אסטרטגיה מנצחת לגירושין
פנה/י אלינו לייעוץ אישי!

מיומנות ספציפית וניסיון רב בניהול הליכי גירושין יעילים ומהירים ככל שניתן

פנה/י אלינו לייעוץ אישי!

בגידה

הכרתם אדם. התאהבתם בו/ה והייתם בטוחים שזו הנפש התאומה שלכם. התחלתם חיים משותפים ולימים התחתנתם. הזוגיות פרחה, אימצתם כלב ועם השנים אף הקמתם משפחה לתפארת, עם ילד או שניים שהבאתם לעולם. לפתע, ביום מן הימים, הכרתם אדם במקום העבודה או במסגרת אחרת, כמו חדר כושר או במהלך פגישה עסקית. יתכן שפגישה זו שינתה את עולמכם. פתאום, לא חדלתם לחשוב על אותו אדם. יתכן שתחילה הדחקתם זאת, אך עם הזמן הרגשתם שקשה לכם ללא אותו אדם, כלומר פיתחתם בו תלות רגשית מסוימת. במקביל, השיחות עם אותו אדם הפכו לעמוקות והרגשתם שאתם מתחילים להתעניין בו יותר ויותר.

ומן הפרט אל הכלל: במקרים רבים (כדוגמת האירוע שתיארנו בפסקה הקודמת), מצב של תלות, געגוע וסקרנות, מוביל גם לפגישות מאחורי גבם של בני הזוג לשם קיום יחסי מין. מצב זה מוביל לבעיות רבות – בלשון המעטה. מצד אחד אתם נשואים לבחיר/ת לבכם/ן ומצד שני אתם נמשכים לאדם אחר. משיכה יכולה להוביל למעשים שיש בהם כדי לפגוע בזוגיות הנוכחית. הסיטואציה שמוזכרת לעיל היא בעצם "מעשה בגידה", או לחלופין, התנהגות בוגדנית מתמשכת (או במילים אחרות – רומן). המצב שנוצר הוא שאתם נשואים ומחויבים לבן/ת הזוג שלכם/ן, דואגים לצרכים של הבית ואכפת לכם מהמשפחה שהקמתם, אך בו זמנית, ביצעתם מעשה "בגידה" ואתם למעשה מנהלים חיים כפולים.

מכאן, המאמר שלפניכם יעסוק בהגדרת הבגידה בהקשר החברתי. המאמר גם יעסוק בדיני הנישואין והגירושין והשתייכותם לדין הדתי. בהמשך לכך נתייחס לשאלה: כיצד נתפס מעשה הבגידה בדין העברי–דתי וכיצד תפיסה זו משפיעה על חיינו כיום. בהתאמה, נתייחס לעילות הגירושין לפי הדין הדתי, מה שמתקשר למישרין למעשה הבגידה, מכיוון שזוהי עילה לגירושין. כל זאת נעשה ונכתוב, לנוחיותכם/ן קוראים וקוראות יקרים/ות:

לפני שנתחיל, חשוב לציין מספר דברים: ראשית, מאמר זה הינו מאמר כללי שאינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי – לשם כך מומלץ לפנות לעורך דין מומחה לענייני גירושין, על מנת שיוכל לבחון את המקרה הפרטי שלכם. שנית, מאמר זה כתוב בלשון זכר אך מופנה לשני המינים, אלא אם כן צוין אחרת.

מהותה של "הבגידה"

כהגדרתה הפשוטה, "בגידה" היא הפרת חובת אמונים למדינה, למולדת, לעם וכן מתן סיוע לאויב. האחרונה נחשבת כעבירה פלילית חמורה, אשר מוסדרת בחוק העונשין תשל"ז–1977 (להלן: "חוק העונשין"). מאידך, "בגידה" של בן או בת זוג, היא נושא מורכב יותר, כיוון שהמשפט האזרחי לא שש להיכנס ל"חדר המיטות" ולהתערב בתחום זה. דהיינו, כל חברה מגדירה "בגידה" במונחים שלה. כך למשל, ישנן חברות שבהן מקובל להינשא למספר נשים וקיום יחסי מין עם מספר נשים אינו נחשב כבגידה, אלא להפך, מדובר בנורמה מקובלת. עם זאת, חשוב להעיר שקשה להגדיר מהי התנהגות אשר גם תיחשב לבגידה, שהרי זוהי תפיסה סובייקטיבית.

