הילדים שלך לפני הכל.
פנה/י אלינו לייעוץ אישי!

ליווי וייצוג משפטי מקצועי, בכל הנוגע להסדרי שהייה ומשמורת ילדים

פנה/י אלינו לייעוץ אישי!

אז איך באמת מיישמים משמורת משותפת?

בעידן שבו אנו עדים, חדשות לבקרים, לפסיקות הקובעות משמורת משותפת, בעידן שבו התנאים לקביעת משמורת משותפת הפכו להיות גמישים ביותר, הרי שרצוי לדעת באמת מה זה אומר משמורת משותפת דה פקטו! דהיינו, בחיי המציאות, לאחר שהסתיימו ההליכים המשפטיים.

לא פחות – כדאי לדעת מה המשמעות של משמורת משותפת בחיי המציאות, כדי למנוע נזק כבד מהילדים וכדי למנוע חזרה להליכים משפטיים בבתי המשפט השונים, בפעם השנייה או השלישית…

כל הורה בתהליך גירושין יאמר – "אני רוצה בטובת הילדים!"

כל הורה בתהליך גירושין יאמר – "הדבר הכי חשוב לי הוא למנוע מהילדים נזקים מיותרים!"

שכן אין ספק לכל הורה, כי הגירושין ישפיעו על ילדיהם בכל תחומי חייהם: זה יתחיל משיבוש שגרת היום של הילדים ועשוי להיגמר בפגיעה בביטחונם העצמי, בתחושת השייכות שלהם ו/או האהבה כלפיהם וכיו"ב.

לפעול לטובת הילדים

הורה שאומר אני רוצה בטובת הילדים חייב להבין שאין די באמירה, יש צורך במעשה ויש בהחלט צורך לצמצם את הפגיעה למינימום! ילדים לומדים ממעשים יותר מאשר ממילים.

בהדגמת שיתוף פעולה ביניכם ההורים, אתם מעבירים לילדיכם מסר שהם חשובים יותר מהסכסוך ביניכם וכי האהבה שלכם אליהם גדולה ונוכחת תמיד, ללא קשר לנסיבות המשתנות.

מחקרים פסיכולוגיים רבים מוכיחים כי הורים גרושים המקפידים על כבוד הדדי, תקשורת בונה ושיתוף פעולה סביב גידול הילדים, מעניקים לילדיהם תחושת יציבות ומקלים עליהם לעבור את תהליך הגירושין.

אבל כמה מכם באמת הצליחו להעריך ולכבד את הצד השני כאשר אתם מתכתשים בבתי המשפט או בבית הדין הרבני על הרכוש או על המזונות או על מזונות אישה או על קבלת דמי השכירות מהדירה הנוספת שיש או לא, או על מוניטין ובוודאי כאשר את מתכתשים מאבק ארוך ומייגע על משמורת!!

מאבקים אלו ידועים ומוכרים בהליכי גירושין – ואלה רבות הפעמים מונעים מההורים לשמור על כבוד הדדי ועל שיתוף פעולה סביב הילדים.

אבל מאמר זה עוסק באותם הורים המצויים אחרי ההליך המשפטי! ככל שתשכילו לנהוג כפי שצריך לנהוג תחת משמורת משותפת או משמורת כאשר לצד השני הסדרי שהייה רחבים ביותר, תמנעו נזק מהילדים שלכם ותמנעו חזרה מהירה להליכי משפט.

אם טובת ילדיכם חשובה לכם ואתם מבקשים להרחיק אותם ממוקד הסכסוך, אין מנוס מלהניח את משקעי העבר בצד ולחתור לשיתוף פעולה עם ההורה האחר.

אז איך משתפים פעולה לאחר גירושין ובמה זה תורם לילדכם? בין אם אתם תחת משמורת לצד אחד והסדרי שהייה רגילים לצד השני או הסדרי שהייה רחבים לצד השני ובוודאי שאם אתם תחת פסיקה של "משמורת משותפת" חשוב שלאחר המאבק – שכבר הסתיים – שימו אותו בצד! הרי סיימתם את התהליך, התוצאות בידכם.

