חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מתי ניתן להפחית מזונות?

רוצה לנצח בבית משפט? כשהשליטה יוצאת מהידיים שלך,
התוצאה הסופית תהיה כנראה פחות טובה ממה שרצית.

חשבת על גישור? זו בוודאי פשרה מובטחת על דברים שחשובים לך.

רק ניהול מו"מ מתוחכם ומיומן מול עוה"ד של הצד השני מאפשר לך להיות בשליטה על התהליך, ללחוץ על הנקודות הנכונות ברגע הנכון ולהשיג יתרונות משמעותיים.

ואם בסוף יהיה עימות בבית משפט או בבית הדין –  זו ההכנה הטובה ביותר לנצח בו

מתי ניתן להפחית מזונות?

רוצה לנצח בבית משפט? כשהשליטה יוצאת מהידיים שלך,
התוצאה הסופית תהיה כנראה פחות טובה ממה שרצית.

חשבת על גישור? זו בוודאי פשרה מובטחת על דברים שחשובים לך.

רק ניהול מו"מ מתוחכם ומיומן מול עוה"ד של הצד השני מאפשר לך להיות בשליטה על התהליך, ללחוץ על הנקודות הנכונות ברגע הנכון ולהשיג יתרונות משמעותיים.

ואם בסוף יהיה עימות בבית משפט או בבית הדין –  זו ההכנה הטובה ביותר לנצח בו

זוגות גרושים המגדלים ילדים משותפים, עוסקים לא פעם בסוגיות בסיסיות הנוגעות לגידול המשותף של ילדיהם, כגון – משמורת ומזונות. שאלות אלו, שנוגעות לשיעור המזונות ולהסדרי משמורת, מעסיקות הורים רבים מידי יום. הדבר משמעותי במיוחד בימים אלו, כאשר אזרחי ישראל שוהים בביתם עקב התפשטות נגיף הקורונה, וחלקם סובלים מקשיי פרנסה. מכאן, מצאנו לנכון לחבר את המאמר שלהלן, שבמסגרתו נעסוק במזונות ילדים, משמורת ילדים ובפרט נציג עקרונות להפחתה של דמי מזונות. כל זאת, נעשה לידיעתכן/ם ונוחיותכן/ם, הגולשות והגולשים.

חשוב לציין כי לא כמו סוגיות של רכוש, סוגיית מזונות ומשמורת ילדים ניתנו תמיד לבדיקה מחודשת ולשינוי בחיוב המזונות.

נבקש להעיר כי המאמר שלפניכן/ם הוא מאמר כללי בלבד ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי אצל עורך דין משפחה בעל ניסיון.

מזונות ילדים – הדין:

מזונות ילדים מפורטים בדין העברי–דתי ומוטלים על האב. מזונות הם בעצם תשלום קבוע, שתכליתו להבטיח את הקיום הבסיסי הכלכלי של הילדים המשותפים של ההורים. מזונות מכוח הדין העברי–דתי, מתחלקים לשני סוגים:

מזונות מדין חובה – אלו מזונות המבטיחים את הקיום הכלכלי הבסיסי של הילדים המשותפים. כאמור, מזונות מדין חובה נוגעים לצרכים השוטפים של הקטינים כגון: ביגוד הנעלה ומזון.

מזונות מדין צדקה – מזונות אלו מבוססים על יכולתו הכלכלית של האב. אלו מזונות שנוגעים להוצאות הלא בסיסיות שנדרשות לטיפול בילדים המשותפים. החל מגיל 6, מוטלת חובה לשאת במזונות מדין צדקה. שאז בוחנים את ההכנסות של שני ההורים, זמני השהות של כל אחד מההורים עם הילדים, כמה הכנסה פנויה נותר לכל אחד מהם ומהם הצרכים בפועל של הילדים.

משמורת משותפת –

כיום ברירת המחדל הינה קביעה כי המשמורת תהיה בידי שני ההורים באופן שווה, כלומר משמורת משותפת או אחריות הורית משותפת. משמורת זו אינה משמורת בלעדית לטובת הורה אחד, אלא משמורת שווה של שני ההורים, שני בתים, מרחק מגורים קרוב, תקשורת טובה בין ההורים ועוד.

במשמורת משותפת, חובת המזונות שווה, בכל הנוגע למזונות מדין צדקה, במידה ואין בין ההורים פער משמעותי בהכנסות. ככל שיש פער בהכנסות או פער בזמני השהות מתחשבים בנתונים אלו כדי לפסוק מזונות.

יש לציין כי על אף שמשמורת משותפת הינה ברירת מחדל, לא בכל מקרה כך ייקבע, ישנם פסק דין שקובעים כי משמורת משותפת אינה דרך המלך לאותן נסיבות של מקרה שאז כמובן המזונות וסכומם ייפסקו באופן שונה.

הפחתת דמי מזונות – האם אפשרי?

