אסטרטגיה מנצחת לגירושין
פנה/י אלינו לייעוץ אישי!

מיומנות ספציפית וניסיון רב בניהול הליכי גירושין יעילים ומהירים ככל שניתן

פנה/י אלינו לייעוץ אישי!

הסכם גירושין

במאמר שלהלן, נעסוק בעניינים הנוגעים להליך גירושין. נסביר מהו הליך גירושין, מה כולל הליך גירושין וכן נתמקד בנושא שמהווה חלק בלתי נפרד מהליך הגירושין. לנושא זה קוראים "הסכם גירושין". בין היתר, נסביר מהו הסכם גירושין, מה כדאי לדעת על הסכם גירושין, מהם היתרונות והחסרונות בהסכם גירושין ובכלל זה אילו נושאים כדאי לכלול במסגרת הסכם גירושין.

במדינת ישראל, דיני הנישואין והגירושין הם נושא מורכב, במיוחד לאור הכפפת הנושא לדין הדתי – אישי. כלומר, גירושין במדינת ישראל נערכים בפני בית הדין הרבני – שהוא בית דין דתי. במקביל, הליך הגירושין כולל עוד מספר נושאים, כגון – הסדרת משמורת ילדים, מזונות ילדים וכן חלוקת רכוש בין בני זוג. נושאים אלו, מתנהלים ומוסדרים לפי הדין האזרחי (ולכן הם נדונים בערכאה משפטית אזרחית. כך שכל הליך הגירושין הוא הליך ארוך ומורכב, שלעיתים נערך בשתי ערכאות במקביל ולבטח גוזל זמן וממון מבני זוג המבקשים להתגרש ומסב להם סבל. עם זאת, את הקשיים שפירטנו אפשר להפחית, באמצעות עריכת פנייה לעו"ד דיני שמפחה שינהל עבורך מו"מ לצורך הסכם גירושין או פנייה למגשר גירושין. על כך – נסביר במאמר שלהלן.

סדר המאמר יהיה כדלקמן – בתחילה נסביר מ"מבט על" מהו הליך גירושין ואלו הליכים הוא כולל. לאחר מכן, נסביר לגופו של עניין מהו הסכם גירושין, כיצד מגישים הסכם גירושין ועוד. לאחר מכן, נסביר מה כדאי לכלול בהסכם גירושין ולבסוף נעמוד על היתרונות והחסרונות וכל זאת לידיעתכן/ם ונוחיותכן/ם הגולשים והגולשות.

בטרם נתחיל, נבהיר כי המאמר שלהלן הוא מאמר כללי בלבד ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי ספציפי. לשם כך – ניתן ומומלץ לפנות למשרדנו העוסק כדרך קבע במקצועיות רבה בתחום דיני המשפחה ובפרט בענייני גירושין.

מהו הליך גירושין?

הליך גירושין הוא בעצם כינוי להליך רחב, שלא כולל רק את הגירושין לגופם, אלא גם מסכת של נושאים שבני זוג צריכים להסדיר על מנת להביא לפרידה סופית ולמעשה – לפירוק הקשר הזוגי, על כל היבטיו. הליך גירושין נוגע כמובן בגירושין לגופם, אך הוא גם כולל הסדרה של סוגיית משמורת הילדים ובהתאמה גם את סוגיית מזונות הילדים,. כמו כן, באופן טבעי, עוסק הליך גירושין גם בהפרדה והסדרה של כל הרכוש המשותף של בני הזוג. הבה נסקור בהרחבה את הנושאים הללו, שמהווים את הבסיס להבנתו של המונח "הסכם גירושין", יתרונותיו וחסרונותיו:

