הילדים שלך לפני הכל.
פנה/י אלינו לייעוץ אישי!

ליווי וייצוג משפטי מקצועי, בכל הנוגע להסדרי שהייה ומשמורת ילדים

פנה/י אלינו לייעוץ אישי!

רוצה לצאת עם הילדים לחו"ל בחופש?

החופש מתקרב ואתם מתכננים לקחת את הילדים לחופשה בחו"ל. אבל מה ניתן לעשות עם בן או בת הזוג לשעבר מתנגד/ת?

לאורך השנים טיפלתי במאות מקרים שבהם אחד ההורים, לאחר הגירושין, ביקש לצאת עם ילדיו לחו"ל ובן / בת הזוג התנגד/ה לכך – וכן, יש בהחלט מה לעשות.

עבור הורים גרושים או פרודים, נסיעה עם הילדים לחופשה בחו"ל יכולה להוות פתח למאבק משפטי בין ההורה המסרב לנסיעה לבין ההורה החפץ בנסיעה וזאת דווקא בעיתוי של טרם או סמוך לנסיעה לחו"ל.

עובדה זאת בדרך כלל מעיבה על הנסיעה לחו"ל ועל החופשה הקסומה המתוכננת.

כלל ברזל: שני ההורים יהיו תמיד האפוטרופוסים הטבעיים של הילדים.

חשוב להבהיר כי על אף שההורים גרושים או פרודים, ההורים תמיד נשארים ויישארו האפוטרופוסים של הילדים, ומתוקף מעמד זה של אפוטרופוסות רשאי כל הורה לסרב ליציאתו של ילדיו לחו"ל.

מתי ההתנגדות ליציאה לחו"ל לגיטימית ומה ניתן לעשות?

התנגדות לגיטימית של הורה לנסיעה לחו"ל לרוב תהיה כאשר יש חשש לאותו הורה, כי ההורה היוצא עם הילדים לחו"ל לא ישוב ארצה עימם, עשוי להבריח אותם לחו"ל ולא לשוב, באופן הפוגע בזכויותיו ההוריות של ההורה הנותר בארץ.

חשש להברחת הילדים לחו"ל אינו יכול להיות חשש "סתם" החשש יקבל מקום אמיתי ויטופל ככל שלהורה המבקש לצאת לחו"ל יש משפחה באותו מקום, אפשרות למצוא מקום עבודה בחו"ל ולמעשה להשתקע בקלות בחו"ל באופן שיאפשר לו להישאר בחו"ל עם הילדים.

במקרים כאלו, ככל שההורה הנותר בארץ יסרב ליציאת הילדים לחו"ל יפנה לבית המשפט, הרי שלבית המשפט יש את הכלים לקבוע זמני יציאה וחזרה מאוד ברורים וקבועים מראש, ידרש הצגת כרטיס טיסה, ידרשו ערבויות שיבטיחו את החזרת הילדים ארצה לאחר החופשה.

ערבויות כגון: ערבות בנקאית, אשר ככל שלא ישובו ארצה תמושש לטובת ההורה שנותר בארץ (צריך להבין שהערבות יכולה להיות גבוהה ביותר, ומטרתה לסייע להורה הנותר בארץ לשאת בעלויות המשפטיות הגבוהות במקרה ויצטרך לתבוע את החזרת הקטינים ארצה (תביעת "חטיפת ילדים"), יפוי כוח בלתי חוזר על נכס מקרקעין, אשר יאפשר העברת הנכס להורה הנותר בישראל, במקרה שלא ישוב ההורה השני עם הילדים מחו"ל וכיו"ב.

גובה הערבויות והיקפן יקבע תמיד ביחס ישיר למידת הסיכוי והסיכון לחשש שהילדים לא יושבו לישראל. ככל שהסיכוי או הסיכון גבוה יותר לאי השבת הקטינים לארץ הערבויות תהיינה גבוהות יותר או רבות יותר וההיפך.

מתי ההתנגדות לטיסה אינה לגיטימית ומה ניתן לעשות אז?

לא בכל מקרה של הורים לאחר הליך גירושין יש בסיס אמיתי ומוצק להתנגדות אחד ההורים לטיסה.

כאשר אין באמת חשש להברחת הילדים לחו"ל, קרי אין להורה הנוסע עם הילדים לחו"ל משפחה או אפשרות להשתקע במקום אליו הוא נוסע עם הילדים, כאשר הנסיעה מראש הובאה לידיעת ההורה השני, נאמרו זמני היציאה והחזרה, יכול ואף הוצגו כרטיסי טיסה מראש המעידים על זמני היציאה והחזרה לחו"ל.

קל מאוד לזהות התנגדות בלתי לגיטימית של ההורה המסרב ליציאת הילדים לחו"ל עם ההורה השני. לכן, רצוי להימנע מהתנגדות בלתי לגיטימית שאם תזוהה על ידי בית המשפט ככזו יחוייב ההורה המסרב בהוצאות משפט לטובת ההורה המבקש לצאת לחופשה בחו"ל עם הילדים וחבל.

