הנר עודנו דולק? ניתן לתקן!
פנה/י אלינו לייעוץ אישי!

הסכם שלום בית לחלופין גירושין יעניק לכם אפשרות לתת הזדמנות נוספת לנישואין.

פנה/י אלינו לייעוץ אישי!

הסכם שלום בית לחלופין גירושין

מהו "הסכם מגירה" בגירושין, או בשמו הידוע, הסכם שלום בית לחילופין גירושין? עורכת הדין לוסי מאיר מסבירה מדוע הסכם מסוג זה עשוי להיות ההסכם המושלם עבורכם.

כבני אדם, יש לנו צורך בסיסי בזוגיות. בני זוג אמורים לספק אחד לשני ביטחון, הערכה, שותפות, חום, אהבה ועזרה בהתמודדות עם משברים.

אלא שגם חיי הנישואין עצמם עלולים לעבור משבר. המשבר יכול להיות משבר אמון, עקב בגידה, הסתרה או חוסר תקשורת. המשבר יכול להיגרם כתוצאה מאהבה שדעכה, או מהיומיום השוחק.

משברים עשויים להוביל את אחד מבני הזוג (או אפילו את שניהם) לחיפוש פתחי מילוט כגון רומן מחוץ לנישואין, התעסקות יתר עם הילדים מצד האישה, התעסקות יתר עם האינטרנט ועוד – העיקר לא להיות עם בן הזוג בסיטואציות אינטימיות. לעיתים קרובות, מדובר ב"כדור שלג" המוביל את בני הזוג לטיפול זוגי במקרה הטוב, ולגירושין במקרה הפחות טוב.

ישנם מקרים בהם שווה לנסות לאחות את הקרעים ולהיעזר בטיפול זוגי וישנם מקרים שעדיף להתגרש. במקרים בהם להבת האהבה עדיין בוערת, נכון יהיה לעשות שימוש בכלי שנקרא: "הסכם שלום בית לחילופין גירושין".

מתי מומלץ לצדדים להגיע להסכם כזה

ברשותכם, סיפור קצר להמחשה: רוני ונעמה נשואים זה לזה ולהם שני ילדים. לאחר 12 שנות נישואין גילתה נעמה כי רוני מנהל רומן מאחורי גבה. הגילוי הסעיר את נעמה, והתחושות הראשונות שליוו אותה היו כעס, עצבנות, ורצון לנקמה. העיקר להיפרד!

נעמה הגישה תביעות לבית המשפט לענייני משפחה. התביעות נדונו במשך שנה שלמה. במהלך השנה רוני לא אמר נואש מנישואיו וחיזר אחר נעמה נמרצות, עד שהצליח לשבות את ליבה בשנית.

נעמה, שהעדיפה לשמור על התא המשפחתי בשלמותו ומעולם לא הפסיקה לאהוב את רוני, נענתה לחיזוריו ובני הזוג שבו לחיות יחדיו. נעמה התנתה את החזרה, בטיפול זוגי וכמובן שחזרה והצהירה כי המדובר בניסיון חזרה בלבד. זוהי דוגמא למקרה בו מומלץ לצדדים להגיע להסכם שלום בית ולחילופין גירושין.

חזרה לחיי הנישואין תחת הסכם שלום בית ולחילופין גירושין מקלה על שני הצדדים, בפרט כאשר כבר הכירו את ההליכים המשפטיים וחוו אותם ואת אי הנעימות העלולה להיגרם מההליכים, על בשרם.

כעת משיש בידם הסכם שלום בית ולחילופין גירושין – הם פנויים לעבוד על הזוגיות ללא החשש שאחד מהם יגיש תביעות שכן מעת שיש להם הסכם וככל שהעבודה על הזוגיות לא תצלח הרי שיש להם הסכם התקף למקרה ששלום הבית לא צלח ובו הוראות הכיצד עליהם לנהוג בפירוד ולקראת גירושין – הם כבר לא צריכים לשוב להליכים משפטיים ארוכים וסבוכים, שכן הכול כאמור מוסדר כבר בהסכם.

מה מכיל הסכם שלום בית לחילופין גירושין?

למעשה, ניתן לומר כי מדובר בעצם בשני הסכמים מאוגדים באחד. הסכם שלום בית כולל פרק ראשון בו יכתבו ההוראות אשר יחולו במסגרת הניסיון לשלום בית. בפרק זה יתחייבו שני הצדדים כיצד לנהוג בתקופת שלום הבית. בפרק הראשון, יכולים (לא חייבים) בני הזוג להחליט על:

 • הליכה לטיפול זוגי
 • ערכים שהם מתחייבים לכבד
 • עקרונות בחינוך ילדיהם
 • התחייבות שלא לבגוד (לרבות סנקציות במקרה של בגידה)
 • הסדרים והתחייבות בנוגע לחיי אישות
 • עוד ועוד התחייבויות, הצהרות והסכמות, כאוות נפשם של בני הזוג ובהתאם לרצונותיהם.