העיסוק בהגדרות ו/או בכותרת: "המשמורת היא שלי" או " אני מזכיר לך שמדובר במשמורת משותפת" עשוי למנוע מכם שיתוף פעולה.

הרי בכל מקרה בו שניכם כהורים, נוטלים חלק פעיל בגידול הילדים, אתם תידרשו לשיתוף פעולה ביניכם – אז מה עוזרות לנו ההגדרות או הכותרות??!! בפועל, בחיי המציאות, לא בבית משפט…

תזכרו – בעניין הילדים – אי אפשר אף באמת להתגרש מהגרוש/ה. הצד השני תמיד יישאר אבי ילדייך, היא תמיד תישאר אם ילדייך, ואתם תמיד תידרשו לקבל עליהם החלטות גורליות וחלק מההחלטות תדרשו לחתימת האחד של השני – אז למה לא לעשות את זה דרך שיתוף פעולה ובהבנה למצב המציאות הזה??!!

קבלת ההחלטות המשותפות, האינטראקציה המתמשכת ואפילו שיחה פשוטה עם האדם איתו יש לכם משקעים רבים, יכולה להרגיש כמו משימה בלתי אפשרית – אבל אם ממילא תדרשו לכך בכל מהלך חיי הילדים אז עדיף שתקבלו את זה ותפעלו בהבנה ובשיתוף פעולה – כי זו הדרך האמיתית לשמור על טובת הילדים – בעשייה ולא רק באמירה!

אז אם בדרך כלל עצה שלי היא לפנות לעו"ד שעוסק אך ורק בתחום דיני המשפחה, הרי שגם בסוף הדרך יש לכך יתרון, ככל ששמעת בעצתי פנית לעו"ד העוסק אך ורק בתחום דיני המשפחה. משרד עו"ד העוסק אך ורק בתחום דיני המשפחה, לרוב יהיה מצוי בקשר הדוק עם יועצים זוגיים, פסיכולוגיים כאלו שיכולים לסייע לכם גם לאחר הגירושין!

אז אם נראה לכם שאין סיכוי בעולם שתצליחו לשתף פעולה אחרי הגירושין אבל הייתם בהחלט רוצים לעשות כן – אל תהססו לפנות לעו"ד שלכם אם לניסיון להוביל ביניכם קווים כללים להתנהלות בשיתוף פעולה לאחר גירושין ואם כדי להפנות אתכם לאיש מקצוע, לעיתים פגישה אחת מספיקה! לעוד שנים רבות של שיתוף פעולה….

עצות לשיתוף פעולה אפקטיבי במשמורת משותפת:

 • ראו את מערכת היחסים עם האקס/אקסית כמערכת יחסים חדשה.
 • השאירו מאחור את מערכת היחסים הזוגית שלכם, היא שייכת לעבר.
 • עשו "סוויץ בראש" עכשיו אתם זקוקים למערכת היחסים הזו כדי לדאוג לרווחת הילדים
 • מערכת היחסים הזו תעסוק ברווחת הילדים, קבלת החלטות לגביהם – ולא בכם ההורים!! לא כזוג ולא כפרט!
 • "סוויץ בראש" אומר שאתם מבינים ומקבלים את העובדה כי הצד השי הוא ההורה השני לילדיכם, החפץ בטובתו בדיוק כמוכם! הפנימו הבנה זו וקבלו אותה!
 • אם תפנימו זאת דעו כי פשוט יהיה לכם קל יותר לפעול באופן המשרת את טובת ילדיכם וגם את טובתכם – למה שינוי ביום הסדרי השהייה צריך להפוך למלחמה?? וכמה כייף וקל זה יהיה אם תוכל/י להתקשר לגרוש/ה שלך בגלל שיש פגישה חשובה בעבודה ותרצה לשנות בסה"כ את היום – למחר?!

"תסמונת הניכור ההורי"

תגובת ילדים לגירושין אינה אחידה ומושפעת מגורמים שונים כגון גיל הילד, מערכת היחסים בין ההורים בתקופה שלפני הגירושין, סיבת הגירושין, והתהליך עצמו – אולם בכל מקרה מדובר במשבר או אירוע טראומתי עבור ילדים.

