מהם דמי מזונות ואיך מגיעים להסכמה לגבי התשלומים?

דמי מזונות

הסכמות דמי מזונות

דמי מזונות הינם תשלום שאחד מבני הזוג משלם לבן הזוג השני במקרה של פרידת בני זוג, לצורך מימון והשתתפות בהוצאות קיום הילדים המוחזקים אצל בן הזוג השני, ולעתים אף בהוצאות קיום בן הזוג השני עצמו.

המדובר בכל מקרה של פרידת בני הזוג, לרבות בעקבות גירושין, פרידה שלפני גירושין, וכן במקרה של הורות ללא נישואים.

בד"כ החיוב בתשלום דמי מזונות מוטל על האב, וזאת לאור תפיסת ההלכה היהודית המטילה עליו את חובת תשלום המזונות, וכן בשל העובדה שמרבית הילדים מוחזקים פיזית אצל האם לאחר גירושי הוריהם.

לפיכך, לצרכי מאמר זה נתייחס לתשלום דמי מזונות כתשלום המתבצע ע"י האב, אם כי יובהר כי הדבר נעשה מטעמי נוחות בלבד, ואין פירושם כי הם מוטלים בהכרח על האב בלבד.

סוגי דמי המזונות: מזונות ילדים ומזונות אישה

מזונות ילדים

תשלום מזונות ילדים נועד להבטיח את קיומם ורווחתם של הילדים המשותפים, גם לאחר פירוק הזוגיות שבין הוריהם, הואיל והאחריות לקיום הילדים מתקיימת גם לאחר פירוק התא המשפחתי, וגם בשעה שהאב אינו מחזיק פיזית בילדים ומגדל אותם באופן שוטף.

סכום מזונות הילדים הינו סכום חודשי קבוע, אשר נקבע לפי מספר פרמטרים:

  • מצבו הכלכלי של האב – רמת השתכרותו, היקף נכסיו, רמת חייו.
  • צרכיהם ורמת החיים של הילדים בזמן נישואי ההורים – על מנת לשמר אותה ככל הניתן גם בתקופת הגירושין.
  • גילאי הילדים – עד הגיעם של הילדים לגיל 15, על האב לשאת באופן מלא בהוצאות הילדים, וזאת אף אם האם מרוויחה יותר ממנו. בין גילאי 15 ל-18, שני ההורים יתחלקו בניהם שווה בשווה בתשלום דמי המזונות, ומגיל 18 ועד לתום השירות הצבאי, על האב לשלם שליש מהסכום ששילם עד אז, וזאת מכח הדין האזרחי.

גם במקרה של משמורת משותפת על האב לשלם מזונות ילדים, אם כי במקרים אלו נוטה בית המשפט לפסוק אותם בסכום מופחת בשיעור של 25% בלבד מהמזונות שהוא היה פוסק לו היה מדובר במשמורת יחידנית.

מלבד תשלום דמי המזונות החודשיים הקבועים והשוטפים, על האב להשתתף גם בתשלומי מזונות חד פעמיים לצורך מימון הוצאות חריגות עבור הילדים, כגון טיפולים רפואיים, טיולים, חוגים, וכד'.

מאחר וסכום דמי המזונות הקבועים נקבע ע"י פרמטרים ונסיבות עובדתיות שנוטים להשתנות מטבעם, אזי ניתן לעתור לשינוי סכום זה, עם שינוי נסיבות אלה, ובמיוחד במקרה בו חל שינוי מהותי במצבם הכלכלי של הזוג.

דוגמה לעילה להפחתת דמי המזונות, הינה פיטוריו של האב והפיכתו למובטל, או כאשר הוא החל להשתכר במשכורת נמוכה יותר מזו שהוא השתכר בעת הנישואים, או כאשר האם החלה להשתכר במשכורת גבוהה יותר, וזאת מלאחר הגיעם של הילדים לגיל 15, כאמור. לעומת זאת, דוגמה לעילה להעלאת דמי המזונות הינה כאשר האב החל להשתכר משכורת שהינה גבוהה יותר מזו שהרוויח בעת הנישואים.

יש להבדיל בין מקרה בו סכום המזונות נקבע במסגרת הסכם בין ההורים, לבין מקרה בו הוא נקבע ע"י בית המשפט. במקרה הראשון, הילדים יכולים לעתור לשינוי הסכום מאחר שהם לא היו צד להסכם זה, ולכן הם אינם כבולים אליו.

