התמחות בצוואה וירושה:
פנה/י אלינו לייעוץ אישי!

משרנו הינו בעל ניסיון בניסוח צוואה ומאבקים בין יורשים,
כולל התנגדות לצוואה וביטולה

פנה/י אלינו לייעוץ אישי!

על מי רובץ נטל ההוכחה בביטול צוואה

מתנגדים לצוואה? נמצאים בסכסוך משפטי בנוגע לירושה? יש כמה דברים חשובים שעליכם לדעת, ובראשם: על מי רובץ נטל ההוכחה.
עו"ד לוסי מאיר עם כל הפרטים.

המגמות ביסוד דיני הצוואה הן שתיים:

 1. מצווה לקיים את דברי המת.
 2. שמירה על קיום הדרישות, אשר נקבעו על ידי המחוקק, כדרישות בל יעברו.

ללא דרישות אלו, לעולם לא נוכל להיות בטוחים (ובפרט השופט או השופטת היושב/ת בדין) באמתותה של הצוואה ובגמירות דעתו של המצווה, לצוות את אשר ציווה.

המגמות הללו, הופכות את מלאכת ביטול הצוואה למלאכה לא פשוטה, בפרט כאשר נטל השכנוע לשכנע את בית המשפט לנהוג בניגוד למגמות הללו ולמעשה בניגוד לאמור בצוואה – מוטל על המתנגד/ת לצוואה. למידע נוסף

האם אפשר להפוך את נטל הראייה?

התשובה היא כן. קיימת חשיבות רבה להכרה בנטל השכנוע או בנטל ההוכחה. עליך לדעת מתי הנטל הוא עליך, ובאילו מקרים ניתן יהיה להפוך את נטל ההוכחה ולהטילו על הצד הנגדי לך.

נטל ההוכחה הבסיסי מוטל על המתנגד. אולם נטל לא פשוט זה – לשכנע את בית המשפט לפעול בניגוד לצוואה ולמעשה בניגוד לרצונו של המת כפי שהיא כתובה בצוואה – ניתן להפיכה. למעשה, ניתן "להטיל" את הנטל על הצד השני – והוא יצטרך להוכיח שעל אף העילות בהתנגדות שלך – הצוואה הזו כשרה ומייצגת באמת את רצונו של המנוח.

אנסה להסביר זאת על ידי הדוגמה הבאה:

נניח ואתם מחזיקים בצוואה בעלת פגמים (כגון פגמים בחתימה): העדר חתימה של המצווה, העדר חתימה של העדים או העדר הצהרה של המצווה בפני העדים וכיו"ב. פגמים אלו נקראים פגמים צורניים. על פי חוק הירושה, בית המשפט מוסמך ורשאי למלא אחר הפגמים ולתקנם על מנת לתת תוקף לצוואה (להבדיל מביטולה).

אך במידה ואתם מחזיקים צוואה פגומה, ומגישים התנגדות לביצוע הצוואה בין היתר על סמך פגמים אלו, אתם למעשה מעבירים את נטל הראיות והשכנוע אל הצד השני. כעת הצד השני הוא זה אשר יצטרך להוכיח שהצוואה כשרה, על אף הפגמים בה, כאשר אין בפגמים כדי להעיד על מצבו הקוגניטיבי של המנוח או להעלות ספק בדבר רצונו האמיתי. למעשה, על הצד השני להוכיח שעל אף הפגמים שהועלו על ידיך, יש לתת לצוואה תוקף (להבדיל מלבטלה).

נטל ההוכחה בביטול צוואה עקב השפעה בלתי הוגנת

קיימים מקרים מורכבים יותר בהם יבקש המתנגד לבטל את הצוואה עקב השפעה בלתי הוגנת. למשל, כתוצאה מטעות או הטעייה שנעשתה למנוח, שגרמה לו להחליט לחלק את הרכוש כפי שחילק בצוואה.

גם במקרים כאלו ואחרים ניתן להפוך את נטל הראייה לא על המתנגד לצוואה אלא דווקא על זה שחפץ כי הצוואה תקוים כפי שהיא. כתוצאה מכך, מרבית כובד הנטל נופל על כתפי הצד השני.

מדוע הנטל המועבר לצד השני כבד יותר מהנטל המוטל על המתנגד לקיום צוואה?

 • על המתנגד לצוואה להביא ראיות להוכחת עילת ההתנגדות (להוכיח על דרך החיוב –העלאת טענה והוכחתה).
 • כאשר הנטל עובד לצד השני, הצד השני צריך להוכיח על דרך השלילה – כלומר לשלול את קיומה של עובדה או עילה שטען המתנגד לצוואה. לשלול את קיומה של עובדה או עילה הינה משימה קשה יותר מהבאת ראיות להוכחת אותה עובדה או עילה.
 • הצד השני אליו עובר נטל ההוכחה, יצטרך כעת לא רק לסתור עילה אחת אלא את כל אותן עילות שהוצגו על ידיך לביטול הצוואה. עליו להוכיח כי לא מתקיימת השפעה בלתי הוגנת, טעות או הטעייה או תרמית, ועליו ולהוכיח כי את הפגמים הצורניים ניתן בהחלט לתקן וכיו"ב.

חשוב להבין שנטל השכנוע הסופי אינו מוסר מכתפיו של המתנגד לצוואה באופן מוחלט, אלא שכעת חיובו של הצד השני להביא ראיות הסותרות את העילות עליהן נשען המתנגד לצוואה מטיל עליו נטל משמעותי וקשה בהבאת הראיות.