פרק זה יכלול גם הוראות בנוגע למקרים בהם שלום הבית כושל ומועד כניסתו לתוקף של הפרק השני של ההסכם – פרק הגירושין.

פרק הגירושין הוא הסכם גירושין לכל דבר ועניין. הוא יכלול את כל הוראותיו של הסכם גירושין והסכמות הצדדים בנושאים כגון: הסדרת הגירושין/גט, מזונות, משמורת, הסדרי שהייה, חלוקת רכוש, פיצוי כספי וכיו"ב.

יתרונותיו של ההסכם

מדיווחיהם של לקוחות, הסכם שלום בית גרם להם לחוש רגועים יותר. הצדדים יודעים שמה שלא יהיה – כל העניינים מוסדרים בהסכם.

לדוגמא, בת הזוג תדע את סכום המזונות לילדים, מהם הסדרי השהייה של כל אחד מההורים עם הילדים, הבעל ידע האם החברה נותרת אצלו או שמא עליו לחלק כספים בכדי שהחברה תיוותר אצלו וכמה כספים סיכמו שיעביר ככל שיהא פירוד, האם הרכב יישאר אצלה או לא, האם קיים פיצוי כספי בגין מוניטין או הפרשי שכר ועוד נושאים רבים המוסדרים בדרך כלל באמצעות מאבק משפטי ממושך. אך כאן אין מאבקים, אין חשש שמישהו יגיש תביעות, אין חשש שמישהו רוקם מזימה מאחורי גבך – הכול הוסדר כבר בהסכם.

הסכם כזה משמש כמעין "מורה דרך". לעיתים זוגות מגיעים למשבר בחיי הנישואין, אך עדיין חשים שאינם רוצים להיפרד וזקוקים למתווה המורה להם הכיצד לנהוג וכיצד לשוב לשלום בית.

היתרון הטמון בהסכם הוא ביכולתם של הצדדים להסדיר את ההתחייבויות שלהם, בכדי למנוע את שיבת המשבר.

לדוגמא, במשבר שמקורו בבגידה ניתן בפרק שלום הבית להתחייב על העדר בגידות. במידה וצד אחד יבגוד, יהיה הצד השני זכאי לפיצוי כספי או לחלק גדול יותר בדירת המגורים בעת הגירושין וכיוצא באלה פתרונות לא שגרתיים בניסיון להבטיח שהמשבר לא יחזור על עצמו.

במשבר שמקורו במיעוט יחסי אישות והעדר יחס של חום ואהבה, ניתן להתחייב על יחסי אישות (כן כן!) כמו גם על תקשורת חמה ועוד. במשבר שמקורו בטענה כי צד אחד לא מצוי בבית, ניתן להתחייב על מספר שעות נוכחות בבית, על עזרה עם הילדים או במטלות הבית וכיו"ב.

החשיבות בניסוח נכון של ההסכם

חשוב לנסח נכון את ההסכם, כך ש:

 • הוראותיו לא יעניקו לצד מסוים יתרון בפתיחת הליכים מהירים
 • יאפשר ניסיון כנה להגעה אל שלום בית אמיתי.
 • לא יהיה כל צורך בפנייה לערכאות ולהליכים משפטיים.
 • במידה וצד אחד בחר לפתוח בהליכים, ההסכם יקשה עליו מאוד להשיג מטרות או רצונות אחרים בשונה מן ההסכם, אם בכלל.

בכל הקשור להסכמי זוגיות ובייחוד בהסכמים מהסוג הנ"ל, חשוב לפנות לעו"ד העוסק בתחום דיני המשפחה על בסיס יומי ובאופן בלעדי. רק עו"ד העוסק בתחום דיני המשפחה באופן בלעדי יוכל להוביל בעדינות וברגישות יתרה את בני הזוג לעבר הסכם כאלטרנטיבה ל"פיצוץ כולל" של הנישואין.

רק עו"ד העוסק בתחום דיני משפחה יוכל לצפות שלל תרחישים שונים מראש, לרבות מניפולציות כאלה ואחרות של אחד מבני הזוג, לדון בהם מראש, ולסכמם במסגרת ההסכם.

