התמחות בצוואה וירושה:
פנה/י אלינו לייעוץ אישי!

אנו בעלי ניסיון בניסוח צוואה ומאבקים בין יורשים, כולל התנגדות לצוואה וביטולה

פנה/י אלינו לייעוץ אישי!

צוואות הדדיות: מהן ועל מה חשוב להקפיד

צוואה הדדית הינה המכשיר המשפטי המועדף למקרים בהם בני הזוג חפצים להבטיח את עתידם לאחר שאחד מהם ילך לעולמו – ללא כל תלות ביורשים.

עורכת הדין לוסי מאיר עם הפרטים המלאים.

על מנת להמחיש את חשיבותן של צוואות הדדיות, אשתמש בדוגמא פשוטה:

בעל ואישה חולקים דירת מגורים. הבעל הלך לעולמו, וכעת יורשיו הם אשתו וילדיו.

כיון שהדירה שייכת גם לילדים כעת, זכאים הילדים לדרוש את מכירתה. המשמעות? האישה עשויה למצוא עצמה בגיל מבוגר ללא קורת גג. נשמע כאילו לא ייקרה אצלכם, נשמע כי זה לא מוסרי ועובדה – זה קורה! אחד הילדים חפץ לקנות לעצמו דירה, הוא צריך הון עצמי, הוא עלול וכך קורה, לבקש את מכירת דירת הירושה על מנת לרכוש לעצמו דירה.

מקרים כאלו לדאבוננו מגיעים לבית המשפט. אגב גם אם לא מוסרי, זה חוקי! ברגע שהילדים יורשים את אחד ההורים, הם הופכים להיות שותפים במקרקעין ועל כן הם זכאים ורשאים על פי חוק המקרקעין לדרוש פירוק שיתוף מההורה שנותר בחיים קרי: מכירת דירת הירושה.

במידה והבעל והאישה היו עורכים צוואה הדדית, המצב הנ"ל היה נמנע.

מה זו צוואה הדדית?

באוגוסט 2006 חוקקה הכנסת את חוק הירושה (תיקון מס' 12), אשר הוסיף לחוק הירושה את סעיף 8א' המסדיר את נושא הצוואות ההדדיות.

על פי סעיף 8א' לחוק הירושה, צוואות הדדיות הינן צוואות הנערכות על ידי בני זוג מתוך הסתמכות של בן הזוג האחד על צוואת בן הזוג האחר.

מה היתרון הטמון בצוואה הדדית?

צוואה הדדית מבטיחה לכל אחד מבני הזוג שקט נפשי. היא מאפשרת לבן הזוג שנותר בחיים להמשיך את חייו, תוך סיפוק מלוא צרכיו.

צוואה יחידה של אחד מבני הזוג אינה יכולה להבטיח שקט נפשי מהסוג הנ"ל, ואינה יכולה למנוע מאבקי ירושה פוטנציאליים בין הילדים – כשהם הופכים להיות יורשים, לבין בן הזוג שנותר בחיים ובינם לבין עצמם.

קראו בהרחבה: למי ומתי חשוב לנסח צוואה הדדית?

10 פרטים חשובים על צוואות הדדיות ודרך ביטולם שכדאי לדעת:

• ניתן לערוך צוואות הדדיות במסמך אחד או בשני מסמכים נפרדים, ובלבד ששני המסמכים נערכים באותה העת.

• עקרון ההסתמכות הוא סופר חשוב בצוואות הדדיות ועל כן דרך ביטולם נעשה בצורה זהירה ומפורשות, שלא ייקרה מצב שאחד מבני הזוג הלך לעולמו וצוואתו לא מקויימת!

• חשוב לדעת כי גם אם ערכת צוואה הדדית והחלטתם לשנות או לבטל אותה – זה ניתן ואפשרי! החוק מאפשר לבני זוג שערכו צוואות הדדיות לבטל את צוואותיהם, אם בחייהם ואם לאחר פטירת אחד מהם.

• החוק מתנה ביטול צוואות הדדיות בתנאים מסוימים המהווים תנאי לביטול תקף. בן זוג אשר חפץ לבטל את צוואתו ההדדית במהלך חיי שני בני הזוג מחויב, כתנאי לביטול צוואתו, בין היתר, למסור הודעה בכתב על ביטול הצוואה למצווה השני.