עם זאת, המחקר והניסיון הקליני מלמדים כי המשתנה המשמעותי ביותר בהתמודדות ילדים עם גירושין הוא מערכת היחסים בין ההורים לאחר הגירושין. ככל שההורים מצליחים לקיים ביניהם מערכת יחסים סבירה, ולתמוך האחד בהורות השני, כך גם מצב הילדים טוב יותר.

תסמונת הניכור ההורי הוא מצב של ניכור של הילד את אחד ההורים, ניכור זה נוצר כתוצאה מהפירוד של ההורים (שעד לפירוד היו ההורים שניהם הורים סבירים ואהובים על הילד) וכתוצאה מהסתה ואמירות קשות של הורה אחד כנגד ההורה השני!

התוצאות הנפשיות של תסמונת הניכור ההורי הן תוצאות הרות אסון (תלוי מתי מגלים את התסמונת וכיצד מטפלים בכך הן בהיבט הטיפולי והן בהיבט המשפטי) ובכל מקרה – תסמונת הניכור ההורי תשפיע ואף תמנע את ההתפתחות התקינה של ילדכם!

תסמונת הניכור ההורי תתבטא אצל ילדים בדרכים שונות כדוגמת – השמצה של ההורה השני – חוסר יכולתו של הורה אחד לראות את השני בצורה שקולה ועניינית תעודד את הילד/ים לראות את ההורה הזה בהיבט שלילי ביותר!

חוסר יכולת למצוא משהו חיובי בהורה השני, התרחקות מההורה השני (על מנת לזכות באהדה את ההורה האחר), העדפה עיוורת של הורה אחד על משנהו, הורה אחד הופך להיות האידיאל, המושלם והשני בדיוק ההיפך! ועוד דוגמאות כאלו המעידים על סממנים של ניכור הורי אצל ילדכם!

כיצד שיתוף פעולה של ההורים לאחר הגירושין תורם לילדים

 • תחושת ביטחון, תחושת שייכות, תחושת הגנה – ברור שתחושות כאלו יובילו להתפתחות תקינה של הילדים, ילדים אלו יגדלו להיות בהכרח בעלי הערכה עצמית גבוהה יותר.
 • תיווצר חזית אחידה בין ההורים – דבר שיוביל למתן חינוך, ערכים, כלים לחיים החברתיים ובכל תחומי החיים העתידיים שלהם…
 • שיגרההילדים יודעים היכן הם נמצאים, הילדים יודעים למה לצפות ומה מצופה מהם וקל יותר לקיים שיגרה.
 • ההורים הופכים להיות מודל חיקוי לכך שקשיים ובעיות ניתן לפתור – הדבר מקנה לילדים דפוס התמודדות עתידי בריא עם קשיים ו/או בעיות הצצות מטבע הדברים בחיים.

תחומי ההתמחות שלנו:

התמחות מיוחדת בייצוג צדדים להליכי גירושין, תוך הקפדה על תכנון אסטרטגיה פרטנית וליווי אישי עד לתום ההליכים…

ייעוץ וליווי משפטי בהליכים לצורך חלוקת רכוש בין בני זוג שנפרדו, בהסכמה או באמצעות בית המשפט…

בעת ניסוח צוואה נדרשת מאיתנו אחריות גדולה כלפי המצווה והשארים. ניסוח צוואה מדוייק ימנע מאבקים בעתיד…

עו"ד לוסי מאיר הנה מגשרת מוסמכת בעלת ניסיון והתמחות בהליכי גישור בין בני זוג כאלטרנטיבה למאבקי גירושין…

דיני המשפחה מציגים אתגרים רבים בכל הנוגע לניסוח הסכמים משפטיים מורכבים מסוגים רבים ולמטרות מגוונות…

הילדים חשובים יותר מהכל – זאת לא רק סיסמא אלא דרך חיים. אנחנו כאן על מנת לשמור על האינטרסים שלך…