למשל, אישה שפלרטטה וצחקקה מעט עם גבר אחר – לא כל צופה מהצד, יראה בהתנהגות זו בתור "בגידה". לעומת זאת, מצב שבו גבר נשוי מקיים יחסי מין עם אישה אחרת – התנהגות זו לרוב תיתפס כבגידה, אך ישנן חברות שזוהי הנורמה. אגב, ישנן זוגות שפשוט מחליטים כי נאמנות לאדם אחד אינה אפשרית ולכן , מתוך החלטה מושכלת והדדית, בוחרים בקשר פתוח (דהיינו, קיום יחסים עם גברים ונשים אחרים/ות)..
מכאן, שהתפיסה המקובלת היא שמעשה הבגידה כולל בתוכו קיום יחסי מין או מגע פיזי אינטימי כלשהו בין שני אנשים, שאחד מהם או שניהם, נשואים, או מחויבים באופן פורמלי זה או אחר, לבן או בת זוג אחרים. במקביל, יתכנו מקרים אחרים, כמו פלירטוטים, שייתפסו על ידי צד אחר בתור פגיעה באמון, אך לא כמעשה בגידה בהכרח.

חשוב להעיר כי בגידות, בכל הנוגע לזוגיות כמובן, נעשות בכל סוגי האוכלוסיות, אצל שני המינים, עוד מימי קדם. גם בחברות שמרניות ודתיות, מקרי הבגידה מתרחשים והתרחשו, אך כמובן שההשלכות חמורות יותר מאשר בחברות חילוניות ופלורליסטיות. בגידות מתרחשות גם בקרב אוכלוסיות מוחלשות מבחינה כלכלית וגם בקרב אוכלוסייה של אנשים ברמת חיים גבוהה.

סיכום ביניים: בגידה היא רבת פנים, אך היא תלוית נורמה חברתית. בחברות פתוחות, בגידה לא תמיד תיראה בתור כל שיג ושיח אינטימי עם אדם אחר, אך בחברות אחרות, הסתכלות על התנהגות כזו תהיה שונה.

התוצאה של מעשה הבגידה:

כאשר מעשה של בגידה, בפן הזוגי, מתגלה, אזי יכולות להיות לכך מספר השלכות – ראשית, נפגע האמון באותו האדם. שנית, מתבצעת פגיעה ברגשותיו של בן הזוג הנבגד. פעמים רבות, אותן השלכות יובילו לגירושין ואף לצערנו, לגירושין "מלוכלכים ורווי אמוציות ונקם". אך במידה ובני הזוג מחליטים להישאר יחד למרות הקשיים, אזי מתחיל תהליך של בניית אמון מההתחלה.

על סמך ניסיוננו כעורכי דין לגירושין, הבגידה יכולה להתבטא בשני אופנים – הראשון והקשה מכל, הוא הבגידה הרגשית. מדובר בסיטואציה שבה מתחילים לחוש ניצוצות אהבה כלפי באדם אחר, רצון להיות בקרבתו ולבלות בחברתו ובמקביל חלה התערערות של הקשר הקיים ועולים ספקות, האם באמת מדובר באדם הנכון. סוג זה של בגידה אינו מצריך מגע פיזי, אך הוא הקשה ביותר, כיוון שרגש הוא לא דבר חולף ורגעי. בהרבה מן המקרים, הוא אף גורם לאדם שבגד, לעזוב את בן/ת זוג לטובת האדם שבו התאהב.

