מעוניין/ת לקבל פרטים על שינויים בפסיקת מזונות הילדים?
פנה/י אלינו לייעוץ אישי!

עמוד/עמדי על מקסום זכויותיך, לצד שמירה על סיפוק צרכי הילדים, הן הממוניים והן הלא ממוניים.

פנה/י אלינו לייעוץ אישי!

הגדלת מזונות – גם בעידן הבע"מ 919/15 – זה אפשרי

תביעה להגדלת מזונות, טומנת את החובה להוכיח שינוי נסיבות מהותי. לא מדובר בשינוי נסיבות קל, שכן על בית המשפט להיווכח כי ישנה הצדקה לשנות את שיעור המזונות שנפסקו בעבר ולהגדיל את דמי החיוב.

לצד זאת, עקרון העל אשר מנחה את בתי המשפט הינו "טובת הילד". הרצון הוא לשמר את סיפוק צרכיו של הקטין, כאשר לוקחים בחשבון את כלל צרכיו של הקטין, לצד יכולות ההורים וזמני השהות של כל הורה עם הילדים. מכאן, הרי שבמאמר זה נסקור: שתי הערכאות הרלוונטיות, הלכת בע"מ 919/15, הגדלת מזונות ועוד.

עוד נבקש להעיר, כי מאמר זה מובא לנוחיותכם/ן, קוראים/ות יקרים/ות. אין לראות במאמר זה תחליף לייעוץ משפטי על ידי עורך דין המומחה בענייני משפחה.

כמה מילים על מזונות:

בעבר ידענו כי הדין קובע כי אב חייב במזונות ילדיו, מכוח הדין הדתי–אישי. כך, אב חייב במזונות מדין חובה ומדין צדקה, כאשר עד גיל 6, המזונות המשולמים הם מדין חובה, כלומר – כל ההוצאות הנדרשות לגידול הילד. האב חייב במזונות אלו – באופן מלא. מנגד, לאחר גיל 6 ככלל, האב חייב בהוצאות הבסיסיות, על פי דין חובה. אך בכל הנוגע להוצאות לא בסיסיות, האב חייב על פי דין צדקה, כלומר – בהתאם להשתכרותו. עם זאת, לא פעם עלתה השאלה: מה הדין באשר למזונות, כאשר ההורים מקיימים משמורת משותפת. כלומר – כאשר שני ההורים מגדלים יחד את ילדיהם באופן משותף או כמעט משותף. בכך עסק פסק הדין המוזכר בפתיח של המאמר. בהמשך נדון בשאלה הנ"ל.

כיום, ולאור בע"מ 919/15 בהקשר למזונות, וכן למזונות במשמורת משותפת או כמעט משותפת בתי המשפט לענייני משפחה, מחילים את דין הצדקה בגילאים 6 עד 18. הכוונה היא כי בגילאים אלה, בתי המשפט לענייני משפחה שוקלים את הכנסת האב, הכנסת האם ויחס ההכנסות בין ההורים

למשל: האב משתכרת 12,000 ₪ והאם 8,000 ₪ ייקבע בית המשפט כי יחס ההכנסות בין ההורים הינו האב מכניס 60% מהכנסות המשפחה והכנסותיה של האם מהוות 40% מכלל הכנסות ההורים/המשפחה – יחס הכנסות זה משפיע אחר כך על חלוקת סיפוק צרכי הילדים על ידי האב והאם יחד. דהיינו גם להכנסת האם משמעות בסיפוק צרכי הקטינים וקביעת מזונותיהם.

הלכת בע"מ 919/15:

הפסיקה לעיל של בית המשפט העליון, גרמה למחלוקות רבות, בין אם אצל שופטים ובין אם אצל דיינים בבתי הדין הרבניים. כמו כן, לא תמיד בית הדין הרבני פוסק כפי שפוסק בית המשפט לענייני משפחה, שכן המודל לפיהם הם פועלים, שונה לחלוטין (האחת היא ערכאה דתית השנייה אזרחית). עם זאת, הלכת בע"מ 919/15 יצרה שוויון, לצורך תיקון הפליה שנוצרה בין הנשים לבין הגברים.

מהי אותה הפליה? בגילאי 6 עד גילאי 15, האב היה המפרנס העיקרי והחיוב הוטל עליו באופן מלא. כלומר, האם לא השתתפה בדמי המזונות, למרות שהילדים נמצאו גם אצלה במשמורת משותפת. בית הדין הרבני קבע כי יהיה חיוב מלא של האב עד גיל 18. עם זאת, בית המשפט לענייני משפחה קובע כי בגילאים אלו, חיוב המזונות יהיה מדין צדקה, כלומר, גם האם תשתתף בהוצאות, בדמי המזונות, כאשר יילקחו בחשבון הפערים ביכולתם הכלכליות.

