הילדים שלך לפני הכל.
פנה/י אלינו לייעוץ אישי!

ליווי וייצוג משפטי מקצועי, בכל הנוגע להסדרי שהייה ומשמורת ילדים

פנה/י אלינו לייעוץ אישי!

מהן סמכויות פקידת הסעד? והאם כל המלצה היא סוף פסוק?

קרה לכם שסיימתם הליך משמורת, נקבעו משמורת וזמני שהות (הסדרי ראיה) בפסק דין ולאחר שנה פקידת הסעד שינתה את זמני השהייה? או את המשמורת?
איך זה קורה?
האם היא מוסמכת לעשות את זה?
ומה אנחנו, כהורים, יכולים לעשות עם שינוי כזה, במידה וקרה?

ברוב המקרים, כאשר בית המשפט פוסק את המשמורת וזמני השהייה בתיק מסוים וכך נותן פסק דין ומסיים את התיק, מוסיף בית המשפט את המשפט הבא:

"בהתאם לסעיפים 19 ו-68 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות מוענקות סמכויות לעו"ס לסדרי דין לשנות הסדרי השהיה מעת לעת לפי הצורך; תוקף ההסמכה לשנתיים מהיום."

כלומר, בית המשפט מעניק סמכויות לפקידת הסעד, לשנות את הסדרי השהייה שנקבעו על ידי בית המשפט.

לבית המשפט יש סמכות להעביר את ההכרעה לפקידת הסעד, על פי סעיף 19 לחוק הכשרות והאפוטרופסות, הקובע כך:

"לא באו ההורים לידי הסכמה ביניהם בעניין הנוגע לרכוש הקטין, רשאי כל אחד מהם לפנות לבית המשפט והוא יכריע בדבר. לא באו ההורים לידי הסכמה ביניהם בעניין אחר הנתון לאפוטרופסותם, רשאים הם יחד לפנות לבית המשפט, ובית המשפט, אם לא עלה בידו להביאם לידי הסכמה ואם ראה שיש מקום להכריע בדבר, יכריע הוא בעצמו או יטיל את ההכרעה על מי שימצא לנכון"

"יטיל את ההכרעה על מי שימצא לנכון" – כלומר, על פקידת הסעד, ברוב רובם של המקרים.

אבל מה קורה, כאשר החלטת העובדת הסוציאלית לאחר כמה חודשים, שנה או שנתיים, משנה למעשה את ההסדר שקבע בית המשפט לענייני משפחה בפסק דינו?

מקרה כזה, במידה וקורה, מדגיש את הצורך והחשיבות במתן הנחיות פרטניות על ידי בית המשפט, לפקידות הסעד. שכן בסופו של יום, לעיתים פקידת הסעד נותנת המלצה ואף החלטה על שינוי זמני שהות (הסדרי ראיה), למרות שאינה סמכות שיפוטית.

בית המשפט העליון דן בשאלה הזו במרץ 2017 בבע"מ 421/17 וקבע כך:

"ככלל, תפקידה של העובדת הסוציאלית הוא: לסייע לבית המשפט ולהביע את עמדתה המקצועית, אולם תפקיד ההכרעה השיפוטית מסור מטבע הדברים לבית המשפט.

אכן, הדעת נותנת כי יתכנו מקרים שבהם נדרשת החלטה מהירה לטווח קצר ומכאן שיש מקום להחלטה על-ידי גורם שאינו שיפוטי; אולם ראוי להישמר מכך, כאשר מדובר בשינוי הסדרי משמורת שנקבעו על-ידי בית המשפט לטווח ארוך.

לכן, במקרה של שינוי מהותי או ארוך טווח, הדעת נותנת כי הצדדים יוכלו לפנות לעובדת הסוציאלית וזו תמליץ לבית המשפט,

כך או אחרת – אולם בית המשפט יהיה זה שיחליט האם לאשר את השינוי, תוך שייתן משקל משמעותי לעמדת גורמי המקצוע בכל הנוגע לטובתו של קטין (רע"א 00/4575 פלונית נ' אלמוני, פ"ד נה(2 (321 ,331 (2001 ;(בע"מ 04/9358 פלונית נ' פלוני, פסקה 10) 2005 ;((כאשר ההכרעה הינה בידי בית המשפט.

כמו כן, משניתנה הסמכות לעובדת הסוציאלית לעניין מסוים, עליה לנמק את החלטותיה בכתב ולו בקצרה, כך שבמידת הצורך – אם יבקש זאת אחד הצדדים – יוכל בית המשפט לדון בהחלטתה ובהשגות הצדדים עליה ".

למעשה, בית המשפט העליון מצמצם משמעותית את סמכויותיה של פקידת הסעד, לפי סעיף 19 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות.

בענייני משמורת, חשוב להתייעץ עם עורך דין דיני משפחה מיומן ומנוסה, אשר יציג בפניכם/ן את שלל האפשרויות שניתן לנקוט, אפילו במקרים שנראים כי אין מה לעשות, יחד עם תחושת אי צדק. תמיד יש מה לעשות!! צריך רק לדעת להתייעץ עם איש מקצוע, שייתן לך את הדרך הנכונה לפעולה וליצירת צדק, ובפרט בענייני משמורת וזמני שהות (הסדרי ראיה).