הסוג השני הוא הבגידה הפיזית, אשר כשמה כן היא: בגידה שמצריכה מגע מיני בין שני אנשים. לדוגמא, כאשר גבר פוגש אישה במשרד או במהלך נסיעה עסקית ומרגיש כלפיה משיכה מינית עזה. נעיר כי בגידה פיזית אינה בהכרח מצריכה קיומו של רגש ולכן היא פחות "מסובכת". עם זאת, לעיתים, הבגידה הפיזית מתרחשת כאשר אחד מבני הזוג מרגיש חוסר אונים, כאשר ישנו משבר בזוגיות או פשוט רגע של חולשה. נעיר באותה נשימה, שבגידה מסוג זה היא גם לרוב השכיחה ביותר. הבגידה הפיזית יכולה להתרחש באופן חד פעמי (דהיינו, סטוץ) או פגישות לשם קיום יחסי מין, באופן מתמשך וקבוע..

אין וויכוח על כך שבגידה, על כל סוגיה, פוגעת בקשר הזוגי. במקרים רבים היא מלווה ברגשות אשמה מצד הבן זוג הבוגד, שיתכן שייעלמו עם הזמן. כמובן, כאשר מעורבים ילדים, אזי גם לצד הבוגד וגם לצד הנבגד, יש קושי רב יותר לפרק את התא המשפחתי "רק" בשל קיומה של בגידה, לרבות בגידה חד פעמית. אך עדיין, הניסיון מלמד כי התוצאה השכיחה לאחר גילוי מעשה הבגידה, היא גירושין, גם כאשר מדובר בבגידה פיזית וגם בבגידה נפשית. מאידך, בגידה עשויה להיסלח והיו זוגות שהמשיכו בחייהם המשותפים.

השאלה המתבקשת – שכמובן אינה קשורה לפן המשפטי אלא לפן החברתי, היא – מה בעצם גורם לאדם לבצע את מעשה הבגידה בבן או בת זוג. על סמך מחקרים שנעשו בנושא, נראה כי אנשים מגיעים למצב של בגידה בשביל לגוון או להכניס מעט "צבע" לחיים ואם נרצה – כדי "לשבור" את השעמום השגרתי, שכך או אחרת מגיע בשלב מסוים לכל מערכת יחסים זוגית, טובה ככל שתהיה. מחקרים מראים, כי המעשה שלכאורה הוא "אסור", גורם להרגשה של הנאה ומקשר בין הצדדים למעשה הבגידה. סיבה שכיחה נוספת לבגידה בבן או בת הזוג, באה לידי ביטוי בכך שאנשים נוטים לבגוד כאשר הזוגיות שלהם במשבר או שהם כבר אינם חשים משיכה לבן או בת הזוג, למרות שלעיתים מדובר בבני זוג החיים באושר. אנשים תיארו כי מה שמביא אותם למצב בגידה, למרות שהם במערכת יחסים בריאה, הוא בפירוש – משיכה מינית לאדם אחר, או שהם פשוט נתקלים בקושי להישאר נאמנים לאדם אחד, למרות הרגשות העזים שהם חשים כלפי בן או בת הזוג. ללמדנו, כי הגורמים לביצוע מעשה של בגידה במסגרת זוגית, הם רבים ומגוונים. מה גם שכאמור, בגידות ניתן למצוא בכל סוג וטיב של אוכלוסייה, דת, גזע ומין ובכל סוג של קשר זוגי, בין אם הוא רעוע ובין אם הוא בריא.

על בגידות והמשפחה הפטריארכלית:

רוב האנשים תופסים את המשפחה כמבנה של מונוגמיה (נישואין לאדם יחיד) בין הגבר לאישה. מדובר בתא משפחתי הכולל את ההורים וילדיהם. אך בתרבויות אחרות התפיסה שונה: יש אנשים המעדיפים לחיות בפוליגמיה (ריבוי נישואין), שבמסגרתה ניתן להינשא למספר נשים. בישראל, הפוליגמיה הינה עבירה פלילית לפי חוק העונשין. גם ביהדות ישנם מקרים שבהם מותר לגבר להינשא לאישה נוספת וזאת באמצעות היתר נישואין, לדוגמא כאשר ישנה בעיית עקרות או סרבנות גט של האישה. אך נעיר, כי קבלת היתר נישואין ביהדות אינה שכיחה.

