לייעוץ מיידי התקשרו: 050-4464456 / 03-6529448
ביטול הסכם ממון 2017-01-31T12:47:56+00:00

ביטול הסכם ממון
פנה/י אלינו לייעוץ אישי!

ניסיון רב בניהול תביעות משפטיות לצורך ביטול הסכמי ממון שאושרו

פנה/י אלינו לייעוץ אישי!

הדרך החוקית והמהירה לביטול הסכם ממון

הסכם ממון הינו הסכם שנועד לקבוע מראש את אופן חלוקת הרכוש בין בני זוג במקרה והם יתגרשו חלילה.

למרות שהמדובר על חוזה בעל תוקף חוקי, ישנם מקרים שבהם ניתן לפעול לצורך ביטולו, וזאת כפי שנסביר בכתבה שלפניך.

עקרונית, חוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל"ג-1973, אשר חל על בני זוג שנישאו לאחר יום 1.1.1974, קובע כי בני זוג שמתגרשים, צריכים לחלק ביניהם את הרכוש באופן שיוויוני, וזאת ללא קשר לבעלות האישית של כל אחד מהם על הנכסים.

לפיכך, במידה ובני הזוג מעוניינים לקבוע הסדר שסוטה מכלל זה, מומלץ להם מאד לחתום על הסכם ממון וזאת על מנת למנוע מחלוקות מיותרות לכשיתגרשו.

יחד עם זאת ועל מנת שהסכם הממון יכנס לתוקף, הוא חייב לקבל אישור כדין לכך. במהלך הנישואין, האישור יכול להנתן ע"י בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. לפני הנישואין, האישור יכול להנתן גם על ידי נוטריון.

בכל מקרה וללא אישור זה הסכם הממון לא יכנס לתוקף. כך קובע סעיף 2(א) לחוק יחסי ממון בין בני זוג.

יתרה מכך, התוקף שניתן להסכם הממון שאושר הינו תוקף כשל פסק דין. לפיכך, במקרה וההסכם מופר חלילה, ניתן לאכפו באמצעות לשכת ההוצאה לפועל, בדיוק כשם שניתן לאכוף פסק דין.

מאחר וההסכם מאושר ע"י בית המשפט או בית הדין הרבני כאמור, עלול לכאורה להתעורר הרושם כי להבדיל מהסכמים אחרים לא ניתן לבטלו.

ואולם ההפך הוא הנכון. מאחר וההסכם המאושר מקבל תוקף של פסק דין, הוא מקבל למעשה מעמד כפול: של הסכם ושל פסק דין. כתוצאה מכך, ניתן לבטלו הן על פי הכללים לביטול חוזים, והן על פי הכללים לביטול הסכם שקיבל תוקף של פסק דין.

הלכה למעשה ובכדי לתקוף את הסכם הממון, צריך וניתן לתקוף אותו הן על בסיס היותו חוזה והן על בסיס היותו פסק דין.

עמדת בית המשפט לגבי ביטול הסכמי ממון

במסגרתו של הליך תמ"ש 27224/99 א.י נ' א.א. הסביר בית המשפט לענייני משפחה כי תקיפת ההסכם על בסיס היותו פסק הדין הנה למעשה פורמלית.

זאת הואיל והיא מבוססת על אותם נימוקים שמצדיקים את ביטול ההסכם: "שכן, אותם הנימוקים המצדיקים ביטול הסכם, מבוססים על ההנחה שבהתקיימם נפגמה גמירות הדעת של הטוען לביטול. גמירות דעת זו הייתה חיונית ובסיסית להשלמתו ולקיומו של ההסכם".

ביטול הסכם על פי כללי ביטול החוזים

כללי ביטול החוזים כוללים את כל העילות המקובלות לביטול חוזה בגין פגמים בכריתתו על פי חוק החוזים (חלק כללי), תשל"ג-1973. ביניהם ניתן למצוא חוסר גמירות דעת, חוסר מסויימות, מצגי שווא, טעות, והטעיה, תרמית, עושק, סיכול, ניהול מו"מ וקיום הסכם שלא בדרך מקובלת ובתום לב וכדומה.

במסגרת הליך תמ"ש 27224/99 א.י נ' א.א. טען הבעל כי יש לבטל את הסכם הממון שבינו לאשתו בשל טענת סיכול.

