הילדים שלך לפני הכל.
פנה/י אלינו לייעוץ אישי!

ליווי וייצוג משפטי מקצועי, בכל הנוגע להסדרי שהייה ומשמורת ילדים

פנה/י אלינו לייעוץ אישי!

כל מה שחשוב לדעת על משמורת משותפת

במקרים רבים, משמורת משותפת מתגלה כפתרון הטוב ביותר עבור ילדים להורים שבחרו להתגרש. עורכת הדין לוסי מאיר מסבירה מהי באמת משמורת משותפת ומציגה את הנושא מן ההיבט המשפטי, החל מ"חזקת הגיל הרך" ועד לוועדת שניט וכן וועדת שיפמן.

מהי משמורת משותפת?

משמרות משותפת היא, במילים אחרות, הסדר אחריות הורית.

מהותה של משמורת משותפת הינו האחריות ההורית הפיזית, כלומר: זמני השהות של הילדים עם כל אחד מההורים, כאשר האחריות על הילדים היא על ההורה שהילדים נמצאים במחיצתו.

הכוונה ב"אחריות" היא לחובת ההורה לדאוג במסירות לילדיו, לרווחתם, לחינוכם, לבריאותם ועוד, כמו גם הזכות לקבל מידע אודותיהם, לקחת חלק בהחלטות גורליות בחייהם וכיו"ב.

במסגרת משמורת משותפת בעת פירוד או גירושין, זמנם של הילדים יחולק בין ההורים. החלוקה תהיה לעיתים שווה בשווה, ולעיתים לא בשוויון מלא.

גם כשלא קיים שוויון מלא, הדבר עדיין עשוי להיחשב כמשמורת משותפת, שאז על אף הפירוד או הגירושין חולקים ההורים זמן עם הילדים ונוטלים חלק פעיל, שוטף ומשמעותי בגידולם.

חזקת הגיל הרך

חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ"ב-1962, (עדיין) קובע בסעיף 25 את "חזקת הגיל הרך", לפיה ילדים עד גיל שש יהיו אצל אמם, אם אין סיבות מיוחדות להורות אחרת.

ועדת שניט

בחודש אפריל 2008 פורסם דו"ח ביניים של ועדת שניט אשר מונתה לבדיקת הטענה העולה בשיח המתגרשים ובשיח הציבורי בכלל באשר לחזקת הגיל הרך ולעובדה כי קביעה כזו אינה עולה בקנה אחד עם עקרון השוויון וכי יש לבטלה.

בין היתר המליצה ועדת שניט על ביטול חזקת הגיל הרך.

לפי שעה המלצותיה לא אומצו בחקיקה, אולם כאשר אנו מתבוננים בפסיקה היוצאת מבתי המשפט, אנחנו עדים כי דווקא בערכאות השיפוטיות נוטים לאמץ את המלצות ועדת שניט בנסיבות המתאימות.

בפסק דין שניתן ביום 3.9.2008, קובע בית המשפט לענייני משפחה בירושלים (תמש 19660/07) כך:

"…ברור שבית המשפט אכן יורה על משמורת משותפת אם יהיה זה לטובת הקטינים. על מנת שתישקל האפשרות הזאת, חייב בית המשפט להשתכנע כי קיימים מספר תנאים מוקדמים: מסוגלות הורית טובה של שני ההורים, רמה טובה של שיתוף פעולה בין ההורים, תפיסת הילדים את שני הבתים כמרכזים בחייהם, מרחק גיאוגרפי קטן בין בתי ההורים והערכה הדדית".

כיום התנאים לקביעת משמורת משותפת אף הופחתו.

כך למשל נשמעות דעות של שופטים הפוסקים משמורת משותפת כאשר אין "רמה טובה של שיתוף פעולה בין ההורים", שכן יצא כי הורה המבקש לסכל אפשרות של משמורת משותפת בהכרח לא ישתף פעולה עם ההורה האחר, ויהיה עמו בסכסוך ובתקשורת לקויה כדי למנוע המלצה למשמורת משותפת.