נישואין וגירושין בישראל

לאחר שסקרנו בהרחבה את המושג בגידה וכן את ההלימה בין המושגים וכן דנו במושג הבגידה במובן הרחב, נעבור לדון בהיבטים משפטיים, שנוגעים למעשה בגידה. תחילה, נסביר על דיני הנישואין והגירושין בישראל, שיש להם השפעה מהותית גם בימינו, בכל הנוגע לבגידות בין בני זוג:

תחום הנישואין והגירושין נמצא בסמכות הייחודית של בתי דין רבניים וזאת לפי חוק שיפוט בתי דין הרבניים (נישואין וגירושין), התשי"ג–1953. משמע, כל הליך נישואין וגירושין של יהודים, נערך לפי דין תורה, שהוא הדין הדתי – ההלכתי הקדום.

הסמכות הייחודית שניתנה לבתי דין רבניים התחילה עוד מימי המנדט הבריטי. בתקופה זו, ניתנה לכל העדות הדתיות בישראל, סמכות לשפוט בענייני אישות, בהתאם לכל דת. מכאן, שבתי דין רבניים מתבססים מבחינת הדין המהותי, על הדין הדתי–עברי. כך שבני זוג המבקשים להתגרש, יעשו כן באמצעות הגשת תביעת גירושין לבית הדין הרבני. נדגיש כי תביעת גירושין בבית דין רבני, היא תביעה משפטית לכל דבר. כלומר, יש להגיש כתב תביעה מפורט, שבמסגרתו יציין מבקש הגירושין מהן העילות להגשת תביעת הגירושין. העילות לגירושין (שתפורטנה בהמשך) מופיעות בדין הדתי ולא בדין האזרחי. כמו כן, כמו בהליך משפטי רגיל, הצדדים יצטרכו להוכיח את טענותיהם. במידה ועילת הגירושין הוכחה על ידי הצד המבקש את הגירושין, אזי בית הדין הרבני יורה על סידור הגט. נעיר כי כאשר קיימת הסכמה לגירושין על ידי בני הזוג, אזי יש להגיש תביעה לאישור הסכם גירושין ואז ההליך קל ומהיר בהרבה.

עילות גירושין לפי הדין העברי:

כפי שהסברנו, כאשר אחד הצדדים אינו מסכים לגירושין, הרי שבית דין רבני יורה על גירושין בין בני זוג, בכפוף לכך שמבקש הגירושין הוכיח כי יש לו עילת גירושין, מבין עילות הגירושין אשר קבועות בדין העברי–דתי. ישנה הבחנה בין עילות לגירושין לטובת הגבר ועילות גירושין לטובת האישה (לא נרחיב בנושא מעבר לכך). הבה נציג סקירה קצרה באשר לעילות הגירושין (נעיר כי אין מדובר ברשימה מלאה):

שתי עילות גירושין שעומדות גם לבעל וגם לאישה, הן למשל – עקרות. במידה והזוג נשוי אך לא מצליח להרות, אזי יכולים הצדדים לטעון לעקרות, אשר מקימה עילת גירושין לפי ההלכה העברית. עילה נוספת היא מומים ומחלות. מדובר במצב שבו המום או המחלה היו קיימים לפני הנישואין והצד השני לא ידע ולא יכול היה לדעת. עילות גירושין נוספות הן:

