התמחות בצוואה וירושה:
פנה/י אלינו לייעוץ אישי!

משרדנו בעל ניסיון בניסוח צוואה ומאבקים בין יורשים,
כולל התנגדות לצוואה וביטולה

פנה/י אלינו לייעוץ אישי!

עילות להתנגדות לביצוע צוואה

גילית שמדרו אותך מהצוואה של אמך או אביך? הוראות הצוואה מעלות חשש כי אביך או אמך הוטעו? האם ניתן להתנגד למימוש צוואה קיימת? עורכת הדין לוסי מאיר עם הפרטים המלאים על העילות להתנגדות לביצוע הצוואה.

רבים מכם מכירים את התרחיש הבא: הגיע מכתב מעו"ד, שבו מתברר לכם כי מוגשת בקשה לצו קיום צוואה של אביכם או אמכם. הבקשה מוגשת על ידי האח, האחות, הידוע/ה בציבור, ולעיתים אפילו המטפלת. אתם רוצים להתנגד, אך אינכם יודעים כיצד. לייעוץ משפטי מקצועי לחצו כאן.

ראשית כל, חשוב שתדעו: במידה ויש לכם התנגדות לקיומה של הצוואה, יש לכם 14 ימים בלבד להגיש את התנגדותכם.

שנית, חשוב שתדעו שבמקרים רבים, מכיר החוק בעילות המטילות ספק בתוקף הצוואה ומונעות את מימושה. בין היתר, הטענות להתנגדות לביצוע צוואה הינן:

 • השפעה בלתי הוגנת: השפעה בעלת מרכיב של אי הגינות במושגים של מוסר אישי וחברתי, לרבות ניצול תלותו וחולשתו של המצווה לטובתו של הנהנה מן הצוואה. יש להוכיח טענה זו בבית המשפט בין היתר, על ידי מסמכים בנקאיים, רשומות רפואיות, עדים שונים לרבות שכנים, משפחה, חברים של המנוח, מטפלים וכיו"ב ובדיקת מערך היחסים בין המנוח לנהנה.
 • תחבולה ותרמית: ההבדל בין תרמית להשפעה בלתי הוגנת הוא שבתרמית מרמים ומטעים את המנוח בכוונה תחילה בעוד שהשפעה בלתי הוגנת למעשה נכפית על המנוח.
 • טעות שבעובדה או במניע והטעייה: במידה והצליח המתנגד לצוואה להוכיח שהנהנה הטעה את המנוח ובעקבות ההטעיה ציווה המנוח כפי שציווה, אזי שבית המשפט מוסמך לתקן את הטעות בצוואה כבקשתו של המתנגד, או לחלופין להורות על ביטולה לחלוטין.
 • פגמים צורניים בניסוח צוואה: במידה ולדוגמא אין שני עדים לצוואה, אין חתימות על מלוא הצוואה, קיימות טעויות בתעודות זהות או בזיהוי הנכסים, אזי שמדובר בפגמים צורניים. בית המשפט עשוי להורות על תיקונם ולתת לצוואה תוקף, או, במקרים בהם הטעויות הינן מהותיות באופן שמטיל ספק רב על הצוואה כולה, לבטל את הצוואה לאלתר.

במידה וקיימת עילה להתנגדות לצוואה חשוב לפעול באופן שקול וזריז

במידה ואתם שוקלים להתנגד לצוואה, ישנה חשיבות רבה לפעולה שקולה וזריזה כאחד. מפאת המועדים הקבועים בחוק להגשת ההתנגדות, יש לפעול בזריזות וללא שיהוי.

יחד עם זאת, חשוב לפעול באופן שקול תוך חשיבה לטווח ארוך. זאת כיון שנטל ההוכחה כי הצוואה אינה משקפת את רצונותיו האמיתיים של המצווה הוא עליכם, על מי שמתנגד לצוואה ומדובר בנטל כבד.

כמי שמגישה את ההתנגדות לצוואה, אתכנן יחד עמכם את המאבק המשפטי מראש יחד עם איסוף ראיות התומכות בגרסתנו תוך מאמץ לתמוך כל טיעון בהוכחה המתאימה. לדוגמא, סיפורים על אחיכם שהשפיע על אמכם לכתוב את הצוואה כפי שכתבה, לא יספיקו בבית המשפט. יש צורך בהוכחות של ממש.

כעורכת דין מנוסה בתחום סכסוכי ירושה וצוואות, אני עוברת עם לקוחותיי על כל האלמנטים, העילות והחזקות הנדרשים לצורך ביטול צוואה ו/או התנגדות לצוואה.

במידה וקיימת עילה להתנגדות לצוואה, נבנה אסטרטגיה של ראיות אשר תתמוך בגרסתנו לביטול הצוואה או אסטרטגיה של ראיות אשר יובילו להיפוך נטל ההוכחה, לרבות: הצלבת מידע בין עדים, איסוף ראיות, ביצוע הקלטות, איסוף חומרים רפואיים וכיו"ב.

כעו"ד מומחית בתחום הצוואות, ייצגתי במהלך השנים לקוחות רבים בתיקים של התנגדות לצוואה. הידע המשפטי והניסיון הרחב שלי בתחום מאפשרים לי לתכנן וליישם מהלכים אסטרטגיים בקפידה, תוך ניסיון להיפוך נטל ההוכחה ותוך חשיבה על התרחישים הצפויים בהליך המשפטי.

