הכל על גישור גירושין

 

מערכת היחסים הזוגית שלכם הגיעה למשבר והחלטתם להיפרד? בחרו בדרך של גישור גירושין! במסגרת גישור לגירושין מגבשים בני הזוג הסכם גירושין הוגן, המספק להם וודאות משפטית וחוסך להם את הזמן והעלויות הגבוהות הכרוכים בניהול הליך הגירושין בערכאות.

 

מהו גישור גירושין?

בשנים האחרונות הולך וגדל השימוש בהליכי גישור כאמצעי חלופי לפתרון סכסוכי גירושין, על פני הליכים בבתי המשפט ובבתי הדין – ואין זה בכדי.

מדובר בכלי יעיל מאוד, המאפשר לבני הזוג לנהל שיח פתוח בדבר הסוגיות המשפטיות ולגבש אט אט הסכמות הדדיות בכל נושא ונושא. הסכמות אלו יעוגנו בהסכם גירושין ובכך מתייתר הצורך בהגשת תביעות לבית המשפט וניהול ההליך בערכאות. כך, חוסכים בני הזוג זמן יקר, עלויות כספיות וזוכים לוודאות משפטית משהם אלו שמכריעים בסוגיות הגירושין ולא שופט/ת או דיין המכריעים בעניינם ובעתידם שלם ושל ילדיהם.

הדיאלוג בין בני הזוג מתנהל באמצעות המגשר, השומר על אווירה נינוחה ושיח יעיל בין הצדדים, כאשר תפקידו הוא למקד את המחלוקת בכל סוגיה ולהציע לבני הזוג פתרונות לפשרה המתאימים למצב המשפטי.

הליך הגישור, חשוב לציין איננו מחייב וכל צד יכול להפסיקו בכל עת.

כמו כן, מה שנאמר בפגישות הגישור הוא חסוי ולא יכול לשמש את מי מהצדדים במסגרת התביעות השונות המוגשות בבית המשפט או בבית הדין הרבני.

בכך טמון כוחו של הליך הגישור, אשר מחד מספק מרחב בטוח לניהול משא ומתן בין הצדדים אשר יכול להביא לסיומו של הסכסוך ומאידך, אם ניסיון הגישור לא צלח, יוכלו בני הזוג לנהל את הליך הגירושין בערכאות, ללא חשש כי התנהלותם במסגרת הגישור, תעמוד להם לרועץ.

 

גישור חובה?

כאמור מעלה, הליך הגישור הוא הליך בלתי מחייב, אולם, חשוב לדעת כי מאז חודש יולי 2016, עת נכנס לתוקפו החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה), תשע"ה-2014, בני זוג המבקשים להתגרש מחויבים למעשה לתת הזדמנות להליך של גישור טרם יהיו רשאים להגיש תביעות זה כנגד זו.

מדובר בהליך של גישור במסגרת יחידת הסיוע של בית המשפט לענייני משפחה וההליך מנוהל על ידי עובד סוציאלי. רק כאשר ניסיון זה לא צלח, תיפתח בפני הצדדים הדרך לערכאות.

כמובן שאין בכוחו של החוק להכריח את בני הזוג להגיע להסכמות, אולם מטרתו של החוק היא להביאם להידברות לכדי ניסיון לפשרה, טרם יקלעו למאבק משפטי ארוך ויקר המעמיס על כיסם ונפשם.

המציאות מלמדת כי לרוב, הליכי גישור חובה כאמור אינם נושאים פרי וזאת בין היתר בשל העובדה כי ההליך אינו מנוהל על ידי עורך דין מגשר המתמחה בדיני משפחה אלא על ידי עובדים סוציאליים.

למעשה עובדים סוציאליים אינם יכולים לסייע במקרים של מחלוקת משום שאין בידם הידע המשפטי או הניסיון בייצוג בבתי המשפט ובבתי הדין וכך הם אינם יכולים לומר לצדדים שבפניהם מה יקרה בבית המשפט? מה יפסוק הדיין? ומכאן להוביל אותם לפשרה בהתאם למצב המשפטי.

על כן, מומלץ לפנות להליך של גישור גירושין אצל עורך דין מגשר, אשר באמצעות הידע והניסיון המקצועי, יוכל לסייע לבני הזוג לגבש הסכם גירושין הוגן ומקיף.

מה כולל הסכם גירושין?

כל הסכם גירושין צריך להיבנות בהתאם לנסיבות חייהם של בני הזוג. כך למשל ישנם זוגות המתגרשים לאחר זמן קצר יחסית, ללא שהספיקו להקים משפחה, אז תעמוד במרכז הסכם הגירושין, סוגיית חלוקת הרכוש אולי גם מזונות אישה או כתובה.

זאת בשונה מזוגות נשואים אשר החליטו להיפרד ויש להם ילדים משותפים, אז מרכז הכובד הנו נושא משמורת הילדים ודמי המזונות.

הסכם גירושין צריך להיות מקיף לרבות צופה פני עתיד וברור בניסוחו ככל שניתן במטרה למנוע חילוקי דעות בין הצדדים בעתיד. כך למשל בסוגיית משמורת הילדים, אם בחרו בני הזוג במשמורת משותפת, יש לציין במפורש את חלוקת זמני השהות בין ההורים, לרבות בחופשות ובחגים. בד בבד, יותיר עורך הדין המנסח את ההסכם גם מקום לגמישות – שגם גמישות זו צריכה להיות מנוסחת בבירור, וזאת כדי לתת מענה לתרחישים בלתי צפויים אשר עלולים לקרות בחלוף השנים לאחר הגירושין.