גירושין ונישואין –

על פי חוק שיפוט בתי הדין הרבניים (נישואין וגירושין), התשי"ג – 1953, נישואין וגירושין בין יהודים ייערכו לפי הדין הדתי. כאשר מדובר באזרחים ישראלים – לא יהודים, יחול עליהם חוק הנקרא "דבר המלך במועצתו לארץ ישראל" אשר חוקק בימי המנדט הבריטי. חוק זה הקנה לכל העדות הדתיות בארץ את הסמכות לשפוט בענייני נישואין וגירושין. לימים, לאחר שהוקמה מדינת ישראל, חוקק חוק שיפוט בתי הדין הרבניים, שלמעשה קבע הסדר ספציפי ונפרד לנישואין וגירושין בין יהודים. כך בהתאמה, במדינת ישראל יש בתי דין דתיים לבני הדת המוסלמית, הנוצרית והדרוזית וכמובן גם ליהודים – בכל הנוגע לנישואין וגירושין. מעתה, נעסוק בדין החל על יהודים, בענייני אישות.

מכאן, שבני זוג המבקשים להתגרש, יגישו תביעת גירושין לבית הדין הרבני. האחרון, פוסק לפי ההלכה היהודית. כך שכאשר מוגשת תביעת גירושין, וכשאין הסכימה על גירושין, המגיש צריך להוכיח את קיומה של עילת גירושין מבין עילות הגירושין המוכרות בדין הדתי – עברי. לדוגמא – עילת בוגדת, שמתייחסת לסיטואציה שבה אישה נשואה מקיימת יחסי אישות עם גבר אחר שהיא לא נשואה לו. עילת גירושין אחרת, היא עילת מעשה כיעור, שמתייחסת להתנהגות לא ראויה של האישה, שאינה בגידה. עוד עילת גירושין מוכרת, מתייחסת לאי סיפוק מיני של אחד מבני הזוג. עילת גירושין נוספת נוגעת למום או פגם גופני, שלא היה מוכר או נראה לעין לפני הנישואין. במקרה כזה, עשויה לקום עילת גירושין לאחד מבני הזוג. נעיר כי רשימת עילות הגירושין היא ארוכה ולא ציינו את כל עילות הגירושין.

עם הגשת התביעה לגירושין, יש לשאת בתשלום אגרה, במקביל, כתב התביעה צריך לכלול פירוט עובדתי, באשר לעילת הגירושין והנסיבות הרלוונטיות. לאחר מכן, לצד השני בהליך הגירושין שמורה הזכות להביע את עמדתו או התנגדותו לגירושין. במידה ולא קיימת הסכמה לגירושין, אזי בני הזוג ינהלו הליך הוכחות בפני בית הדין הרבני. כלומר, כל אחד מבני הזוג יוכל ויצטרך להוכיח את טענותיו. בסיום ההליך בבית הדין הרבני, יקבע האחרון האם אכן הוכחה עילת גירושין ובמידה ואכן הוכחה – ייקבע מועד לטקס סידור הגט, או במילים אחרות – גירושין.

דיונים בבית הדין הרבני נערכים בפני הרכב של שלושה דיינים. דיינים הם אנשים המוסמכים לרבנות והם נבחרים על ידי הוועדה לבחירת דיינים אשר בראשותה עומדת שרת המשפטים. בארץ פזורים מספר בתי דין רבניים – אזוריים, שמהווים את הערכאה הראשונה, שאליה ניתן להגיש תביעות גירושין. מעל בתי הדין הרבניים, ישנו בית הדין הרבני הגדול, אשר שוכן בירושלים. בית הדין הרבני הגדול מהווה ערכאת ערעור על פסקי הדין שניתנים על ידי בתי הדין האזוריים. על החלטות בתי הדין האזוריים, או בית הדין הרבני הגדול, אפשר גם לעתור לבית המשפט העליון, ביושבו כבית משפט גבוה לצדק.

ערכאת שיפוט נוספת בתחום דיני המשפחה, היא בית המשפט לענייני משפחה. לאחרון יש סמכות לעסוק בכל ענייני המשפחה המוכרים, לרבות – תביעות למשמורת ילדים, תביעות מזונות, תביעות לחלוקת רכוש בין בני זוג ועוד נושאים רבים הנוגעים לדיני המשפחה. לדוגמא – ענייני אימוץ ילדים, צוואות וירושות, סכסוכים משפחתיים כספיים ועוד.