לדבריו, כאשר הוא חתם על ההסכם הוא היתנה את כניסתו לתוקף בכך שאשתו תצטרך להוכיח שהוא בגד בה. ברם, תקופה קצרה לאחר החתימה, אשתו גירשה אותו מהבית, ובכך היא סיכלה את ביצוע התנאי בהסכם.

בית המשפט קבע כי אמנם קיים בהסכם סעיף אשר קובע כי "האישה לא תוכל להתבסס על שמועות בדבר חשד לבגידת בעלה אלא אם יהיו לה הוכחות מעבר לאותן שמועות" אולם לא הוכח לאיזו מטרה הוא הוכנס להסכם. בכל מקרה, לא הוכח שסעיף זה מתנה את כניסת ההסכם לתוקף בבגידת הבעל. לפיכך, נדחתה טענת הסיכול.

ביטול הסכם שקיבל תוקף של פסק דין

על פי כללי ביטול הסכם שקיבל תוקף של פסק דין, יש להוכיח שבית המשפט או בית הדין לא הקפידו על דרישות החוק בעת שהם אישרו את הסכם הממון, כך שנפל פגם בעת הליך האישור.

אישור הסכם הממון נועד להבטיח כי בני הזוג חותמים על ההסכם מרצונם החופשי והמלא, ותוך שהם מבינים ומודעים היטב לתכניו ומשמעותו.

בהתאם לכך, קובעים סעיף 2(ב) לחוק יחסי ממון וכן תקנה 258 כ"ו לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד-1984 כי אישור ההסכם ינתן רק לאחר שבית המשפט / בית הדין הסביר לבני הזוג את משמעות ההסכם, וכן וידא שבני הזוג עשו אותו מהסכמתם החופשית, ובהבינם את משמעותו ותוצאותיו.

לפיכך, במידה ובית המשפט, לדוגמא, לא הסביר לבני הזוג את משמעות ההסכם, או לא וידא שהם הבינו אותו כנדרש, אזי ניתן לומר כי נפל פגם בהליך אישור פסק הדין, שמצדיק את ביטולו. פגם נוסף יכול להתרחש במידה ובני הזוג לא חתמו על ההסכם מרצונם החופשי, אלא בשל לחץ שבית המשפט הפעיל עליהם.

הפרוצדורה החוקית לביטול הסכם הממון

על מנת לבטל הסכם ממון יש להגיש תביעה לביטולו בפני בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני, אשר אישר מלכתחילה את הסכם הממון. כמובן שיש צורך להיות מיוצג על ידי עורך דין המתמחה בתחום, שכן הסיכויים להצלחתה של תביעה שכזאת ללא ייצוג מתאים קלושים ביותר.

לא ניתן לבטל את ההסכם במסגרת הגוף השיפוטי שלא אישר אותו מלכתחילה, וזאת גם אם ניתנה לכך הסכמת הצדדים.

לפיכך, לא ניתן לבטל בבית הדין הרבני הסכם ממון שאושר ע"י בית המשפט לענייני משפחה, ולהיפך.

כך נקבע על ידי בית המשפט העליון במספר הליכים, לרבות במסגרת ע"א 394/88 מאייר נ. מאייר, בג"צ 6103/93 סימה לוי נ. בית הדין הרבני הגדול וכן בג"צ 8638/03 סימה אמיר נ. בית הדין הרבני הגדול בירושלים.

רוצה לבטל הסכם ממון?

כפי שכתבנו והסברנו, הדרך לביטולו של הסכם ממון כרוכה בלא מעט מכשולים חוקיים, ולכן קיים צורך משמעותי להקדים ולפנות לקבלת ייעוץ משפטי באמצעות עורך דין – לפני שמקבלים החלטות או נוקטים בצעדים כלשהם.

רק לאחר פגישה אישית עם עורך דין ובחינתן של מכלול הנסיבות שהובילו אותך להחלטה לפעול לביטול הסכם הממון, ניתן יהיה לקבל החלטה מושכלת ולבחור את אפיק הפעולה הרצוי והיעיל מבחינתך.

לעורכת הדין לוסי מאיר ניסיון רב בניהול תביעות משפטיות לצורך ביטול הסכמי ממון ותמיד ניתן לפנות ולקבל חוות דעת בנושא.