תחומי ההתמחות שלנו:

התמחות מיוחדת בייצוג צדדים להליכי גירושין, תוך הקפדה על תכנון אסטרטגיה פרטנית וליווי אישי עד לתום ההליכים…

ייעוץ וליווי משפטי בהליכים לצורך חלוקת רכוש בין בני זוג שנפרדו, בהסכמה או באמצעות בית המשפט…

בעת ניסוח צוואה נדרשת מאיתנו אחריות גדולה כלפי המצווה והשארים. ניסוח צוואה מדוייק ימנע מאבקים בעתיד…

עו"ד לוסי מאיר הנה מגשרת מוסמכת בעלת ניסיון והתמחות בהליכי גישור בין בני זוג כאלטרנטיבה למאבקי גירושין…

דיני המשפחה מציגים אתגרים רבים בכל הנוגע לניסוח הסכמים משפטיים מורכבים מסוגים רבים ולמטרות מגוונות…

הילדים חשובים יותר מהכל – זאת לא רק סיסמא אלא דרך חיים. אנחנו כאן על מנת לשמור על האינטרסים שלך…

בין אם המדובר על מזונות ילדים ו/או מזונות אישה, לפני או לאחר הליכי הגירושין, לעו"ד לוסי מאיר ידע וניסיון נרחב בתחום…

רוצה לקבל הכרה בזכויות של ידועים בציבור? למשרדנו ניסיון רב בטיפול אפקטיבי בזכויות של ידועים בציבור…

משרדה של עו"ד לוסי מאיר מתמחה בטיפול משפטי מהיר ואפקטיבי לצורך מינוי אפוטרופוס על פי דין…

לקוחות ממליצים:

"זר לא יבין את התהליך הקשה, מלבד מי שעבר גירושין…לצד מקצוענות ראויה להתפעלות היית לי לעוגן בים סוער… אני משוכנע ומודע מה הייתה תרומתך עבורי ועבור ילדי כאשת מקצוע מהשורה הראשונה"
י.א – מרץ 2015
"אני רוצה להודות לך על הטיפול המסור ומקצועי בתביעה שהגשתי נגד בן זוג לשעבר…אני ובתי מודות לך מקרב לב על התוצאה המצוינת שהגעת אליה בביהמ"ש"
ר.ל – אפריל 2015
"אני באופן אישי רוצה להעניק לך הוקרה ומלוא הערכה ולהודות לך על הטיפול המקצועי על ההקשבה והסבלנות, על מהירות התגובה, על המסירות וההקרבה לנתינת השירות"
א.פ – אוקטובר 2014

צור/צרי איתנו קשר
מלא/י פרטים לקבלת ייעוץ אישי מהיר:

 • גישור בהליך גירושין

  גישור בהליך גירושין: גשר של תקשורת ביניכם

  גישור בהליך גירושין למה לבנות חומה שמפרידה בין אנשים כשאפשר בפחות תקציב ועוגמת נפש לבנות גשר שמחבר בין אנשים? בהליך הגישור לא רק שנחסוך עבורכם את ההליכים המשפטיים הקשים הכרוכים בגירושין, עוגמת נפש ועלויות [...]

 • רופא גירושין

  כמה שווה מוניטין של רופא בעת גירושין?

  מוניטין של רופא בגירושין כידוע רופאים רבים נוהגים לעבוד במקביל הן כעצמאים והן כשכירים כך למשל, רופא מומחה, יכול לעבוד בבית חולים, לעבוד בקופת חולים ובנוסף לנהל מרפאה פרטית או שתיים בבעלותו או בבעלות [...]

 • ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

  הדרך המהירה לביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

  רוצה לצאת עם הילדים לטיול בחו"ל אך גילית בדקה ה-90 כי בת או בן הזוג לשעבר הוציא צו עיכוב יציאה מהארץ? עורכת הדין לוסי מאיר מסבירה כיצד ניתן לפעול בדרך המהירה ביותר על מנת [...]

 • הסכם חלוקת עיזבון - מה הדין?

  הסכם חלוקת עיזבון – מה הדין?

  הסכם חלוקת עיזבון - צוואות וירושות דיני הצוואות והירושות, הינם רובד חשוב וניכר בדיני המשפחה. העיסוק בצוואות וירושות נוגע לכל, ובשל היותו נושא סבוך ומורכב, מומלץ לשאוב מידע ולו הבסיסי ביותר, בכל הקשור לנושא. בבוא [...]

 • חלוקת ירושה - כיצד עושים זאת ומה חשוב לדעת?

  חלוקת ירושה – כיצד עושים זאת ומה חשוב לדעת?

  הכל על חלוקת ירושה   ענייני צוואות וירושות, יכולים לפגוש כל אדם במהלך חייו, הן על ידי כתיבת צוואה בעניינו והן כאשר קרוב אליו נפטר ומוריש לו חלק על פי ירושה או על פי צוואה. [...]

 • צוואות

  צוואות

  הכל בנושא צוואות   צוואה היא אחד המסמכים המשפטיים הנוגעים לכולנו, במסגרתה קובע כל אדם מי יירש את רכושו לאחר פטירתו. עריכת צוואה מעלה שאלות רבות כגון: באיזה שלב בחיים יש לערוך צוואה? האם גם [...]