עם זאת, לבית המשפט לענייני משפחה אין סמכות לעסוק בתביעות לגירושין, שכן הסמכות הזו שמורה רק לבית הדין הרבני. במקביל, לבית הדין הרבני, אין סמכות לעסוק בענייני משמורת ילדים ורכוש, אלא רק במקרה שבו מוגשת תביעת גירושין שכורכת עמה את התביעות הללו. במקרה זה, עשוי בית הדין הרבני "לקנות סמכות". עם זאת, דיון בבית הדין הרבני יכול להיעשות גם בהסכמה. כלומר, אפשר למשל להגיש תביעה להסדר משמורת לבית הדין הרבני, אם ישנה הסכמה בין בני הזוג לקיים את ההליך בבית דין זה או אם נושא המשמורת נכרך לתביעת הגירושין.

ענייני מזונות ילדים

עוד הליך שנוגע בענייני גירושין ונישואין, הוא הליך המזונות. הכלל הוא כי על הבעל מוטלת החובה לשאת במזונות ילדיו מכוח הדין הדתי – אישי. עם זאת, חובת האב לשאת במזונות ילדים היא חובה מוחלטת, בכל הנוגע למזונות מדין חובה. מזונות מדין חובה, הם מזונות שמתייחסים לצרכים הבסיסיים של ילדי האב. מזונות מדין צדקה, הם מזונות שנוגעים לצרכים הנדרשים, אך הלא בסיסיים. ככלל, אב חייב במזונות ילדיו מדין חובה, כאשר עד גיל 6 כל מזונות הילדים הם מדין חובה. לאחר גיל 6, האב כאמור חייב במזונות מדין חובה לגבי הוצאות בסיסיות, אך במזונות מדין צדקה – הוא יחויב בהתאם להכנסתו. במילים אחרות, מזונות מדין חובה משולמים על ידי האב בנפרד מגובה הכנסתו ורק בהתאם לצרכי הילדים. מזונות מדין צדקה, לוקחים בחשבון את גובה ההשתכרות של האב ואף את גובה ההשתכרות של האישה.

בכל הנוגע לתביעת מזונות ילדים, ניתן כבר מרגע שהאב לא מתגורר יותר תחת אותה קורת גג, להגיש תביעה לפסיקת מזונות זמניים. לאחר מכן, בית המשפט יפסוק את שיעור המזונות הסופיים. כלומר, החובה לשאת במזונות, לא מתחילה רק מרגע הגירושין הפורמאליים, אלא כבר בשלב הפרידה.

חשוב לציין כי פסיקת בית המשפט העליון מהעת האחרונה, יולי 2017, שינתה במעט את 'כללי המשחק' בכל הנוגע לפסיקת מזונות במסגרת של משמורת משותפת שיוויונית והכנסות הורים דומות או שוות, גם עניין זה לא יורחב במסגרת מאמר זה, ואולם חשוב להכיר את פסק הדין של העליון ולהתאימו למקרים המתאימים לצורך פסיקת מזונות שיוויוניים.

ענייני משמורת ילדים

נראה כי הנושא החשוב ביותר שבני זוג צריכים להסדיר במהלך הליך גירושין, הוא נושא משמורת הילדים. כאשר בני זוג מקיימים זוגיות, הרי שהשאלה מי נושא במשמורת, אינה ריאלית, משום ששני ההורים מתגוררים יחדיו תחת אותה קורת גג. עם זאת, בעת גירושין, עולה השאלה מי מההורים ישמש בתור משמורן בלעדי וכיצד ייראו הסדרי הראיה שמהם ייהנה ההורה השני – הלא משמורן. אגב, בני זוג יכולים גם לקיים משמורת משותפת על הילדים, דהיינו – משמורת שמתחלקת מבחינת זמני השהייה, בין שני ההורים באופן שווה.