תחומי ההתמחות שלנו:

גירושין

התמחות מיוחדת בייצוג צדדים להליכי גירושין, תוך הקפדה על תכנון אסטרטגיה פרטנית וליווי אישי עד לתום ההליכים…

חלוקת רכוש

ייעוץ וליווי משפטי בהליכים לצורך חלוקת רכוש בין בני זוג שנפרדו, בהסכמה או באמצעות בית המשפט…

צוואות

בעת ניסוח צוואה נדרשת מאיתנו אחריות גדולה כלפי המצווה והשארים. ניסוח צוואה מדוייק ימנע מאבקים בעתיד…

גישור

עו"ד לוסי מאיר הנה מגשרת מוסמכת בעלת ניסיון והתמחות בהליכי גישור בין בני זוג כאלטרנטיבה למאבקי גירושין…

הסכמים

דיני המשפחה מציגים אתגרים רבים בכל הנוגע לניסוח הסכמים משפטיים מורכבים מסוגים רבים ולמטורת מגוונות…

משמורת

הילדים חשובים יותר מהכל – זאת לא רק סיסמא אלא דרך חיים. אנחנו כאן על מנת לשמור על האינטרסים שלך…

מזונות

בין אם המדובר על מזונות ילדים ו/או מזונות אישה, לפני או לאחר הליכי הגירושין, לעו"ד לוסי מאיר ידע וניסיון נרחב בתחום…

ידועים בציבור

רוצה לקבל הכרה בזכויות של ידועים בציבור? למשרדנו ניסיון רב בטיפול אפקטיבי בזכויות של ידועים בציבור…

אפוטרופסות

משרדה של עו"ד לוסי מאיר מתמחה בטיפול משפטי מהיר ואפקטיבי לצורך מינוי אפוטרופוס על פי דין…

לקוחות ממליצים:

"זר לא יבין את התהליך הקשה, מלבד מי שעבר גירושין…לצד מקצוענות ראויה להתפעלות היית לי לעוגן בים סוער… אני משוכנע ומודע מה הייתה תרומתך עבורי ועבור ילדי כאשת מקצוע מהשורה הראשונה"
י.א – מרץ 2015
"אני רוצה להודות לך על הטיפול המסור ומקצועי בתביעה שהגשתי נגד בן זוג לשעבר…אני ובתי מודות לך מקרב לב על התוצאה המצוינת שהגעת אליה בביהמ"ש"
ר.ל – אפריל 2015
"אני באופן אישי רוצה להעניק לך הוקרה ומלוא הערכה ולהודות לך על הטיפול המקצועי על ההקשבה והסבלנות, על מהירות התגובה, על המסירות וההקרבה לנתינת השירות"
א.פ – אוקטובר 2014
לקוחות ממליצים

צור איתנו קשר
מלא/י פרטים לקבלת ייעוץ אישי מהיר:

 • גישור בהליך גירושין

  גישור בהליך גירושין: גשר של תקשורת ביניכם

  למה לבנות חומה שמפרידה בין אנשים כשאפשר בפחות תקציב ועוגמת נפש לבנות גשר שמחבר בין אנשים? בהליך הגישור לא רק שנחסוך עבורכם את ההליכים המשפטיים הקשים הכרוכים בגירושין, עוגמת נפש ועלויות רבות אלא שניצור [...]

 • כמה שווה מוניטין של רופא בעת גירושין?

  כידוע רופאים רבים נוהגים לעבוד במקביל הן כעצמאים והן כשכירים כך למשל, רופא מומחה, יכול לעבוד בבית חולים, לעבוד בקופת חולים ובנוסף לנהל מרפאה פרטית או שתיים בבעלותו או בבעלות של אחרים. יתר על [...]

 • הדרך המהירה לביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

  רוצה לצאת עם הילדים לטיול בחו"ל אך גילית בדקה ה-90 כי בת או בן הזוג לשעבר הוציא צו עיכוב יציאה מהארץ? עורכת הדין לוסי מאיר מסבירה כיצד ניתן לפעול בדרך המהירה ביותר על מנת [...]

לייעוץ מיידי - לחצו כאן

לייעוץ מיידי

התקשרו:

050-4464456

03-6529448

או צרו איתנו קשר באמצעות הטופס
 

משרד עורכי דין לוסי מאיר

לייעוץ מיידי - לחצו כאן

לייעוץ מיידי

התקשרו:

050-4464456

03-6529448

או צרו איתנו קשר באמצעות הטופס
 

משרד עורכי דין לוסי מאיר

דילוג לתוכן