הגדלת מזונות – האם בכלל אפשרי לאחר הלכת בע"מ 919/15 ובאילו מקרים?

תביעת הגדלת מזונות מוגשת בשם הקטין. הגדלת המזונות נבחנת לפי שיקול דעתו של בית המשפט, כאשר הוא נוכח לדעת כי קיים שינוי נסיבות מהותי המצדיק את הגדלת המזונות, בדומה לתביעה של הפחתת מזונות.

קיימים מקרים שבהם ההשתכרות של אחד ההורים כבר אינה כפי שהייתה קודם לכן להגשת התביעה, או שחל שינוי במצבו הבריאותי של הקטין, או לחילופין, מצבו הבריאותי של אחד מההורים השתנה לרעה. עם זאת, במידה ובית המשפט ימצא כי הקטין זקוק להוצאות גבוהות יותר וכי אלה שכעת משולמות, אינן מספקות את הנדרש, אזי הקטין יזכה לקבל שיעור מזונות גבוה יותר וסכום המזונות יוגדל – כן אף בעידן של בע"מ 919/15.


הצלחה אחרונה ועכשווית של משרדנו בתביעה להגדלת מזונות

משרדנו הגיש לאחרונה תביעה להגדלת מזונות שהתקבלה בפסק דין של כב' יהורם שקד, בתל אביב.

החשיבות בהבאת ראיות להוכחת טענות הלקוח שלנו ולאחר דיון הוכחות וחקירות:

במקרה זה, לאחר דיון הוכחות ארוך הוכחנו כי יחס היכולות הכלכליות בין ההורים השתנה מאז שניתן פסק הדין למזונות, כי יחס ההכנסות עומד על כך כי השתכרותו ויכולת הכנסתו של האב גבוהה בהרבה משל האם, יכולות האב עלו והשתפרו עם השנים באופן המצדיק התערבות במזונות שנקבעו בהסכם בעבר, באופן המצדיק הגדלת מזונות.

החשוב מכל, הוא להבין כי הלכת בית המשפט העליון הביאה איתה רוחות מנשבות של שיווין בפסיקת מזונות, דבר שהוא מבורך במקרים מסויימים, במקרים אחרים, בהם הוכח כי אין המדובר במשמורת שווה או כמעט שווה וכי סכום המזונות שנפסק אינו מספק את מלוא צרכי הקטין, בחינת יחס ההכנסות בין ההורים תיבחן גם בתביעה להגדלת מזונות, בתי המשפט לעולם ישימו לנגד עיניהם את טובתו של הקטין והחובה לסיפוק מלוא צרכיו וכן גם בעידן של היום, יפסקו בתי המשפט הגדלת מזונות במקרים המתאימים.


לסיכום:

כיום ההלכה החדשה של בית המשפט העליון, הביאה עמה שינוי משמעותי בפסיקת מזונות ילדים. ועל אף ש"פופולרי" או שכיח יותר היום להיתקל בתביעות להפחתת מזונות, במקרים המתאימים תתקבל תביעת להגדלת מזונות. אכן כשהמשמורת הינה משותפת או כמעט שווה, יש לתת לשני ההורים לשאת בהוצאות ובהתאם להכנסות הכלכליות. אולם כשלא כך הדבר, וצרכיו של קטין אינם מסופקים דיו, יש להיוועץ עם עורך דין דיני משפחה, על מנת לקבל סיוע וייצוג הולם בערכאות המשפטיות בתחום מזונות ילדים.

תחומי ההתמחות שלנו:

סמל גירושין

התמחות מיוחדת בייצוג צדדים להליכי גירושין, תוך הקפדה על תכנון אסטרטגיה פרטנית וליווי אישי עד לתום ההליכים…

סמל חלוקת רכוש

ייעוץ וליווי משפטי בהליכים לצורך חלוקת רכוש בין בני זוג שנפרדו, בהסכמה או באמצעות בית המשפט…

סמל צוואות

בעת ניסוח צוואה נדרשת מאיתנו אחריות גדולה כלפי המצווה והשארים. ניסוח צוואה מדוייק ימנע מאבקים בעתיד…

סמל גישור

עו"ד לוסי מאיר הנה מגשרת מוסמכת בעלת ניסיון והתמחות בהליכי גישור בין בני זוג כאלטרנטיבה למאבקי גירושין…