תחומי ההתמחות שלנו:

סמל גירושין

התמחות מיוחדת בייצוג צדדים להליכי גירושין, תוך הקפדה על תכנון אסטרטגיה פרטנית וליווי אישי עד לתום ההליכים…

סמל חלוקת רכוש

ייעוץ וליווי משפטי בהליכים לצורך חלוקת רכוש בין בני זוג שנפרדו, בהסכמה או באמצעות בית המשפט…

סמל צוואות

בעת ניסוח צוואה נדרשת מאיתנו אחריות גדולה כלפי המצווה והשארים. ניסוח צוואה מדוייק ימנע מאבקים בעתיד…

סמל גישור

עו"ד לוסי מאיר הנה מגשרת מוסמכת בעלת ניסיון והתמחות בהליכי גישור בין בני זוג כאלטרנטיבה למאבקי גירושין…

סמל הסכמים

דיני המשפחה מציגים אתגרים רבים בכל הנוגע לניסוח הסכמים משפטיים מורכבים מסוגים רבים ולמטרות מגוונות…

סמל משמורת

הילדים חשובים יותר מהכל – זאת לא רק סיסמא אלא דרך חיים. אנחנו כאן על מנת לשמור על האינטרסים שלך…

סמל מזונות

בין אם המדובר על מזונות ילדים ו/או מזונות אישה, לפני או לאחר הליכי הגירושין, לעו"ד לוסי מאיר ידע וניסיון נרחב בתחום…

סמל ידועים בציבור

רוצה לקבל הכרה בזכויות של ידועים בציבור? למשרדנו ניסיון רב בטיפול אפקטיבי בזכויות של ידועים בציבור…

סמל אפוטרופסות

משרדה של עו"ד לוסי מאיר מתמחה בטיפול משפטי מהיר ואפקטיבי לצורך מינוי אפוטרופוס על פי דין…

לקוחות ממליצים:

"זר לא יבין את התהליך הקשה, מלבד מי שעבר גירושין…לצד מקצוענות ראויה להתפעלות היית לי לעוגן בים סוער… אני משוכנע ומודע מה הייתה תרומתך עבורי ועבור ילדי כאשת מקצוע מהשורה הראשונה"
י.א – מרץ 2015
"אני רוצה להודות לך על הטיפול המסור ומקצועי בתביעה שהגשתי נגד בן זוג לשעבר…אני ובתי מודות לך מקרב לב על התוצאה המצוינת שהגעת אליה בביהמ"ש"
ר.ל – אפריל 2015
"אני באופן אישי רוצה להעניק לך הוקרה ומלוא הערכה ולהודות לך על הטיפול המקצועי על ההקשבה והסבלנות, על מהירות התגובה, על המסירות וההקרבה לנתינת השירות"
א.פ – אוקטובר 2014
לקוחות ממליצים

צור/צרי איתנו קשר
מלא/י פרטים לקבלת ייעוץ אישי מהיר:

  • גישור בהליך גירושין

   גישור בהליך גירושין: גשר של תקשורת ביניכם

   גישור בהליך גירושין למה לבנות חומה שמפרידה בין אנשים כשאפשר בפחות תקציב ועוגמת נפש לבנות גשר שמחבר בין אנשים? בהליך הגישור לא רק שנחסוך עבורכם את ההליכים המשפטיים הקשים הכרוכים בגירושין, עוגמת נפש ועלויות [...]

  • רופא גירושין

   כמה שווה מוניטין של רופא בעת גירושין?

   מוניטין של רופא בגירושין כידוע רופאים רבים נוהגים לעבוד במקביל הן כעצמאים והן כשכירים כך למשל, רופא מומחה, יכול לעבוד בבית חולים, לעבוד בקופת חולים ובנוסף לנהל מרפאה פרטית או שתיים בבעלותו או בבעלות [...]

  • ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

   הדרך המהירה לביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

   רוצה לצאת עם הילדים לטיול בחו"ל אך גילית בדקה ה-90 כי בת או בן הזוג לשעבר הוציא צו עיכוב יציאה מהארץ? עורכת הדין לוסי מאיר מסבירה כיצד ניתן לפעול בדרך המהירה ביותר על מנת [...]

  • הסכם חלוקת עיזבון - מה הדין?

   הסכם חלוקת עיזבון – מה הדין?

   הסכם חלוקת עיזבון - צוואות וירושות דיני הצוואות והירושות, הינם רובד חשוב וניכר בדיני המשפחה. העיסוק בצוואות וירושות נוגע לכל, ובשל היותו נושא סבוך ומורכב, מומלץ לשאוב מידע ולו הבסיסי ביותר, בכל הקשור לנושא. בבוא [...]

  • חלוקת ירושה - כיצד עושים זאת ומה חשוב לדעת?

   חלוקת ירושה – כיצד עושים זאת ומה חשוב לדעת?

   הכל על חלוקת ירושה   ענייני צוואות וירושות, יכולים לפגוש כל אדם במהלך חייו, הן על ידי כתיבת צוואה בעניינו והן כאשר קרוב אליו נפטר ומוריש לו חלק על פי ירושה או על פי צוואה. [...]

  • צוואות

   צוואות

   הכל בנושא צוואות   צוואה היא אחד המסמכים המשפטיים הנוגעים לכולנו, במסגרתה קובע כל אדם מי יירש את רכושו לאחר פטירתו. עריכת צוואה מעלה שאלות רבות כגון: באיזה שלב בחיים יש לערוך צוואה? האם גם [...]