בין אם המדובר על מזונות ילדים ו/או מזונות אישה, לפני או לאחר הליכי הגירושין, לעו"ד לוסי מאיר ידע וניסיון נרחב בתחום…

רוצה לקבל הכרה בזכויות של ידועים בציבור? למשרדנו ניסיון רב בטיפול אפקטיבי בזכויות של ידועים בציבור…

משרדה של עו"ד לוסי מאיר מתמחה בטיפול משפטי מהיר ואפקטיבי לצורך מינוי אפוטרופוס על פי דין…

לקוחות ממליצים:

"זר לא יבין את התהליך הקשה, מלבד מי שעבר גירושין…לצד מקצוענות ראויה להתפעלות היית לי לעוגן בים סוער… אני משוכנע ומודע מה הייתה תרומתך עבורי ועבור ילדי כאשת מקצוע מהשורה הראשונה"
י.א – מרץ 2015
"אני רוצה להודות לך על הטיפול המסור ומקצועי בתביעה שהגשתי נגד בן זוג לשעבר…אני ובתי מודות לך מקרב לב על התוצאה המצוינת שהגעת אליה בביהמ"ש"
ר.ל – אפריל 2015
"אני באופן אישי רוצה להעניק לך הוקרה ומלוא הערכה ולהודות לך על הטיפול המקצועי על ההקשבה והסבלנות, על מהירות התגובה, על המסירות וההקרבה לנתינת השירות"
א.פ – אוקטובר 2014

צור/צרי איתנו קשר
מלא/י פרטים לקבלת ייעוץ אישי מהיר:

 • גישור בהליך גירושין

  גישור בהליך גירושין: גשר של תקשורת ביניכם

  גישור בהליך גירושין למה לבנות חומה שמפרידה בין אנשים כשאפשר בפחות תקציב ועוגמת נפש לבנות גשר שמחבר בין אנשים? בהליך הגישור לא רק שנחסוך עבורכם את ההליכים המשפטיים הקשים הכרוכים בגירושין, עוגמת נפש ועלויות [...]

 • רופא גירושין

  כמה שווה מוניטין של רופא בעת גירושין?

  מוניטין של רופא בגירושין כידוע רופאים רבים נוהגים לעבוד במקביל הן כעצמאים והן כשכירים כך למשל, רופא מומחה, יכול לעבוד בבית חולים, לעבוד בקופת חולים ובנוסף לנהל מרפאה פרטית או שתיים בבעלותו או בבעלות [...]

 • ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

  הדרך המהירה לביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

  רוצה לצאת עם הילדים לטיול בחו"ל אך גילית בדקה ה-90 כי בת או בן הזוג לשעבר הוציא צו עיכוב יציאה מהארץ? עורכת הדין לוסי מאיר מסבירה כיצד ניתן לפעול בדרך המהירה ביותר על מנת [...]

 • הסכם חלוקת עיזבון - מה הדין?

  הסכם חלוקת עיזבון – מה הדין?

  הסכם חלוקת עיזבון - צוואות וירושות דיני הצוואות והירושות, הינם רובד חשוב וניכר בדיני המשפחה. העיסוק בצוואות וירושות נוגע לכל, ובשל היותו נושא סבוך ומורכב, מומלץ לשאוב מידע ולו הבסיסי ביותר, בכל הקשור לנושא. בבוא [...]

 • חלוקת ירושה - כיצד עושים זאת ומה חשוב לדעת?

  חלוקת ירושה – כיצד עושים זאת ומה חשוב לדעת?

  הכל על חלוקת ירושה   ענייני צוואות וירושות, יכולים לפגוש כל אדם במהלך חייו, הן על ידי כתיבת צוואה בעניינו והן כאשר קרוב אליו נפטר ומוריש לו חלק על פי ירושה או על פי צוואה. [...]

 • צוואות

  צוואות

  הכל בנושא צוואות   צוואה היא אחד המסמכים המשפטיים הנוגעים לכולנו, במסגרתה קובע כל אדם מי יירש את רכושו לאחר פטירתו. עריכת צוואה מעלה שאלות רבות כגון: באיזה שלב בחיים יש לערוך צוואה? האם גם [...]