• ביטול צוואת בן הזוג האחד גורר ביטול אוטומטי של צוואת בן הזוג השני.

• אם בן הזוג מבקש לבטל את צוואתו לפני חלוקת העיזבון – הינו מחויב להסתלק מכל חלק בעיזבון שהוא אמור לקבל לפי הצוואה ההדדית של המצווה שנפטר.

• אם בן הזוג מבקש לבטל את צוואתו לאחר חלוקת העיזבון – חלה עליו חובה להשיב את כל מה שירש לפי הצוואה הדדית. במקרה בו השבה אינה אפשרית או בלתי סבירה, מחויב בן הזוג להשיב את שוויה של המתנה או החלק בעיזבון שירש.

• דרכי הביטול נועדו לשמור על כך שבן/בת הזוג שאינו עוד בחיים – עדיין תקויים צוואתו
ורצונו!

• סעיף 8א' לחוק הירושה אוסר לקבוע הוראה בצוואה הדדית, השוללת לחלוטין את הזכות לבטל את הצוואה ההדדית בחיי שני בני הזוג.

• ניסיונה רב השנים של עורכת דין לוסי מאיר מלמד כי אשר נערכות צוואות הדדיות, ברוב רובן של המקרים לא רק שהן לא מתבטלות או מבוטלות אלא שצוואות הדדיות יש להן שמירה כפולה!! שומרים על בן/בת הזוג הנותר בחיים, הגנה עליו מפני תביעות של יתר היורשים, שומרים על בן/בת הזוג שאינו עוד איתנו אבל רצונו כפי שהוא עולה בצוואה ההדדית נשמר, מוגן ומקוים גם לאחר לכתו מן העולם.

אודות עו"ד לוסי מאיר

עורכת דין גירושין לוסי מאירבוגרת הפקולטה למשפטים במכללת "הקריה האקדמית אונו" ובעלת תואר ראשון במשפטים (LLB) בהצטיינות. הוסמכה לעסוק בתחום עריכת דין בשנת 2004. משרד עו"ד לוסי מאיר, המתמחה בדיני משפחה וירושה, מאופיין ביכולת מקצועית גבוהה לתכנון אסטרטגיה וליישום תכנית רב-שלבית שמבטיחה את טובת הלקוח ואת השגת מטרותיו. תשומת לב רבה ניתנת לאופיו, לרצונותיו ולציפיותיו של הלקוח מן ההליך המשפטי. כל תיק זוכה לטיפול מקצועי בהתאם לנסיבות המקרה המיוחדות. המשרד מעודכן במתרחש בעולם המשפט בכלל ובתחום דיני משפחה וירושה בפרט. חיבור למקורות מידע משפטיים מבטיח עדכונים שוטפים בתחום המשפט ובתקדימים משפטיים. כתבי הדין היוצאים מן המשרד נתמכים בפסיקה חדשנית בתחום דיני המשפחה.

צור קשר

  נושאים מומלצים

  תחומי ההתמחות שלנו:

  סמל גירושין

  התמחות מיוחדת בייצוג צדדים להליכי גירושין, תוך הקפדה על תכנון אסטרטגיה פרטנית וליווי אישי עד לתום ההליכים…

  סמל חלוקת רכוש

  ייעוץ וליווי משפטי בהליכים לצורך חלוקת רכוש בין בני זוג שנפרדו, בהסכמה או באמצעות בית המשפט…

  סמל צוואות

  בעת ניסוח צוואה נדרשת מאיתנו אחריות גדולה כלפי המצווה והשארים. ניסוח צוואה מדוייק ימנע מאבקים בעתיד…

  סמל גישור

  עו"ד לוסי מאיר הנה מגשרת מוסמכת בעלת ניסיון והתמחות בהליכי גישור בין בני זוג כאלטרנטיבה למאבקי גירושין…

  סמל הסכמים

  דיני המשפחה מציגים אתגרים רבים בכל הנוגע לניסוח הסכמים משפטיים מורכבים מסוגים רבים ולמטרות מגוונות…

  סמל משמורת

  הילדים חשובים יותר מהכל – זאת לא רק סיסמא אלא דרך חיים. אנחנו כאן על מנת לשמור על האינטרסים שלך…