זמני שהות (הסדרי ראיה) – הם כינוי לזמני השהייה מהם ייהנה הורה שלא מקיים משמורת בלעדית. בדרך כלל, זמני שהות (הסדרי ראיה) מקובלים, הם מספר ימים במהלך השבוע וכל סוף שבוע שני, למרות שכל מקרה נבחן לגופו. במקביל, משמורת בלעדית, היא הזכות המוענקת להורה אחד, להיות אמון על הגידול השוטף והקבוע של הילדים.

ענייני משמורת ילדים, נדונים בבית המשפט לענייני משפחה, או בבית הדין הרבני – כפי שתיארנו לעיל (במקרה של כריכת תביעת גירושין או הסכמה). חשוב להדגיש, שמשמורת נקבעת על ידי בית המשפט בהתאם לעיקרון בסיסי אחד, שנקרא עיקרון טובת הילד. לבית המשפט יש סמכות להורות על משמורת משותפת, או בלעדית, בהתחשב בשאלה היכן טובת הילד תמומש באופן הטוב ביותר.

חלוקת רכוש בין בני זוג

עוד נושא שבני זוג צריכים להסדיר במסגרת הליך גירושין, הוא סוגיית הרכוש המשותף. במידה ובני זוג חיים יחדיו, הרי ששאלת חלוקת הרכוש תהיה פחות רלוונטית. אך בעת גירושין, השאלה מי מבני הזוג יקבל איזה סוג של רכוש, עולה ביתר שאת. ככלל, החוק בנושא נקרא חוק יחסי ממון בין בני זוג, התשל"ג – 1973. חוק זה קובע כי במסגרת גירושין, יחולק הרכוש המשותף של בני הזוג באופן שווה, אלא אם לבני הזוג יש הסכם ממון קודם שמסדיר אחרת את אופן חלוקת הרכוש המשותף, או במקרים מיוחדים שבהם בית המשפט מוצא לחרוג מכלל החלוקה השווה. נדגיש, כי רכוש משותף מוגדר בחוק בתור כל סוג של רכוש, מלבד – קצבת נכות, אלמנות, רכוש שהתקבל במתנה אצל אחד מבני הזוג או כזה שהיה שייך לאחד מהם לפני הנישואין.

סיכום ביניים: הליך גירושין הוא הליך מורכב, שכולל מספר נדבכים, שהוזכרו רק בחלקם. הליכים נוספים שנוגעים להליך גירושין, הם למשל – תביעת כתובה של האישה, תביעה לשלום בית ומדור (תביעות אלו מוגשות לבית הדין הרבני) ועוד. אך אין ספק שמדובר בהליך רחב ומורכב.

הסכם גירושין – הלכה ולמעשה

אחריי שסקרנו את כל הנושאים והתביעות הכרוכים בהליך גירושין – איך הייתם מגיבים אם היינו מתארים לכם, כי את כל ההליכים הללו, או לפחות את חלקם, אפשר יהיה לחסוך באמצעות הסכמה? סביר להניח שחלק ניכר מכם הקוראים, הייתם מעדיפים את אותה דרך "מקוצרת". אז מסתבר שאפשר לעשות כן, בני זוג יכולים להתגרש בהסכמה. כלומר, לא לנהל הליכים משפטיים מורכבים, אלא לערוך הסכם גירושין, אשר יכלול את כל ענייני הגירושין וישקף את הסכמת בני הזוג, הן לסוגיית הגירושין והן לסוגיות נוספות, דהיינו – משמורת ילדים מזונות וכן חלוקת רכוש משותף.

במילים אחרות, הסכם גירושין הוא הסכם שבני זוג עורכים במסגרת הליך גירושין. מדובר בהסכם שבו בני הזוג מביעים בכתב את הסכמתם, שהיא פרי משא ומתן ישיר, או סיוע של מגשר גירושין או עורך דין משפחה משני הצדדים, אשר סופו הוא הסכם אשר מוגש לבית הדין הרבני וגם לבית המשפט לענייני משפחה בנושאים מסוימים. במידה ובני זוג מסכימים על גירושין, הרי שאין להם צורך לנהל הליך גירושין, אלא שעליהם להגיש תביעה לאישור הסכם גירושין, לבית הדין הרבני. גם אז עליהם לשאת באגרה בשיעור נמוך יותר ולהתייצב לדיון.