הסכם גירושין, חשוב לציין, טעון את אישורו של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני ורק לאחר מכן, ייתן להסכם תוקף של פסק דין מחייב. פירוש הדבר הוא כי אם מי מהצדדים יפר את ההסכם, יוכל הצד השני לפנות להוצאה לפועל או לבית המשפט או לבית הדין, בבקשה לאכיפת ההסכם.

 

חסכון בעלויות

גישור גירושין כאמור מעלה, מייתר את הצורך בניהול ההליך המשפטי בערכאות. לדבר יש משמעות כלכלית רבה עבור הצדדים משעלויות הליך הגישור הן קטנות יותר באופן משמעותי מעלויות ניהול הליך הגירושין בבית המשפט וכך בני הזוג יכולים לחסוך בהוצאות.

הדבר בא לידי ביטוי ראשית כל, בהוצאות שכר הטרחה של עורך הדין, אשר במקרה של גירושין בערכאות יהיו גבוהות יותר באופן ניכר מאשר בהליך של גישור גירושין. מדוע? זאת משום שעורך הדין נדרש להקדיש שעות עבודה רבות בהכנת כתבי תביעה והגנה, בקשות שונות לסעדים וצווים ולהופיע בכל הדיונים בבית המשפט או בבית הדין כאשר מדובר בהליך ארוך יותר מגישור.

לעומת זאת, הליך הגישור, יכול להסתכם במספר פגישות בודדות ובהכנת הסכם הגירושין, אזי מטבע הדברים, עלות שכר הטרחה תהיה נמוכה יותר.

משרדנו, נוהג לערוך הליכי גישור אינטנסיביים על מנת לשמר את היתרון העיקרי בהליכי גישור להבדיל מהליכים משפטיים האורכים זמן רב יותר. בהליך משפטי הלקוח נתון לסדר היום ולעומס של בתי המשפט ובתי הדין, בהליך גישור הלקוח נתון לסדר היום של עורך הדין המגשר, במשרדנו נהוג לסיים פגישת גישור ומיד לקבוע פגישת גישור המשך כדי להוביל את הזוג להסכמות במינימום הזמן האפשרי ולשחררם לדרך החדשה.

משרדנו הצליח להוביל ב- 4 שנים האחרונות – 67% מתיקי הגירושין שיוצגו על ידי משרדנו לסיום בהסכם גירושין כולל, כך אנחנו מאמינות שבתחום לא פשוט אנחנו עושות מצווה גדולה למתגרשים ולילדיהם.

 

הליך גירושין קצר

ההחלטה להתגרש איננה קלה ותקופת הגירושין רוויה במתחים בין בני הזוג. משכך ומטבע הדברים, ישנו רצון ברור להביא לסיומו של ההליך המשפטי מוקדם ככל האפשר, כך שבני הזוג יוכלו להמשיך הלאה ולפתוח דף חדש בחייהם. בשונה מניהול ההליך המשפטי בערכאות, האורך כאמור, זמן רב בשל העומס השורר בבתי המשפט, כאשר בוחרים הצדדים בגישור גירושין, יכול ההליך להתנהל ביעילות ולהסתיים תוך זמן קצר. משכו של הליך הגישור תלוי במספר הסוגיות שעל השולחן, במורכבותן ובנכונות הצדדים לפשרה אולם בכל מקרה שהוא, זוהי האלטרנטיבה היעילה ביותר להליך גירושין קצר.

על בני הזוג לפנות לעורך דין מגשר המתמחה בסכסוכי גירושין ויחד עמו, לנהל דיאלוג חופשי אודות הסוגיות המשפטיות העומדות על הפרק. על מנת שהליך הגישור יגשים את מטרתו, קרי, גיבוש הסכמות בענייני הגירושין ועריכת הסכם, חשוב כי הצדדים יגיעו לפגישות הגישור כאשר הם יודעים מהם ההיבטים החשובים להם את הפשרה אנחנו נוביל!

 

שמירה על יחסים הוריים תקינים

כאשר מדובר על גירושין עם ילדים, גישור גירושין הוא הבחירה הנכונה משהוא מסייע לבני הזוג לשמור על מערכת יחסים הורית תקינה.

בשל יעילותו של כלי זה בפתרון סכסוך הגירושין תוך זמן קצר, בני הזוג יכולים להימנע מהסלמת המתחים ביניהם בעקבות מאבק משפטי בערכאות. באופן הזה, יהיה להם קל יותר להמשיך לשתף פעולה כהורים ולהעניק לילדים מסגרת משפחתית תומכת ויציבה למרות הגירושין. זאת להבדיל ממצב שבו מתנהל הליך הגירושין בערכאות, אז משכו של ההליך לצד הדיונים הסוערים לעיתים בבית המשפט או בבית הדין, מעצים את התחושות השליליות של בני הזוג זה לזו ולכך השפעה ישירה על רווחת הילדים.

עוד נוסיף כי לא אחת, גישור גירושין משפר את טיב התקשורת בין הצדדים אשר הצליחו להגיע להסכמות הדדיות הוגנות בנושאים השונים ולמדו כיצד לשוחח זה עם זו באופן מכבד ויעיל – דווקא בעת הקשה הזו שרוצים להיפרד. לכך תהיה כמובן השפעה ישירה וחיובית על הילדים בטווח הקצר וודאי לטווח הארוך.

לקביעת פגישת גישור, אנו עומדים לרשותכם.