במקרה השני, דרוש שינוי נסיבות מהותי, כגון כאשר הקטין חלה במחלה קשה או כאשר חל שינוי מצבו הנפשי, אשר מצריכים את העלאת תשלום סכום המזונות.

כמו כן, ובנוסף לתשלום המזונות על האב לשאת גם בתשלומי דמי מדור, לצורך מימון הוצאות המגורים של האם וילדיה, כגון תשלומי שכר דירה, משכנתא, חשמל, מים, ועוד, אשר אף הוא משתנה בהתאם למספר הילדים.

מאחר וסכום דמי המזונות הקבועים נקבע ע"י פרמטרים ונסיבות עובדתיות שנוטים להשתנות מטבעם, אזי ניתן לעתור לשינוי סכום זה, עם שינוי נסיבות אלה, ובמיוחד במקרה בו חל שינוי מהותי במצבם הכלכלי של הזוג.

מזונות אישה

תשלום דמי מזונות אשה נועד להבטיח את קיומה של האישה בתקופת פרידת בני הזוג ובטרם התגרשו, כך שהם עדיין נחשבים כנשואים לכאורה, על אף שהם אינם חיים עוד יחדיו.

על פי ההלכה, גם במהלך תקופה זו על הבעל למלא חובותיו כלפי האשה, ובין היתר להשתתף בהוצאות קיומה, וזאת עד למתן הגט והשלמת הגירושין.

חיוב הבעל לשאת במזונות האשה פוקע ביום מתן הגט, ועל כן הבעל אינו חייב לשאת במזונותיה לאחר גירושיה, גם אם יש להם ילדים משותפים ו/או הם היו נשואים שנים רבות, אלא אם כן הוא הסכים לכך מפורשות במסגרת הסכם ממון או הסכם גירושין שנערך בין בני הזוג.

גם דמי מזונות אישה נקבעים בהתאם למצבם הכלכלי של בני הזוג, ולרמת החיים שלה הורגלה האשה בתקופת נישואיהם וחייהם המשותפים.

יחד עם זאת, במידה והאשה בוחרת לעבוד והינה משתכרת כדי צרכיה ו/או בכל מקרה שיש לה הכנסה ממקור כלשהו, כגון דמי שכירות, דמי אבטלה, קצבאות ביטוח לאומי, וכד', הבעל יכול לטעון לפטור מתשלום מזונות האשה, בנימוק לפיו "מעשה ידייה", קרי, הכנסתה, יהיו "תחת מזונותיה".

אולם, במידה והכנסתה אינה מספיקה לה לשמור על רמת חייה, על הבעל עדיין להשלים זאת במסגרת תשלום מזונותיה.

כמו כן, במידה והבעל מסרב לתת לאשה גט ומעכב את גירושיהם ללא עילה מוצדקת, ישנם מקרים בהם פוסקים לחובתו דמי מזונות לאשה, גם אם יש לה הכנסה מספקת, המכונים "מעוכבת מחמתו", וזאת במטרה להפעיל לחץ על הבעל הסרבן ולזרזו לתת את הגט.

מועד תחילת תשלומי מזונות

החיוב בתשלום דמי מזונות יכול להיעשות בשתי דרכים: במסגרת פסק דין, אשר נפסק בתביעה למזונות שהוגשה בפני בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני, או במסגרת הסכם גירושין, אשר קיבל תוקף של פסק דין.

ברם, כידוע, הליכי תביעת המזונות ו/או הגירושין עלולים לא פעם להתארך זמן רב. ולכן, עם הגשת כתב ההגנה או בחלוף המועד להגשת כתב הגנה ניתן להגיש בקשה לפסיקת מזונות זמניים באופן מיידי, הן עבור האשה, והן עבור הילדים, וזאת בהתאם לסעיף 265 לתקנות סדר הדין האזרחי.

מטרת תשלומי המזונות הזמניים הינה לשמור על רמת החיים של האשה והילדים כפי שהייתה בתקופת הנישואים וזאת עד לסיום בירור תביעת המזונות/הגירושין, ובמטרה למנוע שינויים קיצוניים ברמה זו.

לחצו כאן לפנייה ולקבלת ייעוץ מהיר בעניין מזונות

אהבתם? שתפו...

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ
שיתוף ב email
אימייל

תוכן עניינים

מעוניינים בפגישת ייעוץ ? מלאו את הפרטים ונשמח לחזור אליכם.

דילוג לתוכן