  סמל מזונות

  בין אם המדובר על מזונות ילדים ו/או מזונות אישה, לפני או לאחר הליכי הגירושין, לעו"ד לוסי מאיר ידע וניסיון נרחב בתחום…

  סמל ידועים בציבור

  רוצה לקבל הכרה בזכויות של ידועים בציבור? למשרדנו ניסיון רב בטיפול אפקטיבי בזכויות של ידועים בציבור…

  סמל אפוטרופסות

  משרדה של עו"ד לוסי מאיר מתמחה בטיפול משפטי מהיר ואפקטיבי לצורך מינוי אפוטרופוס על פי דין…

  לקוחות ממליצים:

  "זר לא יבין את התהליך הקשה, מלבד מי שעבר גירושין…לצד מקצוענות ראויה להתפעלות היית לי לעוגן בים סוער… אני משוכנע ומודע מה הייתה תרומתך עבורי ועבור ילדי כאשת מקצוע מהשורה הראשונה"
  י.א – מרץ 2015
  "אני רוצה להודות לך על הטיפול המסור ומקצועי בתביעה שהגשתי נגד בן זוג לשעבר…אני ובתי מודות לך מקרב לב על התוצאה המצוינת שהגעת אליה בביהמ"ש"
  ר.ל – אפריל 2015
  "אני באופן אישי רוצה להעניק לך הוקרה ומלוא הערכה ולהודות לך על הטיפול המקצועי על ההקשבה והסבלנות, על מהירות התגובה, על המסירות וההקרבה לנתינת השירות"
  א.פ – אוקטובר 2014
  לקוחות ממליצים

  צור/צרי איתנו קשר
  מלא/י פרטים לקבלת ייעוץ אישי מהיר:

   • גישור בהליך גירושין

    גישור בהליך גירושין: גשר של תקשורת ביניכם

    גישור בהליך גירושין למה לבנות חומה שמפרידה בין אנשים כשאפשר בפחות תקציב ועוגמת נפש לבנות גשר שמחבר בין אנשים? בהליך הגישור לא רק שנחסוך עבורכם את ההליכים המשפטיים הקשים הכרוכים בגירושין, עוגמת נפש ועלויות [...]

   • רופא גירושין

    כמה שווה מוניטין של רופא בעת גירושין?

    מוניטין של רופא בגירושין כידוע רופאים רבים נוהגים לעבוד במקביל הן כעצמאים והן כשכירים כך למשל, רופא מומחה, יכול לעבוד בבית חולים, לעבוד בקופת חולים ובנוסף לנהל מרפאה פרטית או שתיים בבעלותו או בבעלות [...]

   • ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

    הדרך המהירה לביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

    רוצה לצאת עם הילדים לטיול בחו"ל אך גילית בדקה ה-90 כי בת או בן הזוג לשעבר הוציא צו עיכוב יציאה מהארץ? עורכת הדין לוסי מאיר מסבירה כיצד ניתן לפעול בדרך המהירה ביותר על מנת [...]

   • הסכם חלוקת עיזבון - מה הדין?

    הסכם חלוקת עיזבון – מה הדין?

    הסכם חלוקת עיזבון - צוואות וירושות דיני הצוואות והירושות, הינם רובד חשוב וניכר בדיני המשפחה. העיסוק בצוואות וירושות נוגע לכל, ובשל היותו נושא סבוך ומורכב, מומלץ לשאוב מידע ולו הבסיסי ביותר, בכל הקשור לנושא. בבוא [...]

   • חלוקת ירושה - כיצד עושים זאת ומה חשוב לדעת?

    חלוקת ירושה – כיצד עושים זאת ומה חשוב לדעת?

    הכל על חלוקת ירושה   ענייני צוואות וירושות, יכולים לפגוש כל אדם במהלך חייו, הן על ידי כתיבת צוואה בעניינו והן כאשר קרוב אליו נפטר ומוריש לו חלק על פי ירושה או על פי צוואה. [...]

   • צוואות

    צוואות

    הכל בנושא צוואות   צוואה היא אחד המסמכים המשפטיים הנוגעים לכולנו, במסגרתה קובע כל אדם מי יירש את רכושו לאחר פטירתו. עריכת צוואה מעלה שאלות רבות כגון: באיזה שלב בחיים יש לערוך צוואה? האם גם [...]