ועדת שיפמן

בשנת 2006 הוקמה ועדת שיפמן, והיא עוסקת דווקא בניסיון להוביל לנוסחה פשוטה וברורה לחישוב סכום המזונות, כאשר שני הפרמטרים העיקריים לקביעת סכום המזונות הם משכורות ההורים והסדרי הראיה באותו תא משפחתי.

אז מה בין ועדת שיפמן לועדת שניט?

 • שתי הועדות, על אף שכל אחת לכאורה עוסקת בתחומים שונים, שלובות אחת בשנייה, שכן הן ממליצות, הלכה למעשה, לבטל לחלוטין את ההגדרה ההורית, כלומר אין להעדיף הורה אחד על רעהו, לא עד גיל שש ולא בכלל!
 • הדברים שלובים וודאי עת ביטול ההגדרה ההורית, המובילה להסדרי שהייה שוויונית של כל אחד מההורים ולפסיקת מזונות המתחשבת בהסדרי השהייה של כל אחד מההורים. הנוסחה לפסיקת מזונות תכלול התחשבות בימי הורות, בהוצאות משתנות (כאשר הוצאות מתחלקות בהתאם לימי ההורות, כלומר ההורה מוציא כספים באותו יום שהוא עם ילדיו, המכסים על כל צרכיהם) והכנסות שני ההורים.

לסיכום:

המגמה היא כי המזונות אינם צריכים להיות פונקציה של הגדרה הורית, אלא של הכנסות ההורים וחלוקת זמני השהות. יחד עם זאת, יפסוק בית המשפט בהתאם לנסיבות המקרה שהרי משפחה שבה האם מטפלת והאב עובד והכנסתו היא היחידה או העיקרית אינה דומה למשפחה שבה שני ההורים הינם קרייריסטים ובעלי הכנסות בגובה דומה או זהה.

כאשר נקבעת משמורת משותפת או משמורת לאחד ההורים עם זמני שהות (הסדרי ראיה) רבים להורה האחר או זמני שהות (הסדרי ראיה) שווים, רצוי לנסות ולהגיע להסכמה על נוסחה שתתחשב בגובה הכנסת כל אחד מההורים ומספר ימי השהות של הילדים אצל כל אחד מהם וללא קשר להגדרתם ההורית (משמורן או לא).

כשמדובר בגירושין, אחד הנושאים הטעונים ביותר הינו משמורת ו/או זמני שהות (הסדרי ראיה) עם הילדים. מאבקי משמורת נוטים להיות קשים ביותר, הן עבור ההורים והן עבור ילדיהם.

לכן רצוי שעורך הדין מטעם המתגרש/ת יסייע לו או לה להתמודד עם ה'חוויה' מול הצד השני ו/או מול רשויות הרווחה באופן רציונלי ומפוכח ככל שניתן, על מנת לקדם את ענייניו/ענייניה כפי שהוא או היא רואה לנכון לקדמם.

אני עומדת לרשותך. בכל שאלה נוספת, מומלץ לפנות אליי לקבלת ייעוץ משפטי אישי

תחומי ההתמחות שלנו:

סמל גירושין

התמחות מיוחדת בייצוג צדדים להליכי גירושין, תוך הקפדה על תכנון אסטרטגיה פרטנית וליווי אישי עד לתום ההליכים…

סמל חלוקת רכוש

ייעוץ וליווי משפטי בהליכים לצורך חלוקת רכוש בין בני זוג שנפרדו, בהסכמה או באמצעות בית המשפט…

סמל צוואות

בעת ניסוח צוואה נדרשת מאיתנו אחריות גדולה כלפי המצווה והשארים. ניסוח צוואה מדוייק ימנע מאבקים בעתיד…

סמל גישור

עו"ד לוסי מאיר הנה מגשרת מוסמכת בעלת ניסיון והתמחות בהליכי גישור בין בני זוג כאלטרנטיבה למאבקי גירושין…

סמל הסכמים

דיני המשפחה מציגים אתגרים רבים בכל הנוגע לניסוח הסכמים משפטיים מורכבים מסוגים רבים ולמטרות מגוונות…

סמל משמורת

הילדים חשובים יותר מהכל – זאת לא רק סיסמא אלא דרך חיים. אנחנו כאן על מנת לשמור על האינטרסים שלך…