בגידה – הדין הדתי מגדיר מהו מעשה הבגידה, לעומת הדין האזרחי שאינו מגדיר זאת. לפי ההלכה הדתית–עברית, בגידה היא מעשה ניאוף שבמסגרתו האישה זנתה תחת בעלה, כלומר, קיימה יחסי מין עם גבר אחר. מעשה בגידה של אישה מלווה בסנקציות רבות לפי ההלכה. למשל – הגבר מחויב לגרש את האישה ואינו יכול לסלוח לה, גם אם הוא רוצה בכך. כמו כן, אישה נשואה אשר הולידה ילדים לגבר זר, ילדיה יחשבו כממזרים – פסולי חיתון. אישה שבגדה בבעלה לא תהיה זכאית לכספי כתובתה וכן למזונות אישה. כאשר הבעל הוא זה אשר בגד באישתו, אומנם אין כנגדו סנקציה ישירה ואולם הוא עשוי להיות מחויב בכתובתה של האישה.

מעשה כיעור – גם מעשה כיעור מטעם האישה, משמש בתור עילה לגירושין שעומדת לטובת הגבר. מעשה כיעור נתון לפירושים שונים. למשל, סיטואציה שבה יש חשש כבד כי האישה בגדה אך קשה להוכיח זאת (לשם הוכחת בגידה יש צורך בשני עדים), או כאשר אישה נשואה שהתה עם גבר זר במקום סגור, או התרועעה עם גבר לבדה ועוד. ההבדל בין בגידה למעשה כיעור הוא שקל יותר להוכיח מעשה כיעור ובנוסף, בניגוד לבגידה, בני הזוג יכולים עדיין לקיים שלום בית.

בגידה בפן האזרחי

כאמור, בגידה מוגדרת רק מבחינת הדין הדתי ולא האזרחי. כפי שתיארנו, בגידה, באופן טבעי, פוגעת בקשר הזוגי ולא אחת גם מביאה לסיומו. אך שאלה מעניינת שעלתה לא פעם בפסקי דין של בתי המשפט, היא: האם ניתן לתבוע פיצויים מתוקף עילה נזיקית לצד הנבגד, בגין מעשה בגידה. כפי שהובהר בתחילת המאמר, בתי המשפט אינם "שמחים", בלשון המעטה, להיכנס ל"חדר המיטות". לכן, בתי המשפט אינם מאפשרים הטלת פיצויים על אדם שבגד בבן או בת הזוג. התפיסה המשפטית הרווחת, נכון לכתיבת שורות אלו, היא שמבחינה מוסרית, מערכת המשפט אינה יכולה להתערב ברגשות של אדם וברצונו להיות עם אדם אחר. כך גם תיאר בית המשפט העליון בפרשה מסוימת: "ההתחייבות בין בני זוג לקבל על עצמם את האיסור של "לא תנאף" היא במישור החברתי–מוסרי–דתי, אך אין לייבאה אל תוך המשפט. הדין הנזיקי אינו חרב התלויה מעל מיטת בני הזוג ועוולת הרשלנות אינה "הנוסע השלישי" הנחבא בין הסדינים, בבחינת נטע זר אשר עלול לפתע להתעורר מתרדמתו ולרמוס את הפינות האינטימיות–רגשיות ביותר של בן אנוש". הציטוט הוא מתיק תמ"ש (נצ') 4046-05-12‏ ‏ ל.מ נ' א.מ, מדובר בע"א 12\8489. יחד עם זאת, ישנם מקרים בפסיקה שנפסקו פיצויים לצד הנבגד, יכול להיות במסגרת החלוקה הרכושית כאשר הצד הנבגד מקבל יותר ממחצית, יכול בדימוי מזונות אישה שיקומיים, יכול בדימוי סכום כספי – פיצוי ואולם כאמור פסיקת נזיקין בגין בגידה אינה מהדברים השכיחים שאנו פוגשים.

כאמור, קשה להגדיר את מעשה הבגידה. יש אדם שיחשוב שכאשר אשתו מסתכלת על גבר אחר, זוהי בגידה ולעומת זאת אדם אחר יוכל להבליג על כך. הדוגמאות הן כמובן רבות וקיצוניות בהרבה. אי לכך, בתי המשפט לרוב לא מעוניינים להעמיד את טיב מערכת יחסים בין בני זוג, למבחן משפטי.