לא פעם עולה השאלה האם אפשר להפחית את שיעור המזונות. נקדים ונאמר כי התשובה חיובית. עם זאת, נדגיש כי כדי להפחית שיעור מזונות, יש להוכיח נסיבות מיוחדות או שינוי נסיבות משמעותי. בית המשפט תמיד יבחן את טובת הילד בנושא.

גם כאן חל שינוי בפסיקה בעוד בעבר ולפני עידן המשמורת המשותפת או זמני שהות נרחבים נדרש היה להוכיח שינוי נסיבות מהותי, הרי שהיום אנחנו נתקלים בגישה רכה יותר והשינוי יכול להיות קל יותר מבעבר.

נסיבות להפחתת מזונות:

בהמשך לחלק הקודם, הבה נמנה מקרים שבהם ניתן, ברמת סבירות מסוימת, לעתור להפחתת דמי מזונות:

נישואין של בן הזוג המשמורן – אם שנישאה בשנית, היא בהחלט סיבה להפחתת מזונות והסיבה לכך ברורה. האם זוכה לבסיס כלכלי איתן יותר, ולכן, לא פעם בתי המשפט נעתרים לבקשות להפחתת מזונות, במקרים כאלו. למרות שהדבר אינו פשוט, קיימת פסיקה שמאפשרת הפחתה של מזונות במקרים כאלו. גם אב שנישא בשנית וצריך כעת לפרנס ילדים נוספים יכול להוות שינוי נסיבות המצדיק הפחתת מזונות. כמובן שהכול תלוי נסיבות המקרה.

הגדלה של זמני שהות – במקרים שבהם זמני השהות של הילדים אצל האב, גדלים משמעותית, קיימת עילה להפחית במזונות. הדבר מבוסס על כך שבזמן שהורה מצוי עם ילדיו בזמני שהות הרי שהוא מוציא עליהם הוצאות כגון: אוכל, ביגוד, ג'ימוברי, קולנוע ועוד ועוד הוצאות שיש להתחשב בהוצאה הזו בעת פסיקת מזונות שאם לא כן יכול ויהיה כפל תשלומים על הוצאות הילדים.

פיטורין – פיטורין או הפחתה בהשתכרות או בהכנסות, יכולים לשמש עילה להפחתת מזונות.

חשוב כמובן לבחון שהפיטורין האם הם זמניים? האם יש אפשרות למציאת עבודה חלופית בהקדם? שכן בסופו של יום לא רק ההכנסה בפועל נבחנת אלא גם יכולת האדם להשתכר או במילים אחרות: פוטנציאל השתכרות.

הפחתת הכנסות עקב משבר הקורונה – הנושא עדיין לא הגיע למצב של פסק דין כי הליכים משפטים אורכים את זמנם אבל בהחלט טענה כזו נשמעת היום רבות, ככל שאדם יוכיח כי משבר הקורונה הביא לקריסה כלכלית או להפחתה בהכנסות, ככל שאדם יוכיח כי ההפחתה בהכנסות תישאר כזו זמן רב הרי שיהיה לו קל יותר לקבל את הסעד של הפחתת מזונות.

לסיכום:

בנושאים של שינוי משמורת או שינוי זמני שהות או הפחתת מזונות חשוב מאוד להיעזר בעורך דין דיני משפחה בעל ניסיון רב, אשר יכול להציג ללקוח הצלחות בתחומים הללו, יכול להציג ללקוח חשיבה יצירתית עם ארסנל של פתרונות יצירתיים להגיע לתוצאה המיוחלת, אחרת אי הצלחה בתחומים הללו תוביל לפסיקת הוצאות נגד הצד שביקש לשנות ולא הצליח וחבל! אפשר לצלוח את זה עם עורך דין גירושין מנוסה וותיק לצידך!

שירותי המשרד

דיני משפחה
גירושין
תביעת מזונות
חטיפת ילדים
אפוטרופסות
צוואות וירושות

הגעתם לכאן, מגיע לכם יותר!

רוצים לדעת איך מנהלים מו"מ מתוחכם ומגיעים להסכם גירושין שמשיג לך יותר?
רוצים גם אתם לדעת את הסודות ולהתגרש במינימום זמן ונזק נפשי ומקסימום שיבעות רצון?
רוצים להיות חלק בסטיסטיקה של אחוזי ההצלחה הגבוהים של משרדינו?
מוזמנים להיכנס לסדרת הסרטונים הקצרה, שתעשה לכם סדר

השאירו מייל… וישלח אלייכם במיידית


אם עדיין נותרו שאלות, דאגות, חששות אל תדאגו אצלנו כל התשובות הפתרון בידיעתנו ובידנו – בהתחייבות!

חסרים לכם נתונים? מלאו את הפרטים ונשמח לרתום את הניסיון שלנו גם עבורכם

משרדנו מתמחה בניהול מו״מ משפטי מתוחכם שנותן יותר בהליכי גירושין.

רוצה להשיג יותר ? השאירו פרטים ונחזור בהקדם

או חייגו 050-9993466

דילוג לתוכן