התנגדות בלתי לגיטימית תלווה בטענות של ההורה המסרב ליציאה לחו"ל, שאינן נוגעות לחששו להברחת הילדים לחו"ל אלא יועלו טיעונים שעולה מהם התקשורת הלקויה בין ההורים הגרושים, הרצון לנקום בהורה השני וכל שניתן יהיה להסיק כי אותו הורה שם את מאבקו בהורה השני לפני טובת הילדים, כי אותו הורה שם את אינטרסיו לפני אינטרס הילדים.

התנגדות בלתי לגיטימית עשויה להיות מזוהה גם על פי הזמן שאותו הורה המסרב ליציאה לחו"ל פנה לבית המשפט הנכבד.

למשל הוצאת צו עיכוב יציאה מן הארץ כנגד הילדים סמוך למועד הנסיעה, אי גילוי צו העיכוב להורה האחר במטרה שיגלה זאת בשדה התעופה ועוד ועוד דוגמאות שניתן מהן לזהות בקלות התנגדות בלתי לגיטימית.

איך מונעים מאבק בטרם הנסיעה לחו"ל?

חשוב לציין: ככל שאתם במאבק כזה השכילו, הבינו והפנימו כי תקשורת טובה ביניכם ההורים הגרושים הינה חשובה לאין ערוך כדי למנוע מחלוקות, סכסוכים ומאבקים משפטיים דווקא בעת שבו כל מה שאתם רוצים זה לצאת לחופשה עם הילדים ולעשות טוב ושמח לילדיכם!

עבדו על תקשורת טובה, לאורך כל השנה וכל הזמן, עבור ילדיכם!

ככל שיש ביניכם הסכם גירושין רצוי להסדיר את הוצאה הילדים לחו"ל במסגרת הסכם הגירושין, ניתן בהחלט כבר לציין ערבויות מתאימות בהסכם הגירושין למקרה שאחד ההורים יבקש לצאת עם הילדים לחו"ל.

ניתן בהחלט לציין בהסכם אילו חופשות הן לגיטימיות למשל כאלו שלא עולות על 10 ימים או כאלו שמתקיימות בעת שאין לימודים, כאלו שהוצגו בפני ההורה האחר מראש, כאלו שהוצגו בפני ההורה האחר מראש זמני יציאה וחזרה וכיו"ב.

גם אם אין הסכם גירושין – רצוי להסדיר את הוצאת הילד לחו"ל מראש, לפנות להורה השני מוקדם ככל הניתן לפני הנסיעה לחו"ל.

רצוי לקבל את הסכמת ההורה מראש ובכתב ושוב מוקדם ככל הניתן לפני הנסיעה לחו"ל.

כדי להפחית חששות ולמנוע התנגדויות מצד ההורה הנותר בארץ, ככל שיינתן יותר מידע יופחת החשש או הרצון או הכוונה להתנגד לנסיעה, אז בהחלט אפשר ורצוי להציג כרטיסי טיסה, יעד הנסיעה, הבטחת שעות לקשר טלפוני עם הילדים במהלך הטיול עם ההורה הנותר בארץ וכיו"ב.

ככל שדרכים אלו של הסכמה ו/או תקשורת טובה ו/או העברת מידע רב ככל הניתן להורה הנותר בארץ לא הועילו הרי שתפנו לבית המשפט באמצעות עורך דין מנוסה כמובן. שוב, ככל שהתחלתם בדיון הזה מוקדם ככל הניתן לפני הנסיעה, הפנייה לבית המשפט, המחלוקת והמאבק יסתיימו הרבה לפני הנסיעה והדבר לא יפריע ו/או יפגע בחופשה.

בבית המשפט יהיה עליכם להוכיח כי ההתנגדות אינה לגיטימית, כי מדובר אך ורק ברצון נקם ולהציע ערבויות מתאימות שיבטיחו את שובכם ארצה.

המלצות לכם ההורים

בהתנהלות הנכונה, כפי שחלקה הובאה כאן במאמר, נטיית בתי המשפט הינה לאפשר את הנסיעה לחו"ל על אף התנגדות ההורה הנותר בארץ.

לכן, ההמלצה להורה המבקש לנסוע עם הילדים לחו"ל הנה לשתף את ההורה הנותר בארץ בכמה שיותר מידע, פרטים, עובדות, הבטחת קשר טלפוני ועוד – מידע כזה בהכרח יפחית את הרצון להתנגד לנסיעה.

המלצה להורה המתנגד לנסיעה לחו"ל הנה לשים לב היטב לסיבת ההתנגדות, שככל שאינה לגיטימית, בית המשפט ייטה לאפשר את הנסיעה על אף התנגדותך ואף עשוי לחייב אותך בהוצאות משפט לטובת ההורה המבקש לנסוע לחו"ל או אפילו בנוסף הוצאות לאוצר המדינה.

סעו בשלום וחזרו בשלום!