לסיכום

מעשה הבגידה אינו מעשה אשר ניתן להגדירו בקלות מבחינה משפטית או חברתית. בגידה והגדרתה נמצאים במעין "תחום אפור" ואף "סובייקטיבי". באופן כללי, נראה שישנם שני סוגים של בגידה – האחת היא בגידה פיזית והשנייה היא בגידה רגשית. באשר להיבטים המשפטיים: כפי שהסברנו במאמר, בישראל – במידה ומדובר ביהודים, מעשה הבגידה מהווה עילה לגירושין לפי הדין הדתי, מה שהופך את המונח הזה למשמעותי גם מבחינה משפטית. לסיום נציין, כי במידה ואתם נמצאים בהליך גירושין וקיים מעשה בגידה, מומלץ לפנות לעורך דין לענייני משפחה ולהבין את השלכות הבגידה על המקרה שלכם.

אודות עו"ד לוסי מאיר

עורכת דין גירושין לוסי מאירבוגרת הפקולטה למשפטים במכללת "הקריה האקדמית אונו" ובעלת תואר ראשון במשפטים (LLB) בהצטיינות. הוסמכה לעסוק בתחום עריכת דין בשנת 2004. משרד עו"ד לוסי מאיר, המתמחה בדיני משפחה וירושה, מאופיין ביכולת מקצועית גבוהה לתכנון אסטרטגיה וליישום תכנית רב-שלבית שמבטיחה את טובת הלקוח ואת השגת מטרותיו. תשומת לב רבה ניתנת לאופיו, לרצונותיו ולציפיותיו של הלקוח מן ההליך המשפטי. כל תיק זוכה לטיפול מקצועי בהתאם לנסיבות המקרה המיוחדות. המשרד מעודכן במתרחש בעולם המשפט בכלל ובתחום דיני משפחה וירושה בפרט. חיבור למקורות מידע משפטיים מבטיח עדכונים שוטפים בתחום המשפט ובתקדימים משפטיים. כתבי הדין היוצאים מן המשרד נתמכים בפסיקה חדשנית בתחום דיני המשפחה.

צור קשר

  נושאים מומלצים

  תחומי ההתמחות שלנו:

  סמל גירושין

  התמחות מיוחדת בייצוג צדדים להליכי גירושין, תוך הקפדה על תכנון אסטרטגיה פרטנית וליווי אישי עד לתום ההליכים…

  סמל חלוקת רכוש

  ייעוץ וליווי משפטי בהליכים לצורך חלוקת רכוש בין בני זוג שנפרדו, בהסכמה או באמצעות בית המשפט…

  סמל צוואות

  בעת ניסוח צוואה נדרשת מאיתנו אחריות גדולה כלפי המצווה והשארים. ניסוח צוואה מדוייק ימנע מאבקים בעתיד…

  סמל גישור

  עו"ד לוסי מאיר הנה מגשרת מוסמכת בעלת ניסיון והתמחות בהליכי גישור בין בני זוג כאלטרנטיבה למאבקי גירושין…

  סמל הסכמים

  דיני המשפחה מציגים אתגרים רבים בכל הנוגע לניסוח הסכמים משפטיים מורכבים מסוגים רבים ולמטרות מגוונות…

  סמל משמורת

  הילדים חשובים יותר מהכל – זאת לא רק סיסמא אלא דרך חיים. אנחנו כאן על מנת לשמור על האינטרסים שלך…

  סמל מזונות

  בין אם המדובר על מזונות ילדים ו/או מזונות אישה, לפני או לאחר הליכי הגירושין, לעו"ד לוסי מאיר ידע וניסיון נרחב בתחום…

  סמל ידועים בציבור

  רוצה לקבל הכרה בזכויות של ידועים בציבור? למשרדנו ניסיון רב בטיפול אפקטיבי בזכויות של ידועים בציבור…