כאמור, במסגרת דיון, בית הדין לרוב לא יערים קשיים, שכן ישנה הסכמה לגירושין. בסיומו של הדיון, ייערך טקס סידור גט, כלומר – טקס הגירושין. במקביל, אם הסכם הגירושין כולל גם הסכמה על משמורת משותפת מזונות וחלוקת רכוש, הרי שאפשר להגיש את ההסכם לבית הדין הרבני או להגיש בקשה נפרדת לבית המשפט לענייני משפחה (הכל תלוי בשאלה האם נפתחו הליכים מוקדמים יותר, אך לא נרחיב על כך).

אין ספק כי הסכם גירושין, עשוי לחסוך לבני זוג זמן, כאבי ראש, עוגמת נפש רבה וגם כספים רבים. כמו כן, הסכם גירושין, עשוי לסייע לשמירה על קשר תקין בין בני הזוג, מה שלא בהכרח מתרחש כאשר בני זוג מנהלים הליך משפטי ארוך ומורכב.

מה חשוב לכלול במסגרת הסכם גירושין?

הסכם גירושין יכול להיות הסכם כולל, אך הוא גם יכול להיות הסכם חלקי (למשל – הסכם שמתייחס רק לגירושין בבית הדין הרבני או לנושא ספציפי אחר). בחלק שלהלן, נסקור כמה מהנושאים שכדאי לכלול בהסכם גירושין, בין אם מדובר בהסכם כולל, או הסכם ספציפי, כדלקמן:

הסדרת הגירושין – הנושא שכדאי להסדיר במסגרת הסכם גירושין, הוא סוגיית הגירושין. על בני הזוג לקבוע במסגרת הסכם גירושין כי בכוונתם להתגרש וכן רצוי לקבוע כיצד יעשו כן

הטלת סנקציה – כאמור, הטלת סנקציות במסגרת הסכם גירושין, יכולה לבוא לידי ביטוי במקרה שבו בן או בת זוג לא מעוניינים לפתע להתגרש, בניגוד להסכמתם. עם זאת, סנקציות יכולות לבוא לידי ביטוי גם בנושאים אחרים. כמו לדוגמא – כאשר מתברר בדיעבד שאחד מבני הזוג מסתיר הון, שלא חולק במסגרת הסכם גירושין

כחלק מהרכוש המשותף של בני הזוג ועוד. לכן, כדאי מאוד לקבוע סנקציות כספיות במקרה של הפרת הסכם גירושין, קביעת דינה של דירת מגורים משותפת – דירת המגורים המשותפת של בני הזוג, היא בדרך כלל הרכוש המשמעותי ביותר שיש לבני הזוג. לכן, חשוב ומומלץ מאוד, להסדיר מה יעלה בגורלה בעת גירושין. כיצד היא תחולק, או לחילופין תימכר ושני בני הזוג ייהנו מפירות המכירה.

הסדרת משמורת וזמני שהות (הסדרי ראיה) – נושא שכדאי להסדיר במסגרת הסכם גירושין, הוא סוגיית משמורת הילדים, הן משום שמדובר במהלך שיסייע לילדיכם ויקל עליהם במהלך הגירושין והן משום שמדובר בעצם בנושא אולי החשוב ביותר במסגרת גירושין, שטוב יהיה אם יוסדר בהסכמה ובהבנה.

כמובן שרשימת הנושאים היא חלקית בלבד ומצומצמת מאוד. מעבר לכך, כדאי מאוד להיעזר בעורך דין גירושין, בעת עריכת הסכם גירושין.