על בית המשפט לבחון אם הצוואה נערכה באופן תמים, כנה ואמיתי או שמה מדובר במעשה מרמה, תחת השפעה בלתי הוגנת וכיו"ב. מלאכתו של בית המשפט אינה פשוטה כלל. ההכרעה תתקבל לאחר שבחן בית המשפט את הדברים בזהירות רבה, לרבות האם עמד בעל הדין בנטל השכנוע או הנטל הראייתי המוטל עליו.

מסיבות אלו ועוד, קיימת חשיבות רבה לבקיאותו של עורך דינך בדיני צוואות, ולניסיונו בתיקי ביטול או התנגדות לצוואה ומן הצד השני – התגוננות מפני ביטול צוואה על מנת שצוואתו של המת תקוים.

במילים אחרות: במקרים של סכסוכי ירושה או צוואה, החשיבות בנטילת ייצוג של עו"ד מקצועי, מיומן ומנוסה בתחום דיני צוואות הינה מכרעת.

תחומי ההתמחות שלנו:

גירושין

התמחות מיוחדת בייצוג צדדים להליכי גירושין, תוך הקפדה על תכנון אסטרטגיה פרטנית וליווי אישי עד לתום ההליכים…

חלוקת רכוש

ייעוץ וליווי משפטי בהליכים לצורך חלוקת רכוש בין בני זוג שנפרדו, בהסכמה או באמצעות בית המשפט…

צוואות וירושות

בעת ניסוח צוואה נדרשת מאיתנו אחריות גדולה כלפי המצווה והשארים. ניסוח צוואה מדוייק ימנע מאבקים בעתיד…

גישור

עו"ד לוסי מאיר הנה מגשרת מוסמכת בעלת ניסיון והתמחות בהליכי גישור בין בני זוג כאלטרנטיבה למאבקי גירושין…

הסכמים

דיני המשפחה מציגים אתגרים רבים בכל הנוגע לניסוח הסכמים משפטיים מורכבים מסוגים רבים ולמטרות מגוונות…

משמורת

הילדים חשובים יותר מהכל – זאת לא רק סיסמא אלא דרך חיים. אנחנו כאן על מנת לשמור על האינטרסים שלך…

מזונות

בין אם המדובר על מזונות ילדים ו/או מזונות אישה, לפני או לאחר הליכי הגירושין, לעו"ד לוסי מאיר ידע וניסיון נרחב בתחום…

ידועים בציבור

רוצה לקבל הכרה בזכויות של ידועים בציבור? למשרדנו ניסיון רב בטיפול אפקטיבי בזכויות של ידועים בציבור…

אפוטרופסות

משרדה של עו"ד לוסי מאיר מתמחה בטיפול משפטי מהיר ואפקטיבי לצורך מינוי אפוטרופוס על פי דין…

לקוחות ממליצים:

"זר לא יבין את התהליך הקשה, מלבד מי שעבר גירושין…לצד מקצוענות ראויה להתפעלות היית לי לעוגן בים סוער… אני משוכנע ומודע מה הייתה תרומתך עבורי ועבור ילדי כאשת מקצוע מהשורה הראשונה"
י.א – מרץ 2015
המלצות עורכת דין לוסי מאיר

צור/צרי איתנו קשר
מלא/י פרטים לקבלת ייעוץ אישי מהיר:

  • זוג בתחילת דרכם להתגרש

   6 טיפים כלליים ועיקריים למתגרש/ת לתחילת הדרך

   גירושין הם נושא מאוד מורכב, הן בהיבט המשפטי והן בהיבט הרגשי. כעורכי דין לגירושין, אנו יכולים להעיד כי גירושין הם אף פעם לא דבר נעים שרוצים לעבור... אבל (ויש אבל גדול), יש דרך ויש דרך. [...]

  • זוג בגישור גירושין

   תביעות בבית משפט לעומת גישור גירושין

   הליך גישור גירושין – הינו אלטרנטיבה לבתי המשפט לענייני משפחה ולבתי הדין הרבניים בעת הצורך, אשר נועד ליישב את הסכסוך במינימום זמן ומינימום עוגמת נפש. במסגרת הגישור ישנו גורם ניטרלי, שהוא המגשר, המסייע לצדדים שנמצאים [...]

  • גישור בהליך גירושין

   גישור בהליך גירושין: גשר של תקשורת ביניכם

   גישור בהליך גירושין למה לבנות חומה שמפרידה בין אנשים כשאפשר בפחות תקציב ועוגמת נפש לבנות גשר שמחבר בין אנשים? בהליך הגישור לא רק שנחסוך עבורכם את ההליכים המשפטיים הקשים הכרוכים בגירושין, עוגמת נפש ועלויות [...]

  • עורכת דין גירושין לוסי מאיר

   איך בוחרים עורכת דין גירושין מומלצת?

   בין אם הליכי הגירושין יתקיימו בערכאה משפטית ובין אם בתהליך גישור, לעורכת הדין המלווה אותם תהיה השפעה גדולה על ההתנהלות ועל התוצאות. לפיכך יש להשקיע מחשבה וזמן ולבחור עורכת דין מומלצת בהתאם לכמה קריטריונים [...]

  • מהו תהליך גישור בהליך גירושין?

   אם התקבלה ההחלטה לסיים את קשר הנישואין ולהתגרש, ישנה אפשרות מקובלת ואף מומלצת של גישור אשר לה יתרונות מהותיים בהשוואה לקיום הדיונים בבית המשפט או בבית הדין הרבני. בשורות הבאות נבין מהו תהליך הגישור, [...]

  • עו''ד לוסי מאיר - בגידות בחיי הנישואים

   עו"ד לוסי מאיר – בגידות בחיי הנישואים

   עו"ד לוסי מאיר, מומחית בדיני גירושין ומשפחה, מדברת על בגידות בחיי הנישואים