סמל מזונות

בין אם המדובר על מזונות ילדים ו/או מזונות אישה, לפני או לאחר הליכי הגירושין, לעו"ד לוסי מאיר ידע וניסיון נרחב בתחום…

סמל ידועים בציבור

רוצה לקבל הכרה בזכויות של ידועים בציבור? למשרדנו ניסיון רב בטיפול אפקטיבי בזכויות של ידועים בציבור…

סמל אפוטרופסות

משרדה של עו"ד לוסי מאיר מתמחה בטיפול משפטי מהיר ואפקטיבי לצורך מינוי אפוטרופוס על פי דין…

לקוחות ממליצים:

"זר לא יבין את התהליך הקשה, מלבד מי שעבר גירושין…לצד מקצוענות ראויה להתפעלות היית לי לעוגן בים סוער… אני משוכנע ומודע מה הייתה תרומתך עבורי ועבור ילדי כאשת מקצוע מהשורה הראשונה"
י.א – מרץ 2015
"אני רוצה להודות לך על הטיפול המסור ומקצועי בתביעה שהגשתי נגד בן זוג לשעבר…אני ובתי מודות לך מקרב לב על התוצאה המצוינת שהגעת אליה בביהמ"ש"
ר.ל – אפריל 2015
"אני באופן אישי רוצה להעניק לך הוקרה ומלוא הערכה ולהודות לך על הטיפול המקצועי על ההקשבה והסבלנות, על מהירות התגובה, על המסירות וההקרבה לנתינת השירות"
א.פ – אוקטובר 2014
לקוחות ממליצים

צור/צרי איתנו קשר
מלא/י פרטים לקבלת ייעוץ אישי מהיר:

 • גישור בהליך גירושין

  גישור בהליך גירושין: גשר של תקשורת ביניכם

  גישור בהליך גירושין למה לבנות חומה שמפרידה בין אנשים כשאפשר בפחות תקציב ועוגמת נפש לבנות גשר שמחבר בין אנשים? בהליך הגישור לא רק שנחסוך עבורכם את ההליכים המשפטיים הקשים הכרוכים בגירושין, עוגמת נפש ועלויות [...]

 • רופא גירושין

  כמה שווה מוניטין של רופא בעת גירושין?

  מוניטין של רופא בגירושין כידוע רופאים רבים נוהגים לעבוד במקביל הן כעצמאים והן כשכירים כך למשל, רופא מומחה, יכול לעבוד בבית חולים, לעבוד בקופת חולים ובנוסף לנהל מרפאה פרטית או שתיים בבעלותו או בבעלות [...]

 • ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

  הדרך המהירה לביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

  רוצה לצאת עם הילדים לטיול בחו"ל אך גילית בדקה ה-90 כי בת או בן הזוג לשעבר הוציא צו עיכוב יציאה מהארץ? עורכת הדין לוסי מאיר מסבירה כיצד ניתן לפעול בדרך המהירה ביותר על מנת [...]

 • הסכם חלוקת עיזבון - מה הדין?

  הסכם חלוקת עיזבון – מה הדין?

  הסכם חלוקת עיזבון - צוואות וירושות דיני הצוואות והירושות, הינם רובד חשוב וניכר בדיני המשפחה. העיסוק בצוואות וירושות נוגע לכל, ובשל היותו נושא סבוך ומורכב, מומלץ לשאוב מידע ולו הבסיסי ביותר, בכל הקשור לנושא. בבוא [...]

 • חלוקת ירושה - כיצד עושים זאת ומה חשוב לדעת?

  חלוקת ירושה – כיצד עושים זאת ומה חשוב לדעת?

  הכל על חלוקת ירושה   ענייני צוואות וירושות, יכולים לפגוש כל אדם במהלך חייו, הן על ידי כתיבת צוואה בעניינו והן כאשר קרוב אליו נפטר ומוריש לו חלק על פי ירושה או על פי צוואה. [...]

 • צוואות

  צוואות

  הכל בנושא צוואות   צוואה היא אחד המסמכים המשפטיים הנוגעים לכולנו, במסגרתה קובע כל אדם מי יירש את רכושו לאחר פטירתו. עריכת צוואה מעלה שאלות רבות כגון: באיזה שלב בחיים יש לערוך צוואה? האם גם [...]