היתרונות והחסרונות הנלווים להסכם גירושין

הסכם גירושין הוא דבר חשוב, בעל יתרונות רבים וגם לצד חסרונות ספורים. הבה נתייחס ליתרונות והחסרונות –

יתרונות –

יעילות – אין ספק שמי שרוצה להתגרש במהירות ולפתוח בדף חדש בחייו, צריך לחתור לעריכת הסכם גירושין, שיחסוך לבני הזוג הליכים משפטיים ארוכים ויקרים.

חיסכון כספי – הסכם גירושין עשוי לחסוך ממון רב לבני הזוג – והוא אכן חוסך, מניסיוננו. הכספים שייחסכו על הליך גירושין ארוך, ישמשו למטרות חשובות יותר לשני בני הזוג וילדיהם.

סיוע רגשי – הסכם גירושין חוסך מבני זוג את ההתעסקות בהליכים משפטיים מייגעים וכל שכן מסייע לבני הזוג להימנע מהכנסת הילדים לקלחת הגירושין. לכן, להסכם גירושין יש יתרון בפן הרגשי, שכדאי מאוד לתת עליו את הדעת.

חסרונות –

הסכמים לא תמיד משקפים – לא פעם, בני זוג עורכים הסכם גירושין, שלא באמת משקף את הצרכים שלהם ולא בהכרח תואם את המציאות. לרוב, מקרים שבהם הסכם הגירושין לא משקף את המציאות ואת הזכויות האמתיות, נובעים מחולשה של צד אחד, מול של צד שני.

ויתורים לא ריאליים – לעיתים הסכם גירושין הוא תוצר של ויתור לא ריאלי. מניסיוננו כעורכי דין משפחה, לא אחת נתקלנו בסחטנות של צד אחד (המאיים או מאיימת בסרבנות גט עד לקבלת פיצוי ועוד איומים כאלו ואחרים), כלפי צד אחר להליך הגירושין, מה שמוביל לחתימה על הסכם גירושין לא ראוי ולא משקף.

ניסוח לא ראוי – לעיתים אנו נתקלים בניסוח לא ממצה של הסכמי גירושין, שאינו משקף כל סיטואציה עתידית, שאינו מנוסח באופן חד משמעי, מה שמוביל זוגות כאלו להליכים משפטיים לאחר הגירושין.

לסיכום

הסכם גירושין הוא הסכם שנערך בין בני זוג שנמצאים בהליך גירושין. הסכם גירושין יכול להיות הסכם כולל ומקיף, אך הוא יכול להתייחס רק לסוגיה אחת, מבין הסוגיות הרבות הנדונות במסגרת הליך גירושין. להסכם גירושין יש יתרונות רבים, לצד חסרונות, אך בסופו של דבר, יתרונותיו – לדעתנו – עולים על חסרונותיו. אנו נסיים את המאמר בהמלצה לקבל סיוע מעורך דין דיני משפחה בעת גירושין, לרבות במהלך עצמו ולקראת עריכה וחתימה על הסכם גירושין.

תחומי ההתמחות שלנו:

גירושין

התמחות מיוחדת בייצוג צדדים להליכי גירושין, תוך הקפדה על תכנון אסטרטגיה פרטנית וליווי אישי עד לתום ההליכים…

חלוקת רכוש

ייעוץ וליווי משפטי בהליכים לצורך חלוקת רכוש בין בני זוג שנפרדו, בהסכמה או באמצעות בית המשפט…

צוואות וירושות

בעת ניסוח צוואה נדרשת מאיתנו אחריות גדולה כלפי המצווה והשארים. ניסוח צוואה מדוייק ימנע מאבקים בעתיד…

גישור

עו"ד לוסי מאיר הנה מגשרת מוסמכת בעלת ניסיון והתמחות בהליכי גישור בין בני זוג כאלטרנטיבה למאבקי גירושין…

הסכמים

דיני המשפחה מציגים אתגרים רבים בכל הנוגע לניסוח הסכמים משפטיים מורכבים מסוגים רבים ולמטרות מגוונות…