סמל הסכמים

דיני המשפחה מציגים אתגרים רבים בכל הנוגע לניסוח הסכמים משפטיים מורכבים מסוגים רבים ולמטרות מגוונות…

סמל משמורת

הילדים חשובים יותר מהכל – זאת לא רק סיסמא אלא דרך חיים. אנחנו כאן על מנת לשמור על האינטרסים שלך…

סמל מזונות

בין אם המדובר על מזונות ילדים ו/או מזונות אישה, לפני או לאחר הליכי הגירושין, לעו"ד לוסי מאיר ידע וניסיון נרחב בתחום…

סמל ידועים בציבור

רוצה לקבל הכרה בזכויות של ידועים בציבור? למשרדנו ניסיון רב בטיפול אפקטיבי בזכויות של ידועים בציבור…

סמל אפוטרופסות

משרדה של עו"ד לוסי מאיר מתמחה בטיפול משפטי מהיר ואפקטיבי לצורך מינוי אפוטרופוס על פי דין…

לקוחות ממליצים:

"זר לא יבין את התהליך הקשה, מלבד מי שעבר גירושין…לצד מקצוענות ראויה להתפעלות היית לי לעוגן בים סוער… אני משוכנע ומודע מה הייתה תרומתך עבורי ועבור ילדי כאשת מקצוע מהשורה הראשונה"
י.א – מרץ 2015
"אני רוצה להודות לך על הטיפול המסור ומקצועי בתביעה שהגשתי נגד בן זוג לשעבר…אני ובתי מודות לך מקרב לב על התוצאה המצוינת שהגעת אליה בביהמ"ש"
ר.ל – אפריל 2015
"אני באופן אישי רוצה להעניק לך הוקרה ומלוא הערכה ולהודות לך על הטיפול המקצועי על ההקשבה והסבלנות, על מהירות התגובה, על המסירות וההקרבה לנתינת השירות"
א.פ – אוקטובר 2014
לקוחות ממליצים

צור/צרי איתנו קשר
מלא/י פרטים לקבלת ייעוץ אישי מהיר:

 • גישור בהליך גירושין

  גישור בהליך גירושין: גשר של תקשורת ביניכם

  גישור בהליך גירושין למה לבנות חומה שמפרידה בין אנשים כשאפשר בפחות תקציב ועוגמת נפש לבנות גשר שמחבר בין אנשים? בהליך הגישור לא רק שנחסוך עבורכם את ההליכים המשפטיים הקשים הכרוכים בגירושין, עוגמת נפש ועלויות [...]

 • רופא גירושין

  כמה שווה מוניטין של רופא בעת גירושין?

  מוניטין של רופא בגירושין כידוע רופאים רבים נוהגים לעבוד במקביל הן כעצמאים והן כשכירים כך למשל, רופא מומחה, יכול לעבוד בבית חולים, לעבוד בקופת חולים ובנוסף לנהל מרפאה פרטית או שתיים בבעלותו או בבעלות [...]

 • ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

  הדרך המהירה לביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

  רוצה לצאת עם הילדים לטיול בחו"ל אך גילית בדקה ה-90 כי בת או בן הזוג לשעבר הוציא צו עיכוב יציאה מהארץ? עורכת הדין לוסי מאיר מסבירה כיצד ניתן לפעול בדרך המהירה ביותר על מנת [...]

 • הסכם חלוקת עיזבון - מה הדין?

  הסכם חלוקת עיזבון – מה הדין?

  הסכם חלוקת עיזבון - צוואות וירושות דיני הצוואות והירושות, הינם רובד חשוב וניכר בדיני המשפחה. העיסוק בצוואות וירושות נוגע לכל, ובשל היותו נושא סבוך ומורכב, מומלץ לשאוב מידע ולו הבסיסי ביותר, בכל הקשור לנושא. בבוא [...]

 • חלוקת ירושה - כיצד עושים זאת ומה חשוב לדעת?

  חלוקת ירושה – כיצד עושים זאת ומה חשוב לדעת?

  הכל על חלוקת ירושה   ענייני צוואות וירושות, יכולים לפגוש כל אדם במהלך חייו, הן על ידי כתיבת צוואה בעניינו והן כאשר קרוב אליו נפטר ומוריש לו חלק על פי ירושה או על פי צוואה. [...]

 • צוואות

  צוואות

  הכל בנושא צוואות   צוואה היא אחד המסמכים המשפטיים הנוגעים לכולנו, במסגרתה קובע כל אדם מי יירש את רכושו לאחר פטירתו. עריכת צוואה מעלה שאלות רבות כגון: באיזה שלב בחיים יש לערוך צוואה? האם גם [...]