לסיכום, חשוב שתדעו: במידה וניסיון "שלום הבית" אינו צולח, מטרת ההסכם היא למנוע התדיינויות משפטיות, ולאפשר לכם להתגרש בדרך של הסכם ועל סמך הוראותיו. אבל אם כבר חתמתם על הסכם כזה, אני ממליצה לשים את חיי הנישואין שלכם בראש סולם העדיפויות. אולי הפעם, לאחר שעברתם משבר ונשארתם יחדיו, תחוו זוגיות מעצימה, מספקת ומאושרת.

תחומי ההתמחות שלנו:

סמל גירושין

התמחות מיוחדת בייצוג צדדים להליכי גירושין, תוך הקפדה על תכנון אסטרטגיה פרטנית וליווי אישי עד לתום ההליכים…

סמל חלוקת רכוש

ייעוץ וליווי משפטי בהליכים לצורך חלוקת רכוש בין בני זוג שנפרדו, בהסכמה או באמצעות בית המשפט…

סמל צוואות

בעת ניסוח צוואה נדרשת מאיתנו אחריות גדולה כלפי המצווה והשארים. ניסוח צוואה מדוייק ימנע מאבקים בעתיד…

סמל גישור

עו"ד לוסי מאיר הנה מגשרת מוסמכת בעלת ניסיון והתמחות בהליכי גישור בין בני זוג כאלטרנטיבה למאבקי גירושין…

סמל הסכמים

דיני המשפחה מציגים אתגרים רבים בכל הנוגע לניסוח הסכמים משפטיים מורכבים מסוגים רבים ולמטרות מגוונות…

סמל משמורת

הילדים חשובים יותר מהכל – זאת לא רק סיסמא אלא דרך חיים. אנחנו כאן על מנת לשמור על האינטרסים שלך…

סמל מזונות

בין אם המדובר על מזונות ילדים ו/או מזונות אישה, לפני או לאחר הליכי הגירושין, לעו"ד לוסי מאיר ידע וניסיון נרחב בתחום…

סמל ידועים בציבור

רוצה לקבל הכרה בזכויות של ידועים בציבור? למשרדנו ניסיון רב בטיפול אפקטיבי בזכויות של ידועים בציבור…

סמל אפוטרופסות

משרדה של עו"ד לוסי מאיר מתמחה בטיפול משפטי מהיר ואפקטיבי לצורך מינוי אפוטרופוס על פי דין…

לקוחות ממליצים:

"זר לא יבין את התהליך הקשה, מלבד מי שעבר גירושין…לצד מקצוענות ראויה להתפעלות היית לי לעוגן בים סוער… אני משוכנע ומודע מה הייתה תרומתך עבורי ועבור ילדי כאשת מקצוע מהשורה הראשונה"
י.א – מרץ 2015
"אני רוצה להודות לך על הטיפול המסור ומקצועי בתביעה שהגשתי נגד בן זוג לשעבר…אני ובתי מודות לך מקרב לב על התוצאה המצוינת שהגעת אליה בביהמ"ש"
ר.ל – אפריל 2015
"אני באופן אישי רוצה להעניק לך הוקרה ומלוא הערכה ולהודות לך על הטיפול המקצועי על ההקשבה והסבלנות, על מהירות התגובה, על המסירות וההקרבה לנתינת השירות"
א.פ – אוקטובר 2014
לקוחות ממליצים

צור/צרי איתנו קשר
מלא/י פרטים לקבלת ייעוץ אישי מהיר:

  • זוג בתחילת דרכם להתגרש

   6 טיפים כלליים ועיקריים למתגרש/ת לתחילת הדרך

   גירושין הם נושא מאוד מורכב, הן בהיבט המשפטי והן בהיבט הרגשי. כעורכי דין לגירושין, אנו יכולים להעיד כי גירושין הם אף פעם לא דבר נעים שרוצים לעבור... אבל (ויש אבל גדול), יש דרך ויש דרך. [...]

  • זוג בגישור גירושין

   תביעות בבית משפט לעומת גישור גירושין

   הליך גישור גירושין – הינו אלטרנטיבה לבתי המשפט לענייני משפחה ולבתי הדין הרבניים בעת הצורך, אשר נועד ליישב את הסכסוך במינימום זמן ומינימום עוגמת נפש. במסגרת הגישור ישנו גורם ניטרלי, שהוא המגשר, המסייע לצדדים שנמצאים [...]

  • גישור בהליך גירושין

   גישור בהליך גירושין: גשר של תקשורת ביניכם

   גישור בהליך גירושין למה לבנות חומה שמפרידה בין אנשים כשאפשר בפחות תקציב ועוגמת נפש לבנות גשר שמחבר בין אנשים? בהליך הגישור לא רק שנחסוך עבורכם את ההליכים המשפטיים הקשים הכרוכים בגירושין, עוגמת נפש ועלויות [...]