תחומי ההתמחות שלנו:

התמחות מיוחדת בייצוג צדדים להליכי גירושין, תוך הקפדה על תכנון אסטרטגיה פרטנית וליווי אישי עד לתום ההליכים…

ייעוץ וליווי משפטי בהליכים לצורך חלוקת רכוש בין בני זוג שנפרדו, בהסכמה או באמצעות בית המשפט…

בעת ניסוח צוואה נדרשת מאיתנו אחריות גדולה כלפי המצווה והשארים. ניסוח צוואה מדוייק ימנע מאבקים בעתיד…

עו"ד לוסי מאיר הנה מגשרת מוסמכת בעלת ניסיון והתמחות בהליכי גישור בין בני זוג כאלטרנטיבה למאבקי גירושין…

דיני המשפחה מציגים אתגרים רבים בכל הנוגע לניסוח הסכמים משפטיים מורכבים מסוגים רבים ולמטרות מגוונות…

הילדים חשובים יותר מהכל – זאת לא רק סיסמא אלא דרך חיים. אנחנו כאן על מנת לשמור על האינטרסים שלך…

בין אם המדובר על מזונות ילדים ו/או מזונות אישה, לפני או לאחר הליכי הגירושין, לעו"ד לוסי מאיר ידע וניסיון נרחב בתחום…

רוצה לקבל הכרה בזכויות של ידועים בציבור? למשרדנו ניסיון רב בטיפול אפקטיבי בזכויות של ידועים בציבור…

משרדה של עו"ד לוסי מאיר מתמחה בטיפול משפטי מהיר ואפקטיבי לצורך מינוי אפוטרופוס על פי דין…

לקוחות ממליצים:

"זר לא יבין את התהליך הקשה, מלבד מי שעבר גירושין…לצד מקצוענות ראויה להתפעלות היית לי לעוגן בים סוער… אני משוכנע ומודע מה הייתה תרומתך עבורי ועבור ילדי כאשת מקצוע מהשורה הראשונה"
י.א – מרץ 2015
"אני רוצה להודות לך על הטיפול המסור ומקצועי בתביעה שהגשתי נגד בן זוג לשעבר…אני ובתי מודות לך מקרב לב על התוצאה המצוינת שהגעת אליה בביהמ"ש"
ר.ל – אפריל 2015
"אני באופן אישי רוצה להעניק לך הוקרה ומלוא הערכה ולהודות לך על הטיפול המקצועי על ההקשבה והסבלנות, על מהירות התגובה, על המסירות וההקרבה לנתינת השירות"
א.פ – אוקטובר 2014

צור/צרי איתנו קשר
מלא/י פרטים לקבלת ייעוץ אישי מהיר:

 • גישור בהליך גירושין

  גישור בהליך גירושין: גשר של תקשורת ביניכם

  גישור בהליך גירושין למה לבנות חומה שמפרידה בין אנשים כשאפשר בפחות תקציב ועוגמת נפש לבנות גשר שמחבר בין אנשים? בהליך הגישור לא רק שנחסוך עבורכם את ההליכים המשפטיים הקשים הכרוכים בגירושין, עוגמת נפש ועלויות [...]

 • רופא גירושין

  כמה שווה מוניטין של רופא בעת גירושין?

  מוניטין של רופא בגירושין כידוע רופאים רבים נוהגים לעבוד במקביל הן כעצמאים והן כשכירים כך למשל, רופא מומחה, יכול לעבוד בבית חולים, לעבוד בקופת חולים ובנוסף לנהל מרפאה פרטית או שתיים בבעלותו או בבעלות [...]

 • ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

  הדרך המהירה לביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

  רוצה לצאת עם הילדים לטיול בחו"ל אך גילית בדקה ה-90 כי בת או בן הזוג לשעבר הוציא צו עיכוב יציאה מהארץ? עורכת הדין לוסי מאיר מסבירה כיצד ניתן לפעול בדרך המהירה ביותר על מנת [...]

 • הסכם חלוקת עיזבון - מה הדין?

  הסכם חלוקת עיזבון – מה הדין?

  הסכם חלוקת עיזבון - צוואות וירושות דיני הצוואות והירושות, הינם רובד חשוב וניכר בדיני המשפחה. העיסוק בצוואות וירושות נוגע לכל, ובשל היותו נושא סבוך ומורכב, מומלץ לשאוב מידע ולו הבסיסי ביותר, בכל הקשור לנושא. בבוא [...]

 • חלוקת ירושה - כיצד עושים זאת ומה חשוב לדעת?

  חלוקת ירושה – כיצד עושים זאת ומה חשוב לדעת?

  הכל על חלוקת ירושה   ענייני צוואות וירושות, יכולים לפגוש כל אדם במהלך חייו, הן על ידי כתיבת צוואה בעניינו והן כאשר קרוב אליו נפטר ומוריש לו חלק על פי ירושה או על פי צוואה. [...]

 • צוואות

  צוואות

  הכל בנושא צוואות   צוואה היא אחד המסמכים המשפטיים הנוגעים לכולנו, במסגרתה קובע כל אדם מי יירש את רכושו לאחר פטירתו. עריכת צוואה מעלה שאלות רבות כגון: באיזה שלב בחיים יש לערוך צוואה? האם גם [...]