משמורת

הילדים חשובים יותר מהכל – זאת לא רק סיסמא אלא דרך חיים. אנחנו כאן על מנת לשמור על האינטרסים שלך…

מזונות

בין אם המדובר על מזונות ילדים ו/או מזונות אישה, לפני או לאחר הליכי הגירושין, לעו"ד לוסי מאיר ידע וניסיון נרחב בתחום…

ידועים בציבור

רוצה לקבל הכרה בזכויות של ידועים בציבור? למשרדנו ניסיון רב בטיפול אפקטיבי בזכויות של ידועים בציבור…

אפוטרופסות

משרדה של עו"ד לוסי מאיר מתמחה בטיפול משפטי מהיר ואפקטיבי לצורך מינוי אפוטרופוס על פי דין…

לקוחות ממליצים:

"זר לא יבין את התהליך הקשה, מלבד מי שעבר גירושין…לצד מקצוענות ראויה להתפעלות היית לי לעוגן בים סוער… אני משוכנע ומודע מה הייתה תרומתך עבורי ועבור ילדי כאשת מקצוע מהשורה הראשונה"
י.א – מרץ 2015
המלצות עורכת דין לוסי מאיר

צור/צרי איתנו קשר
מלא/י פרטים לקבלת ייעוץ אישי מהיר:

  • זוג בתחילת דרכם להתגרש

   6 טיפים כלליים ועיקריים למתגרש/ת לתחילת הדרך

   גירושין הם נושא מאוד מורכב, הן בהיבט המשפטי והן בהיבט הרגשי. כעורכי דין לגירושין, אנו יכולים להעיד כי גירושין הם אף פעם לא דבר נעים שרוצים לעבור... אבל (ויש אבל גדול), יש דרך ויש דרך. [...]

  • אישה שרוצה להתגרש אך איננה יכולה

   מסורבות גט – מה חשוב לדעת?

   גירושין של בני זוג יהודים בישראל, הינם מותנים בפסק דין לגירושין שניתן רק על ידי בית הדין הרבני אשר לו הסמכות הבלעדית לסדר גט ולבצע גירושין בזוג נשוי. בפועל, הגירושין ייעשו על ידי מתן גט [...]

  • זוג בגישור גירושין

   תביעות בבית משפט לעומת גישור גירושין

   הליך גישור גירושין – הינו אלטרנטיבה לבתי המשפט לענייני משפחה ולבתי הדין הרבניים בעת הצורך, אשר נועד ליישב את הסכסוך במינימום זמן ומינימום עוגמת נפש. במסגרת הגישור ישנו גורם ניטרלי, שהוא המגשר, המסייע לצדדים שנמצאים [...]

  • ירושה

   בקשה לצו ירושה, בקשה לצו קיום צוואה – איך עושים את זה?

   המשפט הישראלי קובע לאן עובר רכושו של אדם, שהוא עזבונו, לאחר לכתו מן העולם. העברת הנכסים תתאפשר בין אם המנוח לא הותיר אחריו מסמך (שהוא צוואה המורה על חלוקת רכושו בהתאם לרצונו) – שאז יש [...]

  • הסכם חלוקת עיזבון - מה הדין?

   הסכם חלוקת עיזבון – מה הדין?

   הסכם חלוקת עיזבון - צוואות וירושות דיני הצוואות והירושות, הינם רובד חשוב וניכר בדיני המשפחה. העיסוק בצוואות וירושות נוגע לכל, ובשל היותו נושא סבוך ומורכב, מומלץ לשאוב מידע ולו הבסיסי ביותר, בכל הקשור לנושא. בבוא [...]

  • חלוקת ירושה - כיצד עושים זאת ומה חשוב לדעת?

   חלוקת ירושה – כיצד עושים זאת ומה חשוב לדעת?

   הכל על חלוקת ירושה   ענייני צוואות וירושות, יכולים לפגוש כל אדם במהלך חייו, הן על ידי כתיבת צוואה בעניינו והן כאשר קרוב אליו נפטר ומוריש לו חלק על פי ירושה או על פי צוואה. [...]