  סמל אפוטרופסות

  משרדה של עו"ד לוסי מאיר מתמחה בטיפול משפטי מהיר ואפקטיבי לצורך מינוי אפוטרופוס על פי דין…

  לקוחות ממליצים:

  "זר לא יבין את התהליך הקשה, מלבד מי שעבר גירושין…לצד מקצוענות ראויה להתפעלות היית לי לעוגן בים סוער… אני משוכנע ומודע מה הייתה תרומתך עבורי ועבור ילדי כאשת מקצוע מהשורה הראשונה"
  י.א – מרץ 2015
  "אני רוצה להודות לך על הטיפול המסור ומקצועי בתביעה שהגשתי נגד בן זוג לשעבר…אני ובתי מודות לך מקרב לב על התוצאה המצוינת שהגעת אליה בביהמ"ש"
  ר.ל – אפריל 2015
  "אני באופן אישי רוצה להעניק לך הוקרה ומלוא הערכה ולהודות לך על הטיפול המקצועי על ההקשבה והסבלנות, על מהירות התגובה, על המסירות וההקרבה לנתינת השירות"
  א.פ – אוקטובר 2014
  לקוחות ממליצים

  צור/צרי איתנו קשר
  מלא/י פרטים לקבלת ייעוץ אישי מהיר:

   • זוג בתחילת דרכם להתגרש

    6 טיפים כלליים ועיקריים למתגרש/ת לתחילת הדרך

    גירושין הם נושא מאוד מורכב, הן בהיבט המשפטי והן בהיבט הרגשי. כעורכי דין לגירושין, אנו יכולים להעיד כי גירושין הם אף פעם לא דבר נעים שרוצים לעבור... אבל (ויש אבל גדול), יש דרך ויש דרך. [...]

   • זוג בגישור גירושין

    תביעות בבית משפט לעומת גישור גירושין

    הליך גישור גירושין – הינו אלטרנטיבה לבתי המשפט לענייני משפחה ולבתי הדין הרבניים בעת הצורך, אשר נועד ליישב את הסכסוך במינימום זמן ומינימום עוגמת נפש. במסגרת הגישור ישנו גורם ניטרלי, שהוא המגשר, המסייע לצדדים שנמצאים [...]

   • גישור בהליך גירושין

    גישור בהליך גירושין: גשר של תקשורת ביניכם

    גישור בהליך גירושין למה לבנות חומה שמפרידה בין אנשים כשאפשר בפחות תקציב ועוגמת נפש לבנות גשר שמחבר בין אנשים? בהליך הגישור לא רק שנחסוך עבורכם את ההליכים המשפטיים הקשים הכרוכים בגירושין, עוגמת נפש ועלויות [...]

   • עורכת דין גירושין לוסי מאיר

    איך בוחרים עורכת דין גירושין מומלצת?

    בין אם הליכי הגירושין יתקיימו בערכאה משפטית ובין אם בתהליך גישור, לעורכת הדין המלווה אותם תהיה השפעה גדולה על ההתנהלות ועל התוצאות. לפיכך יש להשקיע מחשבה וזמן ולבחור עורכת דין מומלצת בהתאם לכמה קריטריונים [...]

   • מהו תהליך גישור בהליך גירושין?

    אם התקבלה ההחלטה לסיים את קשר הנישואין ולהתגרש, ישנה אפשרות מקובלת ואף מומלצת של גישור אשר לה יתרונות מהותיים בהשוואה לקיום הדיונים בבית המשפט או בבית הדין הרבני. בשורות הבאות נבין מהו תהליך הגישור, [...]

   • עו''ד לוסי מאיר - בגידות בחיי הנישואים

    עו"ד לוסי מאיר – בגידות בחיי הנישואים

    עו"ד לוסי מאיר, מומחית בדיני גירושין ומשפחה, מדברת על בגידות בחיי הנישואים